פישר לממשלה: לא נעמוד ביעד האינפלציה גם בעוד שנה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פישר לממשלה: לא נעמוד ביעד האינפלציה גם בעוד שנה

בנק ישראל: חוששים כי מגמת העלייה של מחירי הדירות תסכן את היציבות במשק

5תגובות

בנק ישראל מעריך כי שיעור האינפלציה יישאר מעל היעד שקבעה הממשלה (3%-1% בשנה) גם ב-12 החודשים הקרובים. בד"וח המדיניות המוניטרית לרבעון הראשון של 2011 שהוגש לממשלה, לכנסת ולציבור שהוכן בפורום המוניטרי הבכיר של בנק ישראל בראשות הנגיד, הובעו הערכות כי שיעור האינפלציה בעוד שנה יהיה מעט מעל הגבול העליון של טווח היעד, תוך המשך תהליך הדרגתי של העלאת הריבית.  רק במחצית השנייה של 2012 תתבסס האינפלציה בגבולות היעד.

כמו כן, מציינים בבנק כי הסיכונים לסטייה מיעד האינפלציה כלפי מעלה וכלפי מטה הם מאוזנים. מצד אחד, התייקרות במחירי האנרגיה והמזון והתרחבות הביקושים תורמים לעליית האינפלציה. מנגד, העלאות ריבית בנק ישראל ברבעון האחרון, שהסתכמו ב-1% והקצב האיטי של ההתאוששות העולמית, מרחיבים פערי הריביות ומביאים להתגברות לחצי הייסוף.

בבנק ישראל מדגישים כי יצמצמו את קצב העלאת הריבית, הננקטת מאז תחילתו של המשבר הפיננסי, כדי לשמור על האינפלציה בתחום היעד. ברבעון הראשון של 2011, לנוכח ההאצה  באינפלציה ובצמיחה המונעת בעיקר על ידי ביקושים, הגביר בנק ישראל את קצב העלאת הריבית.

הרקע לדיווח מהווה מדד המחירים לצרכן אשר עלה ברבעון החולף ב-0.7% - שיעור העולה משמעותית על השיעור הנגזר ממרכז יעד האינפלציה . העלייה הגבוהה של המדד הושפעה הן מגורמים מקומיים - מחירי הדיור ומחירי הפירות והירקות, והן מגורמים חיצוניים - המחירים העולמיים של האנרגיה והסחורות.

אפלבאום תומר

האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים, שהסתכמה ב4.3%, הואצה משמעותית ברבעון האחרוןן. מגמת העלייה במחירי הדירות, שהחלה בראשית 2008, התבטאה גם בנתונים האחרונים שהתפרסמו ברבעון האחרון. עליית מחירי הדירות ב-12 החודשים האחרונים הסתכמה ב-16.1%. התפתחויות אלו מגבירות את החשש שמגמת העלייה של מחירי הדירות , אם תתמיד, יהיה בה כדי לסכן את היציבות הפיננסית והריאלית במשק.

"צמיחת התוצר ב-2011 תגיע ל-4.5%"

בבנק ישראל מייחסים את התגברות הצריכה הפרטית לשיפור במצב התעסוקה.  מספר המועסקים עלה ברבעון האחרון של 2010 בשיעור ניכר, בעוד ששיעור האבטלה נותר ללא שינוי. השכר במשק עלה במתינות במהלך המחצית השנייה של 2010, בניגוד לירידה המאפיינת אותו בשנים האחרונות.

על פי ההערכות של בנק ישראל, צמיחת התוצר ב-2011 תגיע ל-4.5%, בעיקר עקב התרחבות הביקושים המקומיים. קצב עלייתם של ביקושים אלה עשוי ללחוץ לעליית המחירים במהלך שנת  2011.  הפעילות הכלכלית במדינות המתפתחות צפויה לצמוח בשנתיים הקרובות בשיעורים גבוהים, ואילו במדינות המפותחות צפויה, אמנם, צמיחה חיובית, אך בקצב נמוך יחסית.

יבוא הון זר מונע בעיקר משיקולים קצרי טווח

ה-ECB העלה את הריבית המוניטרית בתחילת חודש אפריל, בראשונה מאז המשבר, אך ההודעה הנלווית להחלטת הריבית הותירה אי-ודאות רבה לגבי המשך ההעלאות. בארה"ב אמנם אין עדיין כוונות ברורות להעלות את הריבית, והציפיות הן שהיא תישאר ברמתה הנמוכה לפחות עד סוף השנה, אך מתגברות ההערכות בדבר סיום קרב של ההקלות הכמותיות, כמתוכנן.

בהתייחס לשערי החליפין, על פי נתוני מאזן התשלומים יבוא ההון של זרים לישראל ברבעון הנסקר המשיך להתמקד ברכישת מק"ם ובהפקדות בבנקים מקומיים, יותר מאשר בהשקעות ריאליות ובמניות, ויתרת החזקות המק"מ (מלווה קצר מועד) של הזרים הגיעה ל-12.5 מיליארדי דולרים, שליש מהיתרה המונפקת.

בבנק מסיקים כי יבוא הון זה, המשפיע על שער החליפין, מונע בעיקר משיקולים קצרי טווח. לשם צמצום השפעות קצרות טווח אלה על שער החליפין התערב בנק ישראל בשוק ורכש מטבע חוץ. מלבד זאת, בינואר 2011 הטיל בנק ישראל על תושבי ישראל חובת דיווח על פעילותם בנגזרי מטבע חוץ, על תושבי חוץ  חובת דיווח על פעילותם בנגזרי מטבע חוץ ובמק"מ, ועל התאגידים הבנקאיים חובת נזילות בגין עסקאות בנגזרי מטבע חוץ מול תושבי חוץ.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#