כיצד להשקיע בהשקעות אלטרנטיביות - זירת היועצים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כיצד להשקיע בהשקעות אלטרנטיביות

השקעות אלטרנטיביות התפתחו במהלך 60 השנים האחרונות בקצב גבוה. הן כוללות צורות השקעה כגון ניהול חוזים ואופציות.

השקעות אלטרנטיביות התפתחו במהלך 60 השנים האחרונות בקצב גבוה. הן כוללות צורות השקעה כגון ניהול חוזים ואופציות, לונג שורט מניות, לונג שורט איגרות חוב, ארביטרג' סטטיסטי, ארביטרג' אג"ח להמרה, מקרו גלובל, אסטרטגיות מונחות אירועים וצורות השקעה נוספות.

החשיבות של השקעה באסטרטגיות אילו ברורה לכל אנשי המקצוע ומחקרים ומאמרים רבים מצביעים על כך שהשקעה בהן מגדילה את תוחלת הרווח לכל רמת סיכון נתונה או מגדילה את תוחלת הרווח באותה רמת סיכון. הסיבה להקטנת הסיכון היא מקדם המתאם הנמוך עם התנהגות שוקי המניות והאג"ח.

למרות התועלת הגדולה והברורה, למשקיע הממוצע יש קושי לבצע השקעות כאלו החשובות כל כך לתיק ההשקעות שלו. הסיבה העיקרית לכך היא שבגלל אופי האסטרטגיות, העושות שימוש נרחב במכירה בשורט ובמכשירים פיננסיים, התפתחו צורות השקעה אילו בקרנות גידור שאין עליהן מגבלות רגולטוריות או פיקוח והן אפשריות למשקיעים גדולים בלבד.

לא לכל השקעה בקרנות ואסטרטגיות גידור מתאם נמוך עם מניות ואיגרות חוב. למשל באסטרטגיית לונג שורט אג"ח, אם באופן קבוע קונים איגרות חוב קונצרניות ומוכרים בשורט את הממשלתיות, כמובן שייווצרו הפסדים אם איגרות החוב ירדו. על כן צריך להיות זהירים ולבחון את ההתנהגות מול השוק ובמיוחד בתקופות בהן הייתה מפולת.

יחד עם זאת גם המשקיע הממוצע יכול היום יותר מבעבר להשתתף בהשקעות כאילו ומטרת המאמר הזה היא לסקור את האפשרויות העומדות בפנינו לבצע השקעות כאילו.


1. השקעה בסחורות: לסחורות יש מקדם מתאם נמוך עם שוקי המניות והאג"ח ובאופן יחסי ניתן להשקיע בהן בצורה פשוטה. קיימים בארץ תעודות סל על נפט, זהב וכסף ובחו"ל ניתן למצוא תעודות רבות (-ETFים) על מתכות כגון אלומיניום, פלאדיום ונחושת כמו גם עם סחורות חקלאיות כגון חיטה, תירס וקפה וגם נפט או גז חימום.

השקעה בסחורות היא חלק מאסטרטגית גידור הנקראת "ניהול חוזים ואופציות" שמהותה לבצע מסחר על מניות, מטבעות, סחורות ושערי ריבית בשני הכיוונים כלומר גם שורט וגם לונג.


2. השקעה בקרנות נאמנות בחול: קיימות קרנות נאמנות שעוסקות באסטרטגיות שמטרתן להרוויח בכל מצב של השוק. קרנות נאמנות כאלו נקראות בחו"ל "ALL WEATHR FUNDS" והן מצהירות על פיזור השקעות רחב והשקעה בקרנות גידור במטרה להניב רווח בכל מצב של השוק. בקרוב ניתן יהיה להשקיע בקרנות נאמנות מחו"ל וניתן יהיה לרכוש קרנות כאילו בחשבונות המתנהלים בארץ. למרות מאמצים רבים שעיכבו את סיום כתיבת המאמר, לא מצאתי קרן נאמנות אחת בארצות הברית או באירופה(מלבד קרנות כספיות) שלא הפסידה כספים בשנת 2008.

להלן רשימה של קרנות נאמנות בחול העושות שימוש באסטרטגיות גידור:


Gateway Fund (GATEX)
Diamond Hill Focus Long-Short (DIAMX)
Hussman Strategic Growth (HSGFX)
Legg Mason Opportunity fund
the Boston Partners Long/Short fund
Nakoma Absolute Return Fund (NARFX)
New Century Alternative Strategies Fund (NCHPX)
Alpha Hedged Strategies Fund (ALPHX)
Beta Hedged Strategies Fund (BETAX)
TFS Market Neutral Fund (TFSMX)
Allianz NACM Pacific Rim A (PPRAX)
Caldwell & Orkin Mkt Opportunit (COAGX)
Diamond Hill Long-Short Fd Cl A (DIAMX)
Federated Market Opportunity A (FMAAX)
Fidelity Estate High Income Fd
Forester Value Fund (FVALX)
Franklin Templeton Hard Curr Adv (ICHHX)
Gabelli ABC Fund (GABCX)
ING PIMCO Total Return S (IPTSX)
James Advantage Market Neutral A (JAMNX)
JPMorgan Multi-Cap Mrkt Netral A (OGNAX)
Laudus Rosenberg US LgMdCp L/S Inv (RMNIX)
Laudus Rosenberg Value Lg/Shrt Inst (BMNIX)
Nations Mort & Asset Backed Port (NMTGX)
Pinnacle Value Fund (PVFIX)
Robeco Boston Ptrs Lg/Sh Equit Inv (BPLEX)
Select Environmental (FSLEX)

3. השקעה בקרנות נאמנות בארץ: חלק קטן מקרנות הנאמנות בישראל מצהירות ופועלות במטרה להניב רווחים בכל מצב שוק. ניתן לאתר קרנות כאלו על ידי בדיקת נכס הייחוס שנקבע להן בתשקיף הקרן . קרנות כאילו נמצאות בעיקר בקטגוריית סיווג לצורך פרסום "ממונפות ואסטרטגיות" ו/או "גמישות" , וקרן שלא נקבע לה נכס ייחוס יכולה להתאים לפעילות כזו. יש לבחון את התנהגות הקרן ביחס לשוק כדי לבדוק אם אכן הקרן פועלת בכוונה להרוויח בכל מזג אוויר בשוק ההון.

כל קרנות הנאמנות בארץ צפויות לחדש תשקיף על פי תקנות השקעות משותפות (פרטי תשקיף קרן, צורתו ומבנהו), התש"ע-2010 (להלן: "התקנות החדשות"), לפיהן על מנהל הקרן לקבוע נכס ייחוס בתשקיף הקרן, עד יולי 2011, ואז נוכל לדעת לאילו קרנות לא נקבע נכס ייחוס. בגלל מגבלות פרסום, אין אנו יכולים לצרף למאמר זה שמות של קרנות שעשויות להיות מועמדות כקרנות שמטרתן להרוויח בכל מצב שוק.

הערה:
- העובדה שלא נקבע לקרן נכס ייחוס לא מחייבת השקעה בצורה שתאפשר רווח בכל מצב של השוק ויש לבחון את ההתנהגות בפועל ביחס לשוק. יש לבדוק את התוצאות בפועל ואת התנהגות הקרנות ביחס לשוק ובמיוחד בתקופות של מפולת ולא להסתפק בכך שלא נקבע מדד ייחוס.


4. .השקעה ב ETF-ים על קרנות גידור בחו"ל:
לאחר המפולת של 2008 הונפקו מספר קרנות סל על משפחות שונות של אסטרטגיות גידור.עמלת הניהול של תעודות הסל הללו היא בקירוב 1.1% לשנה. להלן סקירה של חלקם:
IQ Hedge Multi-Strategy Tracker ETF (סימבול QAI ): הונפקה באפריל 2009 ומטרתה לתת תשואה דומה לממוצע של שש קרנות גידור שכל אחת משתמשת באסטרטגיית גידור שונה.

בין האסטרטגיות ניתן למצוא את אסטרטגיית ההכנסה הקבועה, ניצול עיוותי מחיר בשערי איגרות חוב של אותו מנפיק, אסטרטגיות ניטרליות לשוק, לונג שורט איגרות חוב, מקרו גלובל ועוד. על פי הגרף בתקופת הפעילות נראה כי קיים מתאם חיובי בין הקרן למדד האס אנד פי אבל הוא אינו גבוה.
iShares Diversified Alternative ( סימבול ALT ) : הונפקה באוגוסט 2010 ומטרתה היא להשיג תשואה שהמתאם בינה לבין השקעות מסורתיות נמוך. אסטרטגיות ההשקעה מבוססות על מרווחי ארביטרג' בין נכסים שונים כגון פער מחיר הנוצר בין חוזה עתידי של נכס והנכס עצמו.

הפעילות מבוצעת על נכסים כגון מטבעות, סחורות שערי ריבית ואיגרות חוב. טכניקה נוספת הוא מסחר מומנטום(ניהול חוזים), וניצול פער במחיר בין נכסים על פי ניתוח כלכלי של השווי(ארביטרג' סטטיסטי).

עיון בגרף מראה שהמתאם בין התעודה הזו למדד S&P500 הוא נמוך אבל זמן הפעילות קצר מדי כדי להעריך ברמת דיוק סבירה.


IQ ARB Merger Arbitrage ETF(סימבול MNA): הונפקה בפברואר 2010. משתמשת באסטרטגיית ארביטרג מיזוגים ורכישות(ממשפחת האסטרטגיות אירועים מיוחדים). בין השאר, כאשר חברה אחת מודיעה על רכישה של חברה אחרת באמצעות החלפת מניות, עולה המחיר של הנרכשת לכמה אחוזים נמוך יותר מהמחיר שבהצעה. תפקידו של מנהל האסטרטגיה היא להעריך אם אכן תבוצע הרכישה ואם כן, לרכוש את מניות החברה הנרכשת ולעומתן למכור את מניות הרוכשת. על פי התוצאות בפועל, לתעודה זו מתאם חיובי עם מדד ה-S&P500 אבל זמן הפעילות קצר מדי כדי להעריך ברמת דיוק סבירה.


IQ Hedge Macro Tracker ETF ( סימבול MCRO ) : הונפקה בפברואר 2010. משתמשת באסטרטגיית מקרו גלובל שמהותה ניתוח תהליכים מקרו כלכליים וניסיון לקנות ולמכור בשווקי המניות, הסחורות והמטבעות על פי ניתוח זה. תת אסטרטגיה של מקרו גלובל היא "שווקים מתעוררים" שהיא אותה אסטרטגיה המבוצעת על שווקים מתפתחים. לתעודה זו מתאם גבוה עם מדד ה-S&P500 אבל זמן הפעילות קצר מדי כדי להעריך ברמת דיוק סבירה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#