הישראלים קונים באינטרנט וטסים לחו"ל - וההכנסות של חברות האשראי מזנקות

למרות עלייה בשימוש באשראי ובמתן הלוואות, הרווח המצרפי של החברות ירד בינואר-יוני ב-10% ■ כאל הגדילה פעילות הודות לחיבור עם שופרסל ■ ישראכרט שילמה לשותפויות במועדונים וספגה ירידה בשורה התחתונה ■ לאומי קארד הגדילה סיכון

מיכאל רוכוורגר
תשלום בכרטיס אשראי
תשלום בכרטיס אשראי. מהצרכנים בישראל מצופה להפסיק את השימוש במזומן, לעבור לכרטיסי דביט - ועוד לשלם על כך עמלהצילום: Getty Images IL

ישראכרט ולאומי קארד פירסמו ביום חמישי את תוצאותיהן הכספיות, ובכך נעלו את עונת הדו"חות של חברות כרטיסי אשראי למחצית הראשונה של 2018. שלוש החברות הציגו יחדיו צמיחה של 8% בהיקף השימוש בכרטיסיהם ל-159 מיליארד שקל וצמיחה של 10% בתיק האשראי הצרכני ל-12.45 מיליארד שקל. עם זאת, חלקו של אשראי זה הוא כ-10% בלבד מסך האשראי הצרכני במשק. התחום עדיין נשלט בידי הבנקים, אף שהורידו בו הילוך.

שלוש החברות מתחילות גם להגדיל את הפעילות מול עסקים קטנים, כאשר האשראי למגזר זה צמח ב-12 חודשים אחרונים ביותר מ-40%, אך היקפו עדיין נמוך, ומסתכם ב-2.6 מיליארד שקל.

הרווח הנקי המצטבר של שלוש החברות ירד במחצית הראשונה של 2018 ב-10% ל-340 מיליון שקל - בשל ירידה של 26% ברווח של כאל ל-78 מיליון שקל. זאת לנוכח גידול ניכר בהוצאות המכירה והשיווק, לצורך גיוס לקוחות במועדון כרטיסי האשראי החוץ־בנקאי החדש שלה עם שופרסל. הרווח של ישראכרט ירד ב-12% ל-158 מיליון שקל, לנוכח גידול בהוצאות בשל אפקט כאל, שאילץ את ישראכרט לשלם סכומים גדולים יותר לשותפיה במועדונים החוץ־בנקאיים שבהם היא שותפה עם רמי לוי, סופר־פארם ומגה.

רק ב-2019 - עם תחילת יישום מתווה ההורדה של העמלה הצולבת, הכניסה לתוקף של הסכמים חדשים בין הבנקים לחברות האשראי בנוגע לתפעול והנפקה של כרטיסים בנקאיים, ועם התבהרות אופן ההיפרדות של החברות - ניתן יהיה לנתח טוב יותר את מאזן הכוחות ומפת התחרות החדשה בענף.

לפני שבועיים בוצעה העסקה הראשונה של רפורמת כחלון להגברת התחרות במערכת הבנקאות. קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס סיכמה עם בנק לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20%) על רכישת לאומי קארד תמורת מחיר גבוה של 2.5 מיליארד שקל - 30% יותר מהונה העצמי. העסקה כוללת עוד תשלום ללאומי בתוך שש שנים של עד 273 מיליון שקל אם הביצועים של לאומי קארד ישתפרו.

מתי ישראכרט תימכר?

לגבי ישראכרט עדיין אין הכרעה. ראשי הפועלים ממשיכים לנהל מגעים למכירתה לקרנות הענק האמריקאיות אדוונט וביין קפיטל, ובמקביל לקדם את הנפקתה בבורסה בשילוב הצעת מכר וחלוקת מניותיה כדיווידנד בעין לבעלי מניות הפועלים. זאת, כשקיים ספק גדול אם הפועלים יקבל פרמיה של 30% על ההון העצמי של ישראכרט, כפי שקיבל לאומי על לאומי קארד.

דו"חות לאומי קארד סיפקו לא מעט הסברים כיצד לאומי הבין שבאמצעות העלאת סיכון ניתן למכור אותה במחיר גבוה. זאת כאשר הדו"חות גם מעניקים ממד של אופטימיות לבעלת השליטה המיועדת שלה, ורבורג פינקוס.

הדו"חות המחישו היטב כיצד לאומי קארד נערכה בשנה האחרונה להליך מכירתה, ופעלה תוך הגדלת הסיכון בפרופיל הפעילות. הדבר תרם לכך שהיא היתה החברה היחידה בענף שהציגה גידול ברווח, שצמח במחצית הראשונה ב-12% לעומת התקופה המקבילה ב-2017 ל-104 מיליון שקל.

בשנה שעברה ספגה לאומי קארד כמה מכות עסקיות לא מבוטלות, שהעיקריות בהן הן אובדן השותפות בשופרסל פיננסים לטובת מתחרתה הגדולה כאל. זאת בנוסף לכך שלא הצליחה לשכנע את כחלון ובר לפתוח לתחרות את מותגי הסליקה והנפקה המונופוליסטיים, דיינרס של כאל ואמריקן אקספרס של ישראכרט.

תוצאות חברות כרטיסי האשראי

בעקבות כך הבינו בלאומי ובלאומי קארד כי עדיף לשתף פעולה ביניהם, וכי אין ברירה אלא להעיר את החברה שהיתה רדומה במשך תקופה ארוכה, כשהיא נהנתה מכך שתחת מטרייה נוחה של לאומי היא לא ממש ידעה מה זאת תחרות אמיתית. הצעד העיקרי שהביא לגידול ברווחיות נבע מכך שלאומי קארד החליטה לשנות את אסטרטגיית השמרנות יתר שאיפיינה אותה במתן אשראי צרכני. היא עשתה זאת באמצעות הקטנת הלוואות לרכב שניתנות עם ביטחונות ובריבית נמוכה יותר מהאשראי הרגיל. הלוואות אלה ירדו במאות מיליוני שקלים, והסתכמו בסוף יוני 2018 ב-1.3 מיליארד שקל.

התוכניות של החברה הן לירידה לכמיליארד שקל בסוף השנה. מהמהלך הזה עשויה ליהנות חברת מימון ישיר, שמגדילה את האשראי לרכב, ובה יש ללאומי יש אחזקה של 20%.

במקביל, לאומי קארד הגדילה את ההלוואות הרגילות והמסוכנות יותר למשקי בית ולעסקים קטנים. הדבר סייע לה להתגבר על ההשפעות השליליות של אובדן לקוחות מהמועדון של שופרסל, שהתבטאו בעלייה זניחה של 3% בהיקף שימוש בכרטיסיה לעומת המחצית המקבילה, וכן לפצות על אובדן של 100 אלף כרטיסים פעילים, כשבאמצעות הליכי טיוב, המבוצעים בידי לאומי, הכרטיסים שנותרו מניבים רווחים גבוהים יותר.

בסופו של דבר, ללאומי קארד עדיין תיק האשראי הצרכני הגבוה בענף של 5.4 מיליארד שקל. הגדלת הסיכון בתיק הביאה לכך שהריבית הממוצעת הנגבית מלקוחותיה הפרטיים עלתה ב-12 חודשים אחרונים ב-13%, והסתכמה בסוף יוני ב-6.9%. מגמה זו צפויה להימשך ברבעונים הקרובים. כל זאת, לפי שעה, ללא העלאת ריבית משמעותית, אלא באמצעות שינוי בתמהיל וברמת הסיכון - שמצד אחד הביאו לקפיצה של 38% בהכנסות מימון לעומת המחצית המקבילה ל-144 מיליון שקל, ומצד שני הגדילו ב-61% ל-50 מיליון שקל את ההוצאות להפסדי אשראי, שעדיין הכי נמוכות בענף.

בינתיים, לאומי קארד חילקה דיווידנד של 100 מיליון שקל לבעלי מניותיה שביקשו זאת לצורכי מס לפני המכירה. לקראת השלמת העסקה תחלק דיווידנד נוסף של מאות מיליוני שקלים, שכן היא נהנית מעודפי הון ניכרים. ברבעונים הקרובים ההוצאות של לאומי קארד יגדלו בעקבות השקת המועדון עם פוקס, והחברה מקווה שזה יתקזז מהתמורה שתתקבל מהליך הגישור מול שופרסל.

האם לאומי קארד תחטוף את אל על?

כעת אחרי שהצטיידה בכיסים העמוקים של ורבורג פינקוס, והבטיחה את המשך תמיכה של לאומי באמצעות מתן קווי מימון מוזלים ומתן הכנסות גבוהות בגין תפעול כרטיסים בנקאיים שיונפקו בידי הבנק - בלאומי קארד עושים מאמצים לחטוף לכאל את השותפות עם אל על במועדון הנוסע המתמיד פלייקארד. בלאומי קארד לא יעשו זאת בכל מחיר, מכיוון שבוורבורג פינקוס מסתכלים בעיקר על שורת הרווח, ולא מוכנים לנקוט אסטרטגיית נתח שוק בכל מחיר, כפי שעושה כאל.

ההכרעה בעניין זה תהיה בחודשים הקרובים. בינתיים, לאומי ולאומי קארד נתקלים בתגובה אגרסיבית, ובנכונות לשלם מחירים גבוהים בידי מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי, המעורבת בהליך ובהליכים בולטים אחרים של כאל, אף שאינה נושאת בתפקיד כלשהו בחברה. שכן עבור כאל, הנהנית מנגישות למקורות מימון בנקאיים מוזלים, אובדן שותפות בפלייקארד תפגע דרמטית ברווחיות דיינרס, שתורמת כשליש לרווח של כאל.

בכאל מתחילים להבין שאם החברה לא תוריד את הריביות, היא תופרד מדיסקונט בעוד כמה שנים. מהלך כזה עשוי לקרות בכל מקרה. בינתיים, כאל מקטינה את היקף האשראי המתגלגל והמסוכן יותר שהיא מעניקה ללקוחותיה, ומחליפה אותה באשראי פחות מסוכן. הדבר סייע לכך שנכון לסוף יוני 2018 הריבית שגבתה כאל היתה 10.5%. אמנם מדובר בירידה לעומת 11% בסוף יוני 2017, אך עדיין זו הריבית הגבוהה בענף.

ההכנסות מריבית נטו של כאל הן הגבוהות בענף, והן הסתכמו במחצית הראשונה של השנה ב-228 מיליון שקל. במקביל, הן הביאו לכך שכאל ממשיכה להציג את ההוצאות הגבוהות ביותר להפסדי האשראי - גידול של 21% במחצית הראשונה ל-70 מיליון שקל.

להבדיל מהפעילות הערה שמתרחשת בלאומי קארד ובכאל, שכל אחת מהן מחזיקות בנתח שוק של 25%, בחברה הגדולה בענף ישראכרט (50%), נראה כי היחסים המתוחים עם ראשי הפועלים והאי־ודאות לגבי אופן ההיפרדות, גורמים לחברה ולאמריקן אקספרס להוריד הילוך ולא לבצע מהלכים דרמטיים. אמנם ישראכרט עדיין מייצרת רווח שנתי בקצב של 300 מיליון שקל, ותורמת 10% לרווח של הפועלים, אך לפני החברה יעמדו בשנים הקרובות אתגרים גדולים. אחד האתגרים הבולטים הוא החלפת מערכות מחשוב ישנות; פרויקט שעשוי לעלות לה כמיליארד שקל לפחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker