מאוריציוס: גן עדן של רווחה כלכלית לחופי אפריקה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מאוריציוס: גן עדן של רווחה כלכלית לחופי אפריקה

בהיעדר משאבי טבע, הבינו במאוריציוס שהתושבים הם הנכס העיקרי - ולכן המדינה האפריקאית מספקת שירותי בריאות וחינוך בלא תשלום  כתבה שביעית בסדרת כתבות על שוקי ספר

2תגובות

השבוע נספר לכם על מדינה קטנה שמספקת בחינם לתושביה שירותי חינוך, כולל השכלה גבוהה, ושירותי בריאות מתוחכמים, כמו ניתוחי לב. אתם בטח חושבים שמדובר במדינה עשירה מאוד, אולי אחת מנסיכויות הנפט, ואם לא - אז היא בטח בדרך לפשיטת רגל. הרי גם המדינות המפותחות ביותר לא מספקות את כל השירותים הללו בלא תשלום לתושביהן.

ובכן, לא מדובר ביצואנית נפט וגם לא במדינה על סף פשיטת רגל. זוהי מאוריציוס. מדינה קטנה הממוקמת באי באוקיאנוס ההודי, לחופי אפריקה, מזרחית למדגסקר. למרות מיקומה, מאוריציוס אינה דומה למדינות אפריקה אחרות, עד כדי כך שנראה שהיא לא שייכת ליבשת הזו.

קצב הצמיחה השנתי הממוצע במאוריציוס הגיע ל-5%-6% ב-30 השנים האחרונות. המעניין הוא שהצמיחה המהירה לא היתה תוצאה של יצוא סחורות גולמיות - למאוריציוס אין משאבי טבע (פרט למי האוקיאנוס העשירים בדגים) והצמיחה הכלכלית שלה אינה מונעת על ידי מחירי הסחורות בעולם.

מוקד להשקעות זרות

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

מאוריציוס זכתה לעצמאות מדינית מבריטניה ב-1968. מאז, היא מדינה דמוקרטית, יציבה, בעלת כלכלה מתקדמת עם רשתות רווחה מפותחות ורקורד חיובי של זכויות אדם. הודות לכך, בין השאר, המדינה מצליחה למשוך השקעות זרות כבר שנים רבות.

מאז נעשתה עצמאית, הכלכלה המקומית התפתחה מחקלאית פרימיטיבית, המבוססת על גידול קני סוכר, לכלכלה מגוונת שמבוססת על מגזר השירותים (בעיקר תיירות ופיננסים) ונתמכת במגזר התעשייה. ההכנסה לנפש במאוריציוס היא 13.5 אלף דולר במונחי כוח קנייה - הכנסה גבוהה מזו של בולגריה וטורקיה ונמוכה במעט מזו של מקסיקו (ההכנסה לנפש בישראל - 29.5 אלף דולר).

בחינה של השוויון בחלוקת ההכנסות מגלה כי המדינה נמצאת במצב טוב מאוד לעומת שכנותיה באפריקה - מדד ג'יני, המודד את שוויון ההכנסות, דומה לזה של ישראל ופורטוגל. גם רמת השחיתות במאוריציוס נמוכה יחסית ודומה לזו שבדרום קוריאה, לפי Transparency International, הארגון הבינלאומי לחקר השחיתות בעולם. תמונה שונה מאוד ממה שאנו רגילים לראות באפריקה.

1.3 מיליון תושביה של מאוריציוס הם צאצאים של כמה קבוצות אתניות: הודים, אפריקאים (קריאולים), סינים, צרפתים ואחרים. כמחצית מהתושבים משתייכים לדת ההינדו. היתר הם נוצרים, בודהיסטים ומוסלמים. למרות הגיוון הדתי והאתני, מאוריציוס היא מדינה שקטה עם שיעורי פשיעה נמוכים. עימותים בתוך החברה הם דבר נדיר. מרבית המתחים נפתרים בתהליך דמוקרטי בבחירות מקומיות וכלליות, ולא בהתפרצויות אלימות.

נראה כי מעצבי המדיניות השכילו לבחור את המודל הכלכלי והחברתי שעליו תתבסס מאוריציוס. הם הבינו שבהיעדר אוצרות טבע התושבים הם הנכס העיקרי, ויש להשקיע ולפתח אותם. בנוסף, ההטרוגניות האתנית והדתית היוותה בסיס למתחים פנימיים אפשריים, כך שקידום השכלה לכלל האוכלוסייה וצמצום הפערים החברתיים תרמו מאוד לביסוס היציבות.

הגיוון הכלכלי סייע למאוריציוס להגדיל את ההכנסה לנפש, להביא להארכה ניכרת בתוחלת החיים, להקטין את הפערים החברתיים, לצמצם את שיעורי העוני, לשפר את התשתיות ולהרוויח תדמית חיובית בעיני המשקיעים הבינלאומיים. מגזר החקלאות, שפעם היווה את חלק הארי של הכלכלה, תורם כיום כ-5% מהתמ"ג. החקלאות ממשיכה להיות מרוכזת בגידול קני סוכר - שמיוצא בעיקר לאירופה ולארה"ב, מספקת כ-15% מהכנסות המט"ח של המדינה.

סחורות יצוא חשובות אחרות הן מוצרי טקסטיל ודגים.

עמידה בפני משברים

מגזר חשוב בהרבה מהחקלאות הוא המגזר הפיננסי. האסטרטגיה הכלכלית של רשויות המדינה מרוכזת במשיכת השקעות זרות, ונראה שהיא מצליחה: ההשקעות במגזר הפיננסי בלבד עברו את המיליארד דולר בשנה. בין הבנקים הבינלאומיים הפועלים באי: ענקי פיננסים כמו HSBC ו-Barclays. שני הבנקים הגדולים במאוריציוס, התופסים 75% מהשוק, הם בנקים מקומיים שנכללים ברשימת עשרת הבנקים הגדולים באפריקה.

TheMarker

חברות זרות רבות פתחו במאוריציוס סניפים או חברות בנות, כשמה שמושך אותן אל האי זה אקלים עסקים נוח, מוסדות מדינה מפותחים וחוקים שקופים, מסים נמוכים ונוחות בעשיית עסקים עם שווקים גדולים כמו הודו ודרום אפריקה. חברות פיננסיות ובנקים זרים מקיימים במאוריציוס עסקי offshore בשל המדיניות הכללית המטיבה עם עסקים זרים.

מגזר השירותים, כולל פיננסים ותיירות, מהווה יותר מ-70% מכלכלת מאוריציוס - שיעור דומה לזה שבמדינות המפותחות. מגזרים נוספים המושכים השקעות זרות בהיקפים גדולים הם תיירות, טלקום, אלקטרוניקה ומוצרי בנייה.

קצב הצמיחה המהיר נפגע בתקופת המשבר הכלכלי הגלובלי. לאחר צמיחה של 5% ב-2008, הקצב הואט ל-2.8% ב-2009, בעיקר בגלל ירידה במספר התיירים וצמצום ביקושים למוצרי היצוא בשותפות הסחר של מאוריציוס, בפרט באירופה. עם זאת, תוכנית התמריצים הפיסקליים של הממשלה וההרחבה המוניטרית שנקט הבנק המרכזי תמכו בביקושים המקומיים והגנו על הכלכלה.

תגובה נכונה ומהירה מצד הרשויות לאירועים בכלכלה הגלובלית, יחד עם יציבות של המערכת הפיננסית המקומית, סייעו לכלכלת מאוריציוס להפגין עמידות בפני המשבר. הצעדים שנקטו הרשויות תמכו גם בשוק העבודה - העלייה בשיעור האבטלה היתה שולית, מ-7.2% לפני המשבר ל-7.5% אחריו. ב-2010 הכלכלה התאוששה מההאטה הקצרה ורשמה שיעור צמיחה של 4.4%; השנה היא צפויה להגיע ל-4.7%.

בעיות בגן עדן

גם ב"גן עדן של מזרח אפריקה" יש בעיות. מכשול משמעותי המעכב את התיעוש והפיתוח הכלכלי הוא תשתיות התחבורה הרעועות במדינה. התחבורה הציבורית מוגבלת לאוטובוסים ולמוניות. בערים הגדולות, בייחוד בעיר הבירה פורט לואיס, משתרכים פקקים אינסופיים.

תקציב הממשלה במאוריציוס אינו מאוזן, גם אם מצבו טוב משל מדינות מתפתחות רבות וממרבית המדינות המפותחות. הגירעון במאזן התקציבי אמנם העמיק בשל הצורך לתמוך בכלכלה בתקופת המשבר הגלובלי, אבל באופן מוגבל: מ-3.3% מהתמ"ג ב-2008, דרך 3.6% ב-2009 ול-4% בשנה שחלפה. השנה, כתוצאה מההתאוששות הכלכלית החזקה, הגירעון צפוי להצטמצם לרמת טרום המשבר.

החוב הלאומי של מאוריציוס מגיע ל-60% מהתמ"ג, שיעור חוב בינוני, וחובה החיצוני של המדינה הוא נמוך מאוד (כ-15% מהתמ"ג) ואינו מהווה בעיה מימונית. חלק הארי של החוב הלאומי מוחזק בידי הבנקים המקומיים וקרן הפנסיות הלאומית.

בעיה נוספת שעמה מתמודדות הרשויות היא אינפלציה. שיעור האינפלציה השנתי הגיע ל-6.8% בפברואר. התחזית היא כי האינפלציה תגיע ל-5.3% בשנה הפיסקלית 2010-2011, המסתיימת בסוף מאי, לעומת 1.7% בשנה הפיסקלית הקודמת. האינפלציה "מיובאת" ברובה - עליית המחירים נגרמת כתוצאה מהתייקרות הסחורות ומוצרי הגלם בעולם.

זו הסיבה לכך שמקבלי ההחלטות אינם מסתפקים בהעלאת הריבית על ידי הבנק המרכזי, שכן תגובה מוניטרית בלבד לא צפויה לבלום עלייה במחירי המזון והדלק. הממשלה, שמפקחת על מחירי הדלק במדינה, הודיעה באחרונה על הורדת מחירים בתחנות הדלק כדי לצמצם את הלחצים האינפלציוניים. בנוסף, התחזקותו בחודשים האחרונים של המטבע המקומי - מאוריציוס רופי - צפויה לסייע בבלימת האינפלציה.

העלייה במחירי הסחורות בעולם נמצאת גם ברשימת הגורמים העיקריים להתרחבות הגירעון בחשבון השוטף של מאוריציוס. גירעון זה נוצר כתוצאה מגירעון בחשבון המסחרי, שכן החשבונות האחרים (שירותים והכנסות) נמצאים בעודף. העודפים המגיעים מ"שירותים והכנסות" אמנם מקזזים את המינוס בחשבון הסחר, אבל לא מכסים את כולו - כך שבשורה התחתונה נרשם גירעון גבוה בחשבון השוטף; התחזית היא ל-10% מהתמ"ג בסוף השנה.

גורם משמעותי נוסף להתרחבות הגירעון הוא הביקושים הגבוהים לתשומות ולמוצרי יבוא מצדה של הכלכלה הצומחת. החשבון הפיננסי של המדינה נמצא בעודף הודות להשקעות ישירות זרות והשקעות ההון - כך שהחשבון החיצוני הכולל של מאוריציוס הוא מאוזן.

הבורסה בשיא

הבורסה לניירות ערך של מאוריציוס, The Stock Exchange of Mauritius, (SEM)נוסדה ב-1989. בתחילת דרכה שווי שוק המניות בה היה 92 מיליון דולר בלבד. כיום, נסחרות בבורסה מניות של 37 חברות ממגוון מגזרים - בנקים וחברות פיננסיות, תעשייה, מסחר, תחבורה, תיירות וחקלאות - ושווי השוק המצרפי שלהן מגיע ליותר מ-6 מיליארד דולר.

המדד הכללי של הבורסה במאוריציוס נקרא SEMDEX. ב-2010 עלה המדד ב-18.5% - בדומה לעלייה שרשם מדד שוקי הספר MSCI Frontier Markets. פרט לירידה ב-2008, רשם המדד עליות בתשע השנים האחרונות. בסוף אפריל 2011 שבר המדד את השיא שרשם בפברואר 2008, ערב הנפילה הגדולה בבורסות העולם. ברבעון הראשון של 2011 הניב המדד תשואה של 3%; ב-12 החודשים האחרונים (עד 26 לאפריל 2011) התשואה הגיעה ל-22%.

במניות המקומיות משקיעות מעט קרנות זרות והן קטנות יחסית. משקיע הרוצה להיחשף למניות בבורסה של מאוריציוס יכול לעשות זאת דרך קרנות המתמקדות בשוקי ספר באפריקה, כמו Mango Capital Fund.

-

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל. יוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתבה המלצה או הזמנה לבצע השקעות. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול שינויי שוקתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#