בקרוב תשלמו לספר עם ביט? הפועלים ביקש היתר לעסקות עם עסקים קטנים באפליקציה

בנק ישראל, שמעוניין להגדיל את היצע התשלומים, לא צפוי להתנגד לבקשה ■ עד עתה הורידו את ביט 1.1 מיליון משתמשים ■ חברות כרטיסי האשראי חוששות מהשלכות המהלך על עסקיהן העתידיים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרסומת הפועלים ביט
פרסומת הפועלים ביטצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

בנק ה פועלים הגיש באחרונה בקשה לקבל היתר שיאפשר לבצע באפליקציית התשלומים שלו, ביט, פעולות ועסקות מול עסקים קטנים וזעירים. הבקשה הוגשה לפיקוח על הבנקים בבנק ישראל. לפי הערכות, בנק ישראל, שמעוניין להגדיל את היצע התשלומים, לא צפוי להתנגד לה. כיום ניתן לבצע באפליקציית ביט, וכן באפליקציות התשלומים של הבנקים האחרים — פפר פיי של לאומי ופייבוקס של דיסקונט — רק עסקות תשלומים בין לקוחות פרטיים. עד עתה הורידו את ביט 1.1 מיליון משתמשים, את פפר פיי כמיליון ואת פייבוקס 600 אלף.

הבקשה של הפועלים עלתה במהלך דיון שקיים בנק ישראל בשבוע שעבר עם הבנקים. בשלב זה הפועלים מעוניין להרחיב את שירותי התשלומים לעסקים זעירים — ובהם מספרות, מכוני קוסמטיקה, גנים, מכולות שכונתיות ומורים פרטיים — שאינם מכבדים כרטיסי אשראי. בישראל יש 500 אלף עסקים, ובערך שני שלישים מהם אינם מאפשרים שימוש בכרטיסי אשראי. ככל הידוע, לאומי ודיסקונט לא הגישו בקשות דומות. לאומי התחיל באחרונה לערוך פיילוט, שבמסגרתו ניתן לשלם עם פפר פיי ברשת קפה ג'ו.

הבנקים מעוניינים להתחבר לעסקים קטנים באמצעות אפליקציות התשלומים במסגרת ההיערכות להפעלת מודל של בנקאות פתוחה בישראל, שאמור להתממש בעוד כמה שנים. במודל זה, ללקוחות הבנקים יהיו אפשרויות רבות יותר להיחשף למחירי המוצרים של הבנקים. בנוסף, מבחינתם של הבנקים הגדולים, החיבור לעסקים הקטנים באופן הזה הוא הזדמנות לפצות את עצמם על הירידה בהכנסותיהם מפעילות סליקה ומפעילות בכרטיסי אשראי, לאחר שחויבו בהתאם לחוק שטרום להיפרד מחברות כרטיסי האשראי שבבעלותם.

המהלכים לחבר את אפליקציות התשלום לעסקים מעלים בחברות כרטיסי האשראי חששות כי הבנקים מצאו בכך דרך לעקוף את חוק שטרום, כדי ליהנות מהכנסות מפעילות עמלות הסליקה. להערכתם, הודות לכיסים העמוקים ולסניפים הרבים, יוכלו הבנקים לפתות לא מעט עסקים קטנים לחבור אליהם — ובכך לפגוע בזירה שאליה מתכננות להיכנס חברות כרטיסי האשראי המופרדות. בבנקים דוחים את הטענות האלה. לטענתם, ממילא לפי חוק שטרום הם לא יכולים לבצע סליקה של עסקות, וכי גם כך קיימת מגבלה של יכולת העברת תשלומים באמצעות האפליקציות שלהן עד סכום של 50 אלף שקל בשנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום