UBS: רכישת ספלון תגדיל את רווחי טבע ב-450 מיליון דולר ב-2012 - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

UBS: רכישת ספלון תגדיל את רווחי טבע ב-450 מיליון דולר ב-2012

הבנק השווייצי: ספלון שווה תוספת של 3.5-4.5 דולרים למניה; פסגות: ספלון היא חברה בעלת עבר מוכח של הצלחות בפיתוח ובהשקה של תרופות מקוריות

>> "העסקה אינה רעה, פשוט ציפינו למשהו אחר", כותב מארק גודמן, אנליסט ב-UBS, על רכישת ספלון בידי טבע תמורת 6.8 מיליארד דולר. גודמן מציין את יתרונותיה של העסקה: תוספת מהותית לרווח למניה; גיוון תיק המוצרים המקוריים והממותגים והפחתת התלות בקופקסון; וכן צבר מוצרים בפיתוח, שחלקם נמצאים בשלבים מתקדמים של ניסויים וקבלת אישור שיווק.

גודמן מסייג את ההתלהבות מהעסקה באומרו כי זרם ההכנסות שינבע מספלון ב-2012-2016 צפוי להיות תנודתי, על רקע העצבנות של המשקיעים בנוגע לתחרות בקופקסון ממוצרים ממותגים כמו גילניה (Gilenya) של נוברטיס, ואולי גם מוצרים גנריים. יתרה מזו, גודמן אינו צופה שטבע תקבל אשראי גדול יותר מהמשקיעים בעבור צבר המוצרים של ספלון מזה שלו זכתה ספלון עצמה.

להערכתו, ספלון תגדיל את הרווח למניה ב-6%-10% ביחס לתחזית ב-2012, 2013 ו-2014. זאת בהנחה שטבע אכן תפיק מהמיזוג עם ספלון חסכונות של 100, 350 ו-500 מיליון דולר בהתאמה בשנים אלו. בהנחה שבעקבות העסקה טבע לא תבצע באגרסיביות רכישה חוזרת של מניות, תביא רכישת ספלון לגידול נטו של 38 סנט ברווח למניית טבע ב-2012 (כלומר 452 מיליון דולר) ותוספת הרווח למניה ב-2014 תסתכם ב-74 סנט (היינו 808 מיליון דולר).

גודמן מציין כי אף על פי שספלון אמורה באורח תיאורטי להעלות את מחירה של טבע ב-3.5-4.5 דולרים למניה (בהתחשב במכפיל של 9 על תוספת רווח של 40-50 סנט למניית טבע) - מניית טבע עלתה ב-1.5 דולרים בלבד. להערכת גודמן, התגובה משקפת את הספקנות של המשקיעים בנוגע לכניסתה האגרסיבית של טבע לתחום המוצרים המקוריים, ובנוגע ליכולתה למצות סינרגיות בהיקפים שעליהם דיברה הנהלת טבע: 500 מיליון דולר בשנה השלישית שלאחר המיזוג.

גודמן מציין כי הוא מבין את החששות, אך יש לו אמון בהנהלה להשלים בהצלחה גם עסקה של רכישת מוצרים ממותגים. לדבריו, עסקיה הגנריים של החברה מוערכים בחסר, ועל כן הוא מותיר בעינה את המלצת "קנייה" למניה ומחיר יעד של 64 דולר - 35% יותר ממחירה של המניה בתום המסחר בנאסד"ק שלשום.

"הרכישה היא במכפיל 16 על הרווח הנקי. זהו מכפיל הוגן לחברות של תרופות מתמחות", כותבת נתלי גוטליב, אנליסטית בבית ההשקעות אי.בי.אי. גוטליב מציינת כי מחיר העסקה, 81.5 דולר למניה, משקף פרמיה של 40% על מחיר המניה של ספלון, לפני שהחברה הקנדית ואליאנט (Valeant) הציעה את הצעת הרכש הראשונה שלה לספלון. זו פרמיה מקובלת לחברות בתחום התרופות המתמחות.

לדבריה, מחיר העסקה סביר אם טבע אכן תצליח להפיק סינרגיות של 500 מיליון דולר בתוך שלוש שנים. עם זאת, לא מדובר ברכישה פשוטה לטבע, שכן מדובר בתחומי פעילות שבהם לטבע אין כל ניסיון ואין מערך שיווקי רלוונטי. מצד שני יתרחב סל המוצרים המקוריים שלה, שמתאפיין בשיעורי רווחיות גבוהים יותר מהמוצרים הגנריים.

להערכת גוטליב, צנרת המוצרים בפיתוח של החברה מעניינת, אך כמו כל מוצר שנמצא בפיתוח קיים בו סיכון.

"רכישת ספלון היא כמו אוויר לנשימה"

רכישת ספלון היא כמו אוויר לנשימה מבחינת טבע, כותבת לימור גרובר, ראש מחלקת המחקר Sell Side בבית ההשקעות פסגות, שמחזיקה בהמלצת "קנייה" ובמחיר יעד של 59 דולר למניה. גרובר מציינת שלנוכח התערערות אמון המשקיעים בעתידה, נזקקה טבע לרכישה משמעותית. טבע רוכשת בראשונה חברת מקור בעלת היקף פעילות מהותי, הערכת מכירות של 3 מיליארד דולר ב-2011 וצנרת משמעותית של מוצרים בפיתוח, חלקה בשלבים מתקדמים. לספלון יש גם פעילות גנרית, שהיא 20% מההכנסות, כש-80% ממנה הם באירופה.

מחיר העסקה סביר להערכת גרובר, משום שספלון נרכשת במכפיל של 9.2 על הרווח הצפוי ל-2011. עם זאת, יש לבחון את מחיר הרכישה בנטרול ה-Provigil, תרופה לטיפול בהפרעות שינה שתעמוד לפני תחרות גנרית החל באפריל 2012. התחרות הגנרית צפויה להוביל לאובדן מכירות של מיליארד דולר, ולכן מכפיל של 13.5-14.0 מייצג יותר, לעומת מכפיל ממוצע של 16.6 בענף התרופות המתמחות.

גרובר מציינת שתחומי הפעילות של החברה הנרכשת תואמים את התחומים שטבע מעוניינת להתרחב בהם, כמו טיפול במערכת העצבים המרכזית (48% מההכנסות), אונקולוגיה (18%) וטיפול בכאב (11%). בנוסף, יש לספלון תרופה מבטיחה לטיפול בסוג אסתמה חמור, שעשויה להשתלב היטב עם תחום מוצרי הנשימה של טבע.

אחת התרופות בעלות הפוטנציאל המהותי ביותר היא Revascor, המיועדת טיפול מהפכני בתאי גזע שנמצאת בניסוי ק ליני בשלב השלישי לטיפול בכשל לבבי, ובשלב השני לבדיקת יעילותה בטיפול באוטם חריף של שריר הלב.

גרובר מציינת כי לאחר הצעת הרכש העוינת של ואליאנט העריך מנכ"ל ספלון כי ל-12 המוצרים הצפויים להגיע לשוק קיים פוטנציאל מכירות של 9 מיליארד דולר. לדבריה, גם אם הערכה זו מוטה משמעותית כלפי מעלה, גם הצלחה של חצי או שליש מהצנרת תפצה ואף יותר מכך על אובדן אפשרי של ההכנסות מקופקסון.

להערכתה, רכישת ספלון אינה עסקה שנעשתה עם הגב לקיר, אלא דוגמה מצוינת ליכולתה של טבע לנצל הזדמנות. בשיחות עם החברה ובשיחת הוועידה שטבע קיימה עם האנליסטים צוין כי החברה ביקשה זה זמן רב לרכוש את ספלון, אך החברה לא היתה מעוניינת להימכר עד שלא הוגשה הצעת רכש עוינת מוואליאנט.

הצעת הרכש איפשרה לטבע לנצל את איתנותה הפיננסית ולרכוש את ספלון במזומן, ולהופיע כאביר לבן עם הצעה גבוהה ב-13% ולקבל את תמיכת הדירקטוריון של ספלון. "אנחנו רואים בחיוב את העסקה", מסכמת גרובר. זאת לאור צנרת המוצרים ולנוכח העובדה כי לספלון יש עבר מוכח של הצלחות בתחום התרופות המתמחות, והיא בעלת כוח מכירות מנוסה.

הרכישה של ספלון היא מהלך מעולה שמקנה לטבע חיזוק אסטרטגי משמעותי תוך הקטנת התלות הכבדה של החברה בקופקסון. טבע שלאחר הרכישה כבר אינה חברה גנרית קלאסית, אלא חברת תרופות מגוונת עם תרופות מקור כימיות, תרופות מקור ביולוגיות, תרופות מותג ייחודיות, ביוגנריות, וגם תרופות גנריות, קובע סטיבן טפר, אנליסט בהראל פיננסים. לדבריו, ספלון מספקת לטבע רווח תפעולי תזרימי של 1.05 מיליארד דולר במחזור של 2.8 מיליארד דולר, וכן פעילות אינובטיבית עשירה עם שמונה מוצרים מרכזיים שתורמים 2.3 מיליארד דולר להכנסותיה של החברה הנרכשת.

לדברי טפר, החשש המרכזי בעסקה הוא התחרות הגנרית שצפויה בקרוב למוצר המוביל של החברה. להערכתו, 50% מה-EBITDA של ספלון נמצאים בסיכון, ובהסתכלות על ספלון הוא מעריך שה-EBITDA הרלוונטי הוא 500 מיליון דולר בלבד. טבע משלמת מחיר הוגן, שמגלם את התחרות הגנרית למוצרי ספלון ומשקף מכפיל ערך חברה לרווח תפעולי תזרימי (EV/Ebitda) של 6.6. טפר ממשיך לסקר את טבע בהמלצת "קנייה" ולאור הרכישה האסטרטגית בוחן מחדש את מחיר היעד.

קמחי מוטי


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#