אוניברסיטת ת"א מזהירה: הבורסה מתנהגת כמו מוח בהתקף אפילפסיה

מחקר אקדמי חדש מלמד כי לשוקי ההון יש נטייה לאבד את הגמישות שלהם: מניות שונות מגיבות בתקופות מסוימות כגוף אחד - בדיוק כמו חלקי מוח שונים בשעת התקף אפילפטי

מירב ארלוזורוב

>> שוק המניות בארה"ב מתנהג כמו מוח של חולה אפילפסיה. זו, לא פחות ולא יותר, הכותרת של מחקר אקדמי חדש, שהוא תוצר של שיתוף פעולה חריג לא פחות מהכותרת שלו - בין פרופ' אשל בן יעקב, מבית הספר לפיסיקה ואסטרונומיה של אוניברסיטת תל אביב, וד"ר גיתית גור-גרשגורן, הכלכלנית הראשית של רשות ני"ע (במחקר השתתף גם הדוקטורנט דרור קנת).

החיבור בין פיסיקה, אסטרונומיה וניירות ערך, מתברר, הוא תולדה של מחקר שערך תלמיד של פרופ' בן יעקב, והתבסס על מחקרים של בן יעקב בתחום הקשרים (קורלציות) בפעילות המוח של חולי אפילפסיה. בן יעקב חקר את הקורלציות בפעילות חלקי המוח השונים במהלך התקף אפילפטי, ופיתח לשם כך שיטות סטטסיטיות מתוחכמות לניתוח קורלציות. כאשר יישמו את השיטות הססטיטטיות האלה גם על תחום נוסף שמקיים קורלציות מסובכות, שוק ההון, התגלו תוצאות מפתיעות.

אחת התוצאות הבולטות נחשפה במחקר חדש, שבן יעקב וגיתית גור גרשגורן מפרסמים עתה, וניסה לבדוק את שורשי המשבר הפיננסי של 2008. התוצאה המפתיעה של המחקר היא כי שורשי המשבר הנוכחי נולדו כבר ב-2001, וכי מ-2001 חל שינוי דרסטי בקורלציות של שוק המניות האמריקאי. שינוי שגרם, מאותה שנה ואילך, לשוק המניות האמריקאי לחוות התנהגות דומה לזו של התקף אפילפטי - עד להתקף החמור מכולם שאירע ב-2008.

לדברי בן יעקב, בכל שוק מניות מתקיימות קורלציות בין המניות השונות הנסחרות בשוק - נניח בין מגזר מניות האנרגיה למגדר מניות יצרני הרכב. אלו הן קורלציות טבעיות ובריאות, והן התקיימו בשוק האמריקני עד 2001. מאותה שנה, הקורלציות הטבעיות ירדו כמעט לאפס, ובמקומן השתלטה על השוק קורלציית-על אחת: קורולציה למדד המניות (המדד שנבדק במחקר היה סטנדרד אנד פורס 500). התברר שהמשתנה המסביר החזק ביותר של התנודות בשוק, החל מ-2001, הוא התנודות של מדד המניות בעצמו.

מאחר ששוק המניות הפך לשוק שהתנודות שלו מוסברות ברובן על ידי גורם אחד, מדד המניות, גם הסיכון של השוק גדל מאוד: השוק איבד את הגמישות שלו, ואת המסחר המנוגד בקבוצות שונות של מניות (קורלציות טבעיות), והפך לשוק שמגיב כגוף אחד.

בכך קובע בן יעקב, כי שוק ההון גילה מאפיינים דומים מאד למוח בהתקף אפילפטי. גם במוח בריא יש קורלציות טבעיות בין חלקי המוח השונים: חלקם פועלים יחדיו, חלקם במנוגד, חלקם מנותקים זה מזה. כאשר מתרחש אירוע אפילטי, עם זאת, הרי שחלק אחד במוח משתלט על שאר חלקי המוח ומכתיב להן את פעולותם. משמע, במקום קורלציות טבעיות ומפוזרות, המוח הופך למוח הנשלט בידי קורלציית-על יחידה.

מאז 2001, גילה המחקר, הקורלציות הטבעיות בשוק ההון עברו גם הן תהליך של הפחתה, והשוק הפך כפוף לקורלציית-העל של המדד, דבר שהביא ל"התקפים אפילפטיים". משמע, תקופות של תנודות חדות מאד של השוק, כאשר השוק פועל כולו יחדיו. זאת, עד להתקף האפילפטי החמור מכולם - משבר ספטמבר 2008.

עד כאן ממצאי המחקר. קבוצת המחקר, עם זאת, ניסתה גם לספק הסבר לשינוי החד בקורלציות בשוק ההון האמריקני החל מ-2001. ההסבר העיקרי היה הגידול הניכר במסחר על בסיס המדד - קרנות נאמנות שמשקיעות במדד, אופציות על בסיס המדד, וכל עולם הנגזרים שהבסיס לו הוא המדדים, שהפך את ההשקעה בשוקי המניות להשקעה "מדדית" יותר מאשר השקעה נפרדת בכל מניה.

מי שהביא לכך, כמובן, היה המגזר הפיננסי - שהוא זה שמנפיק את כל המכשירים מבוססי המדד. בהתאם, הבדיקה גם העלתה כי הקורלציה הגדולה ביותר של התנהגות השוק היתה לזו של מדד מניות החברות הפיננסיות.

הערכת כותבי המחקר היא שהפחתת הריבית במשק האמריקני החל מ-2001 הביאה להסטת זרמי ההשקעה מהשקעה סולידית, להשקעה במניות. השקעה במניות נעשית בעיקר דרך מתווכים - הגופים הפיננסיים. כך קרו שתי תופעות במקביל: המגזר הפיננסי הלך וגדל בעוצמתו ובהשפעה שלו על השוק, ובמקביל המגזר הפיננסי הסיט חלק גדל והולך מהעוצמה שלו להשקעה מדדית.

גם בכלי השקעה פשוטים ישירים (קרנות אינדקס, תעודות סל), וגם בכלי ההשקעה המורכבים - המכשירים הנגזרים. כך נוצר מעגל של ריבית נמוכה, מגזר פיננסי מתחזק, והסטת השקעות להשקעות מוטות מדד - שילוב שפגע במהלך התקין של שוק המניות.

המטריד הוא שההתקף האפילפטי החמור מכולם, משבר 2008, לא הביא לפתרון הבעיה אלא להחמרתה. ההתמודדות עם המשבר התבצעה באמצעות הפחתה חדה של הריבית - ובכך המעגל השלילי, של התחזקות כוחו של המגזר הפיננסי והתגברות כוחו של המדד על חשבון המניות הפרטניות, רק מוחרף. "המדיניות הכלכלית בארה"ב, לאחר המשבר, מדברת על שינוי", כותב בן יעקב, "אבל למעשה מדובר בשינויים קוסמטיים בלבד, אשר נמנעים מהניתוח החריף והכואב הנדרש כדי להבריא את השווקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker