כינוס הנכסים באפריקה תעשיות: הצדדים מתקוטטים על הלוואה בסך 50 מיליון שקל

בתחילת השבוע הגישו כונסי הנכסים לבית המשפט בקשה למתן צו מניעה מפני מימוש שעבוד על חברת קוא־גז הרוסית ■ השעבוד שעומד במרכז הבקשה נרשם בעקבות הסכם הלוואה שנחתם בין החברה האם אפריקה השקעות לחברה הבת אפריקה תעשיות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל פקר פלדה
מפעל פקר פלדהצילום: שמוליק ויליאן

במקביל למכירה של קבוצת החברות תחת אפריקה השקעות למוטי בן משה, החברה אפריקה תעשיות מהקבוצה נמצאת בימים אלו בעיצומם של הליכי כינוס נכסים. בחודש שעבר מינה בית המשפט המחוזי בבאר שבע את עורכי הדין עופר שפירא וגיל אורן ככונסי נכסים לחברה לבקשת הבנקים הפועלים ולאומי.

בתחילת השבוע הגישו כונסי הנכסים לבית המשפט בקשה למתן צו מניעה מפני מימוש שעבוד על חברת קוא־גז הרוסית, חברה נכדה של אפריקה תעשיות. בבעלות החברה מתחם תעשייתי בשטח של כ-260 דונם באזור מוסקווה.

השעבוד שעומד במרכז הבקשה נרשם בעקבות הסכם הלוואה שנחתם בין החברה האם אפריקה השקעות לחברה הבת אפריקה תעשיות בספטמבר 2015. במסגרת ההלוואה העמידה אפריקה השקעות 50 מיליון שקל לאפריקה תעשיות. באפריל 2017 היתה יתרת ההלוואה כ-52.4 מיליון שקל.

אך כעת טוענים כונסי הנכסים כי מדובר בשעבוד שנוצר שלא כדין, והוא נדחה בגלל השעבודים השוטפים שיצרה החברה במועדים מוקדמים יותר לטובת הבנקים לאומי והפועלים. כונסי הנכסים ציינו כי סך חובותיה של החברה לבנקים הגיע לסכום עתק של כ-235 מיליון שקל ערב הכינוס בחודש שעבר. בנוסף, לחברה חובות בסך 184 מיליון שקל כלפי גופים מוסדיים.

במקביל, מחזיקי האג"ח של חברת אפריקה תעשיות הגישו אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה דחופה למינוי כונסי נכסים ולמימוש שעבודים שנרשמו לטובתם, וביקשו למנות את עורכי הדין גיא גיסין ואופיר נאור מטעמם.

מחזיקי האג"ח טוענים כי מדובר בכספים שגויסו מהם, ואלו שימשו בין היתר לצורך העמדת ההלוואה.

עיקר פעילותה של אפריקה תעשיות הוא בשני תחומי פעילות, המתבצעים באמצעות חברות שמוחזקות על ידה: תחום הפלדה, באמצעות חברת פקר פלדה תעשיות הפרטית; ותחום הברזל לבניין, באמצעות שותפות ברזל ובניין. מדו"ח שהגישו כונסי הנכסים לבית המשפט עולה כי יתרת המזומנים בקופתה של החברה היא כ-170 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker