פריגו תמכור את חטיבת התרופות הגנריות

חברת התרופות תמכור את החטיבה הגנרית כחלק מתוכנית אסטרטגית חדשה, ותתמקד בתרופות ללא מרשם ובמוצרי צריכה רפואיים ■ פריגו הורידה את תחזית המכירות והרווח בעקבות החולשה בפעילות הגנרית בארה"ב

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובדות במפעל פריגו
עובדות במפעל פריגו צילום: Amir Cohen / REUTERS

שנה וחצי לאחר שרכשה את השליטה ב פריגו והחליפה חמישה מחברי הדירקטוריון הצליחה קרן סטארבורד לממש את אחת ממטרותיה העיקריות. פריגו הודיעה הבוקר (חמישי) כח בכוונתה למכור או למזג את חטיבת התרופות הגנריות שלה, מהלך שסטארבורד לחצה לבצע מיד כשרכשה את חבילת המניות הראשונה שלה בפריגו בספטמבר 2016.

הפרידה מפעילות התרופות הגנריות היא חלק מהתוכנית האסטרטגית החדשה של המנכ"ל אובה רוהרוף, שנכנס לתפקידו בראשית 2018. רוהרוף ציין שהמכירה תאפשר לפריגו להתמקד בפעילות העיקרית שלה: פיתוח, ייצור ושיווק של תרופות ללא מרשם ושל מוצרי צריכה רפואיים - בעיקר עבור המותגים הפרטיים של רשתות הפארם והקמעונות המובילות בארה"ב.

פריגו מחזיקה ב-70% משוק זה בארה"ב, פעילות המתומחרת לפי מכפילי רווח גבוהים יחסית, הדומים למכפילי חברות של מוצרי צריכה אחרות. זאת בעוד הפעילות הגנרית בארה"ב סובלת מלחצי מחירים קשים, כפי שדיווחו באחרונה החברות טבע, מיילן וסנדוז מקבוצת נוברטיס, ומתומחרת במכפיל רווח נמוכים יחסית.

רוהרוף הסביר שפריגו היתה מנועה עד כה מביצוע שינויים מבניים בהתאם להסכם המיזוג עם חברת אלאן האירית, אבל ההגבלות שחלו עליה עומדות לפקוע בדצמבר 2018. היא צופה שהפרדת הפעילות הגנרית תבוצע במחצית השנייה של 2019 באמצעות מכירה או מיזוג, ובאופן שייצר חבות מס נמוכה לבעלי המניות.

מקורה של הפעילות הגנרית של פריגו ברכישת חברת אגיס הישראלית מידי מורי ארקין ב-2005. פעילות זו, שממוקדת בתרופות עור, מתאפיינת בשיעורי רווחיות גבוהים יחסית לחברות גנריות אחרות - הודות למיקוד בתרופות נישה ובתרופות שמחסומי הכניסה הטכנולוגיים לייצורם גבוהים.

חטיבת התרופות הגנריות של פריגו רשמה רווח תפעולי מתואם של 115 מיליון דולר ברבעון השני של 2018 - ירידה של 18% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017. החטיבה הציגה מכירות של 209 מיליון דולר - ירידה של 13% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הירידה במכירות וברווח נובעת בעיקר ממיעוט השקות של תרופות חדשות ומשחיקת מחירים במוצריה הוותיקים של החברה, שגרעה 35 מיליון דולר מהמכירות. הירידה גם הושפעה מהפסקת ייצור ושיווק של תרופות - שצימצמה את המכירות ב-5 מיליון דולר נוספים. השפעות אלה קוזזו חלקית בלבד על ידי השקת מוצרים חדשים, שתרמו 8 מיליון דולר למכירות.

בעקבות החולשה בפעילות הגנרית בארה"ב, והתחזקות הדולר שצפויה לגרוע 65 מיליון דולר מהמכירות, הורידה פריגו את תחזית המכירות והרווח ל-2018. היא צופה עתה רווח מתואם של 4.95-4.75 דולרים למניה, רווח חשבונאי של 2.31-2.11 דולרים למניה ומחזור מכירות של 4.9-4.8 מיליארד דולר.

התחזית הקודמת של פריגו היתה לרווח מתואם של 5.45-5.05 דולרים למניה, רווח חשבונאי של 3.3-2.9 דולרים למניה ומכירות של 5.1-5.0 מיליארד דולר, כך שעל פי מרכז טווח התחזית הורדה תחזית הרווח ב-55 מילין דולר - שהם 40 סנט למניה - ואת תחזית המכירות ב-200 מיליון דולר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker