מדיוונד של כלל ביוטכנולוגיה הגישה בקשה לערוך ניסוי בשלב השלישי בתרופת הדגל שלה

החברה הגישה ל-FDA בקשה לערוך ניסוי בשלב המכריע ב-NexoBrid, המשמשת לטיפול בכוויות

יורם גביזון

>> חברת מדיוונד, שבשליטת טבע וכלל ביוטכנולוגיה (52%), הגישה בקשה לרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לערוך ניסוי בשלב השלישי והמכריע ב-NexoBrid, שהיא תרופה המשמשת להטריית כוויות. כלומר, לעיכול הרקמה הפגועה בצורה סלקטיבית והסרת הרקמה המתה מבלי להצריך ניתוח ומבלי לפגוע בתאים הבריאים.

הניסוי צפוי להיות רנדומלי ולכלול קבוצת ביקורת. המטרה העיקרית של הניסוי תהיה להראות את יעילותה של NexoBrid בהפחתת מספר הניתוחים בחולים שסובלים מכוויות בדרגת חומרת שנייה ושלישית, בהשוואה לחולים בקבוצת ביקורת שיעברו ניתוח. מדובר באמצעי הטיפול המקובל כיום לכוויות בדרגת חומרה זו.

מדיוונד, שהגישה באוקטובר 2010 בקשה לרשות התרופות האירופית (EMA) לאשר את NexoBrid, הגישה את הבקשה ל-FDA רק לאחר שאספה את כל הנתונים מהניסוי בשלב השלישי והמכריע שנערך באירופה. זאת במטרה לקבל את הסכמת ה-FDA לערוך את הניסוי בשלב השלישי בתנאים מקלים יחסית, בעיקר אישור להסתפק ב-150 חולים מטופלים. זהו מספר קטן יחסית של חולים יחסית לניסוי בשלב השלישי. היקף מצומצם של החולים בניסוי יקצר את זמן הגיוס של חולים לניסוי, ועל כן גם את הזמן עד לתחילת השיווק, וגם יקטין את עלות הניסוי.

לפי ההערכות, מדיוונד צפויה לקבל את תגובת הרשות האירופית לבקשה לאשר את שיווקה של NexoBrid עד לסוף 2011, להתחיל את הניסוי בשלב השלישי בארה"ב עד סוף 2011 ולקבל את אישור ה-FDA לתרופה עד לסוף 2012. הניסוי ייערך על פי הערכות ב-40 מרכזים רפואיים כדי לקצר את משך גיוס החולים.

טבע, מדיוונד וחברת פוליהיל חתמו בדצמבר 2010 על הסכם לשיתוף פעולה בתחום ריפוי הפצע, שכולל פיתוח, ייצור ושיווק המוצרים החדשנים של פוליהיל. לפי הסכם זה, התחייבה טבע לממן את השלב השלישי והמכריע של הניסוים הקליניים גם בתרופה NexoBrid.

כחלק מהעסקה שמטרתה יצירת תשתית פיתוחית, ייצורית ושיווקית של תרופות בתחום ריפוי הפצע, הוסכם שמדיוונד תרכוש בשלבים את פוליהיל תמורת 200 מיליון דולר. זאת כשבמקביל תגדיל טבע את אחזקותיה במדיוונד ל-51% תמורת 163 מיליון דולר ותשלם עוד 145 מיליון דולר, בכפוף להשגת יעדי מכירות ותקבל זכויות מסחור בעולם כולו. העסקה הניבה לכלל ביוטכנולוגיה רווח הון של 436 מיליון שקל, שהעבירו אותה לרווח של 351 מיליון שקל ב-2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker