התשובה לתלות בקופקסון: טבע רוכשת את ספלון ב-6.8 מיליארד דולר - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התשובה לתלות בקופקסון: טבע רוכשת את ספלון ב-6.8 מיליארד דולר

לאחר ההודעה על רכישת ספלון, דיווח עיתון יפני: טבע תרכוש גם חברת Taiyo תמורת 490 מיליון דולר

14תגובות

חברת טבע תרכוש את חברת Taiyo תמורת 490 מיליון דולר - כך דיווח העיתון היפני "ניקיי". טבע קבעה כיעד להגיע למחזור של מיליארד דולר ביפן ב-2015.

העסקה הנוכחית היא העסקה השלישית של טבע ביפן לאחר שטבע חתמה בדצמבר 2009 על הסכם לרכישת 66.7% מהונה של חברת Taisho היפנית תמורת סכום מוערך של 100 מיליון דולר. טיישו, מעסיקה 400 איש, ומייצרת 200 מוצרים גנריים ומשווקת אותם ישירות לבתי מרקחת, בתי חולים ומרפאות. קודם לכן חתמה טבע בספטמבר 2008 על הסכם ליצירת שותפות שווה עם חברת Kowa היפנית. Taiyo הינה חברה פרטית שמכירותיה מוערכים ב-850 מיליון דולר ומעסיקה 800 עובדים.

תומר אפלבאום

טבע עלתה בעקבות רכישת Taiso למקום ה 5 בין החברות הגנריות ביפן. על פי הערכות מחזור המכירות של המיזם המשותף של טבע ביפן מגיע ל-200 מיליון דולר.

יפן נחשבת כשוק גנרי מתעורר בגלל החדירה הנמוכה של תרופות גנריות בשוק זה ותוכניתה האסטרטגית של ממשלת יפן להגדיל את שיעור החדירה של תרופות גנריות ל-30% משוק התרופות המקומי עד ל-2012, במטרה להפחית את תקציב רכש התרופות במדינה שאוכלוסיתה היא מהמבוגרות בעולם.

מוקדם יותר היום, הודיעה ענקית התרופות הגנריות על רכישתה של טפלון  ב-6.8 מיליארד דולר.

"ספלון מופיעה על המסך שלנו מזה כמה שנים והיתה ברשימה המצומצמת של חברות שטבע מעוניינת לרכוש", אמר שלמה ינאי מנכ"ל טבע דקות ספורות לאחר הכרזת הרכישה של חברת ספלון תמורת 6.8 מיליארד דולר.

ינאי ציין שטבע ביקשה לרכוש את ספלון כדי לבסס ולהרחיב את תיק המוצרים הממותגים והמקוריים של החברה. לדבריו, נוהלו מגעים ממושכים בין שתי החברות בשנה האחרונה שהושעו בעקבות פטירתו ממחלה של מייסד החברה.

ינאי אמר שהצעת הרכש העויינת שהוגשה על ידי חברת Valeant במארס 2011 שימשה כזרז לחידוש ולהאצת השיחות. ינאי העריך שהעסקה מתבצעת במחיר אטרקטיבי לטבע משום שתגדיל את הרווח למניה כבר ברבעון הרביעי הודות לחסכונות של 500 מיליון דולר. הוא ציין את הנהלת החברה וצוות הפיתוח של החברה שבעל ניסיון רב בפיתוח ברישוי ובהשקת תרופות כאחד מנכסיה הגדולים.

ינאי אמר שלספלון 30 תרופות חדשות שנמצאות בשלב השני והשלישי של הפיתוח כשלגבי שלוש מתוכן כבר הוגשה בקשה לאישור לרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA). ינאי אמר שרכישת צבר התרופות בפיתוח של החברה הנרכשת מספק תשובה אסטרטגית לטווח ארוך לסוגיה של תלות במוצר אחד, הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה. צבר זה מספק תשובה גם לפקיעה הצפויה של תרופות מרכזיות של ספלון כמו ה-Provigil לטיפול בהפרעות שינה שהפטננט עליו יפקע ב‑2012. לדבריו, עובדה זו נלקחה בחשבון בתמחור העסקה.

סוכנות הדירוג מודי'ס הותירה בעינו את דירוג A3 של טבע

סוכנות הדירוג מודי'ס הותירה בעינו את דירוג A3 של איגרות החוב המבוכרות והלא מובטחות של טבע. תחזית הדירוג של החברה נותרה יציבה. מודי'ס אשררה את דירוג האשראי של טבע על רקע הרכישה של חברת ספלון תמורת 6.8 מיליארד דולר במזומן.

מודי'ס קובעת שהדירוג משקף את ההיגיון העסקי של העסקה, כולל סינרגיות של עלויות של 500 מיליון דולר בתוך 3 שנים, צבר מוצרים מבטיח ותזרים מזומנים טוב שמפצה על הידרדרות במדדי האשראי של טבע.

מודי'ס מעריכה שתזרים המזומנים פרופורמה של החברה, כלומר התזרים של החברה הממוזגת הוא 35% מהחוב הפיננסי של החברה, ותזרים המזומנים הפנוי של החברה הוא 24% מהחוב הפיננסי, והיחס של חוב לרווח התפעולי התזרימי של החברה הממוזגת הוא 2.1.

להערכת מודי'ס יחסים אלו חלשים עבור דירוג A3, אבל סביר להניח שישתפרו שכן טבע תפעל להקטין את החוב הפיננסי במהירות כפי שעשתה בעבר. הדרוג משקף גם את מעמדה המוביל של טבע בשוק הגנרי העולמי , תזרים המזומנים הפנוי של החברה והתחזית לצמיחה של עסקיה הגנריים.

חברת טבע תרכוש את חברת ספלון תמורת 6.8 מיליארד דולר. ספלון פעילה בתחום מערכת העצבים, טיפול בכאב, מחלות סרטן ומוצרי מערכת הנשימה. טבע תשלם עבור הרכישה 81.5 דולר למניה, שמייצגת פרמיה של 6% למחיר מניית ספלון.

ספלון סיימה את 2010 ברווח של 425 מיליון דולר במחזור של 2.8 מיליארד דולר בהשוואה לרווח של 343 מיליון דולר במחזור של 2.2 מיליארד דולר ב-2009. ספלון קיבלה הצעת רכש עוינת מחברת Valeant לפי שווי חברה של 5.7 מיליארד דולר, כך שטבע שימשה כאביר לבן עבור החברה האמריקאית.

בניגוד לעסקות הקודמות שהחברה ביצעה והתמקדו ברכישה של חברות גנריות כמו באר ב‑2008  ואיווקס ב‑ - 2006שתיהן לפי שווי חברה של 7.4 מיליארד דולר.

השלמת העסקה אינה מותנית בהשגת מימון וצפויה להיסגר ברבעון השלישי של 2011. טבע ביצעה הנפקת אגרות חוב והבטיחה קווי אשראי בנקאיים בהיקף של 3.5 מיליארד דולר מתחילת 2011. החברה צופה שהעסקה תביא לחסכון של 500 מיליון דולר בשל הסינרגיות בין פעילות שתי החברות ומעריכה, שהרכישה תתרום לה מיידית לרווח למניה על בסיס Non Gaap - כלומר בניכוי הוצאות לא תזרימיות וחשבונאיות ותגדיל את הרווח למניה בתוך ארבעה רבעונים על בסיס Gaap - כלומר על פי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב.

הרכישה הוכרזה פחות משבוע לאחר שרשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי הודיעה כי היא חוקרת חשדות לפיהם טבע וספלון סיכמו על עסקה שבמסגרתה הסכימה טבע לדחות את ההשקה של התרופה לטיפול בהפרעות שינה Modafinil האירופית, באופן שגרם לפגיעה בתחרות והיווה הגבל עסקי.

טבע מונה בין היתרונות האסטרטגיים שיצמחו לה מהעסקה את מגוון סל המוצרים הממותגים שלה וגישה לתחומי טיפול חדשים שבהם לא היתה לה נוכחות. החברה הממוזגת תחזיק בתיק של 20 מוצרים ממותגים שמייצגים מכירות של 7 מיליארד דולר, כך שהרכישה מסייעת לטבע לעמוד ביעדיה של התוכנית האסטרטגית מינואר 2010 להגיע למכירות של 31  מיליארד דולר ב-2015 - שמתוכם 9.3 מיליארד מתרופות מקוריות ממותגות.

האנליסט דיוויד סטיינברג מדויטשה בנק צפה בסוף השבוע כי מגמת המיזוגים והרכישות בענף חברות התרופות תימשך וכי טבע תהיה חייבת לרכוש בקרוב חברה בתחום. על פי הסקירה, מדובר בשיקול רלוונטי לטבע, על רקע הכישלון היחסי בפיתוח תרופה אורלית לטרשת נפוצה והאיום בתחרות גנרית לקופקסון.

סטיינברג זיהה במגמה העדפה של חברות שמפתחות תרופות לעור ותרופות למערכת העצבים - אחד התחומים שבהם עוסקת ספלון.

מניית טבע בתל אביב בשנה האחרונה

מניית טבע בתל אביב בשנה האחרונה


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#