התעשיינים יקיימו מחר דיון חירום בנושא היחלשות הדולר: "לקדם את החקיקה למיסוי ספקולנטים"

יו"ר מכון היצוא לשעבר, דוד ארצי: "בנק ישראל חייב להחמיר את צעדיו בנוגע להעברות כסף לצורך ספוקולציה"

אורה קורן
שתפו בפייסבוק

"יש לקדם במהירות את החקיקה בנושא מיסוי הספקולנטים", כך אמר היום דוד ארצי, לשעבר יו"ר מכון היצוא, המתמודד על נשיאות התאחדות התעשיינים. מחר צפויה אסיפת חירום שיזמה התאחדות התעשיינים בנושא, בהשתתפות שר התמ"ת, שלום שמחון, ועשרות יצואנים.

ארצי עמד בראש ועדה שבחנה לפני כשנתיים צעדים נדרשים לצמצום הפגיעה ביצואנים נוכח התחזקות השקל מול הדולר.

שלום שמחוןצילום: עופר וקנין

"אני בהחלט בעד שבנק ישראל יחייב את הספולקנטים להפקדת ביטחונות בעת קניית השקלים לצורך השקעה במק"מים. אלמנט זה יוריד את הכדאיות של ספוקולציה על השקל. בנק ישראל חייב להחמיר את צעדיו בנוגע להעברות כסף לצורך ספוקולציה על ידי החמרה בדרישות הביטחונות", הוסיף.

לדבריו, הכנס מחר מזכיר לו את המצוקה הגדולה של היצואנים בזמן המשבר הכלכלי ב-2008. "אז טופל המשבר ברגישות וביעילות על ידי משרד האוצר ובנק ישראל, אולם כיום אני חש מצד אותם גורמים סוג של השלמה עם המצב", אמר. "אני רואה חשיבות עליונה באסיפת החרום ומברך על התגייסותו של השר שמחון. ניתן וצריך לעשות צעדים משמעותיים לשינוי ושיפור המצב הקשה בו מצויה התעשייה הישראלית".

בין השאר, הציע ארצי להנהיג מיסוי לטווח קצר על העברות כספיות לצורך רכישת שקלים ומקמ"ים בשיעור שיקטין את כדאיות רכישת השקלים לספקולנטים. לדבריו, יש לעודד קרנות ישראליות להשקיע גם בחו"ל כנהוג בעולם. רכישת דולרים זו תגרום לשער הדולר להתחזק מול השקל. לצורך זה, המדינה צריכה להגן על הקרנות מפני הפסדים בשלב החזרת הכסף לארץ, אם אלה ינבעו משער חליפין נמוך מזה שהיה כשביצעו את ההשקעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker