יסמין גואטה
יסמין גואטה

הבורסה לניירות ערך בתל אביב תאפשר מהיום (ג') לכלל הציבור להשתתף באופן דיגיטלי בהנפקות של חברות - ישירות מלוח ההנפקות של הבורסה במערכת מאיה (מערכת מקוונת להודעות שמפעילה הבורסה). עד היום המשקיע נדרש לפעול דרך חבר בורסה כלשהו (בנק או בית השקעות) כדי להשתתף בהנפקה בשלב הציבורי.

בבורסה אומרים כי מטרת המהלך היא להגדיל את המעורבות של הציבור במסחר ובהנפקות של חברות, שכן כיום שיעור המעורבות של הציבור הרחב בישראל נמוך יחסית.

ואולם בנק לאומי הוא היחיד שמאפשר כיום ללקוחותיו להשתתף בהנפקות דרך אתר הבורסה. ללקוחות הבנק יתאפשר להזמין מניות או אג"ח באמצעות קישור מלוח ההנפקות ישירות לאתר הבנק. המשקיעים ישתמשו במספר זיהוי להנפקה (בדומה למספר נייר ערך) שניתן על ידי הבורסה ומופיע בלוח ההנפקות לצורך העברת הזמנות בשלב המכרז. בבנק הפועלים אומרים כי הבנק מאפשר ללקוחות שלו להשתתף בהנפקות באופן ישיר דרך המערכות של הבנק, ולכן לא היה צורך בהצטרפותו למהלך.

לפני כחצי שנה החלה הבורסה להציג דרך מערכת מאיה מידע מסודר ומרוכז של ההנפקות הצפויות באופן נגיש וידידותי, תחת לשונית "הנפקות צפויות". בעתיד יוכלו המשקיעים לקבל גם התראה ישירה על כל עדכון של לוח ההנפקות הפתוחות.

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסהצילום: עופר וקנין

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, אמר כי "פנינו לכלל חברי הבורסה במטרה לאפשר לציבור לקוחותיהם להשתתף בהנפקות באופן פשוט ודיגיטלי. אנו שמחים כי בנק לאומי היה הראשון להרים את הכפפה, והחל מהיום לקוחות הבנק יוכלו להזמין באמצעות קישור ישיר מלוח ההנפקות של הבורסה לאתר הבנק. אנו בטוחים כי בתקופה הקרובה יצטרפו חברי בורסה נוספים למהלך החדשני, לטובת לקוחותיהם ומתוך מטרתנו המשותפת להגדיל את השתתפות הציבור הרחב בהנפקות ובמסחר בבורסה, ולהגביר את הנזילות".

צעד זה מצטרף למידע שהבורסה החלה לפרסם אתמול על עמלות מסחר וסליקה שגובים חברי הבורסה מלקוחותיהם, באופן שיאפשר השוואה בין העמלות שגובים חברי הבורסה השונים. מדובר במהלך שבוצע בעקבות החוק לשינוי מבנה הבעלות של הבורסה, שקודם על ידי משרד האוצר ורשות ניירות ערך, ואושר באפריל 2017. בחוק נקבע כי על חברי הבורסה לדווח לבורסה על כל העמלות שהם גובים מלקוחותיהם, וכי על הבורסה לפרסם באתר האינטרנט שלה את העמלות. בנוסף, נקבע בחוק כי חבר הבורסה יציין בפני לקוח המבקש לפתוח ולנהל באמצעותו חשבון ניירות ערך כי  העמלות שחברי הבורסה גובים בעד השירות מתפרסמות על ידי הבורסה וניתנות להשוואה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker