טבע זקוקה נואשות לרכישה - דויטשה בנק מסמן כמה מועמדות - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טבע זקוקה נואשות לרכישה - דויטשה בנק מסמן כמה מועמדות

מתחילת 2011 נרכשה חברת תרופות כל 9 ימים בממוצע, ובדויטשה מעריכים שהמגמה תימשך ואף תתחזק. טבע עשויה להתעניין בין השאר בחברות אימפקס, היי-טק פרמקל ופריגו

3תגובות

שנת 2011 החלה בסערה בכל הקשור למיזוגים ולרכישות של חברות תרופות - כך קובעים בדויטשה בנק ומעריכים שמגמה זו תימשך ואף תתחזק בהמשך השנה.

האנליסט דיוויד סטיינברג מזכיר שב-3.5 החודשים שחלפו מתחילת 2011 התבצעו 12 עסקות רכישה של חברות תרופות מתמחות (Specialty), כלומר ממוצע של עסקה בכל 6.25 ימי עסקים.

להערכתו, התנאים תומכים בהמשך המגמה: מסתמנת האטה נוספת בקצב הצמיחה של חברות גדולות ובעלות הון עצמי ומקורות מימון; מרבית יעדי הרכישה נסחרים במכפילי רווח אטרקטיביים יחסית; ושוק איגרות החוב מאפשר מימון זול. מצב השוק איפשר בין השאר לטבע לגייס 3.25 מיליארד דולר בהנפקת אג"ח ולהבטיח קווי אשראי ב-3 מיליארד דולר נוספים מתחילת 2010. בנוסף, הפערים הניכרים בין חברות בעלות עם צנרת מוצרים עשירה לחברות בעלות צנרת דלה, והדולר החזק, נותנים בידי חברות לא אמריקאיות מטבע חזק לרכישות.

תומר אפלבאום

דויטשה בנק מזהה מגמות בשוק המיזוגים והרכישות, ובהן העדפה של חברות שמפתחות תרופות לעור ותרופות למערכת העצבים; רכישת חברות תרופות מתמחות אמריקאיות על ידי חברות יפניות שמאוימות על ידי קצב צמיחה איטי בשוק המקומי; ניסיונות הממשלה להרחיב את החדירה של תרופות גנריות; ורכישות שמטרתן למלא פער בהכנסות - שנובע מתחרות גנרית מאיימת או האטה במגזרי פעילות מובילים.

מדובר בשיקול רלוונטי לטבע שזקוקה נואשות לרכישה, וזאת על רקע הכישלון היחסי בפיתוח תרופה אורלית לטרשת נפוצה והאיום בתחרות גנרית לקופקסון.

סטיינברג מזהה 24 חברות תרופות מתמחות שמועמדות לרכישה, ומחלק אותן לשלוש קבוצות: חברות רווחיות, חברות שנמצאות בשלבי פיתוח וחברות שנתונות למצבים מיוחדים.

אחת החברות המועמדות היא מיילן (Mylan), החברה הגנרית האמריקאית הגדולה ביותר שמחזיקה גם במסה קריטית של פעילות באירופה לאחר שרכשה את חברת Merck KGaA ובנוכחות משמעותית בשוק הגנרי היפני שעומד בפני צמיחה.

מועמדת גנרית אחרת לרכישה היא חברת אקרון (Akron) שמתמחה במוצרים מוזרקים, תחום שבו כבר התבצעו מספר גדול יחסית של רכישות ב-8 השנים האחרונות, בעיקר בשל מחסומי הכניסה הגבוהים לתחום. אקרון, שנסחרת בשווי של 620 מיליון דולר, מחזיקה גם בצנרת מוצרים בפיתוח בתחום מחלות העיניים.

שתי מועמדות אחרות לרכישה הן חברת אימפקס (Impax) שמובילה בתחום התרופות בשחרור מושהה (ושיתפה פעולה עם טבע בייצור ובשיווק של 12 תרופות בשחרור מושהה), והיי-טק פרמקל (Tech Pharmacal-Hi) שמתמחה בתרופות למחלות עיניים ותרופות הניתנות בנוזלים - ונסחרת בשווי שוק של 345 מיליון דולר.

מועמדת בהודו

חברות גנריות אחרות שמועמדות לרכישה הן ד"ר רדי ההודית, שמציעה לחברה גנרית גלובלית, ולחברה שממוקדת בארה"ב, בסיס ייצור וכוח אדם זולים בהודו, וכן יכולת טובה של ייצור חומרי גלם פעילים לתרופות. העובדה שבעלי השליטה בד"ר רדי מחזיקים בשיעור קטן יחסית בחברה - מגדילה את הסבירות שתהפוך ליעד לרכישה. מועמדת אחרת היא חברת שטאדה (Stada) שבסיסה בגרמניה - שוק שהופך בהדרגה לידידותי יותר לגנריקה.

דויטשה מזהה בין חברות התרופות המתמחות והרווחיות בשווי שוק בינוני עד גדול את חברת אלרגן (Allergan), חברת שייר (Shire) וחברת פריגו (Perrigo) כיעדי רכישה פוטנציאליים.

סטיינברג סבור שכל השלוש הן בעת ובעונה אחת מועמדות לרכישה, ומועמדות לרכוש חברות אחרות. הוא מציין שאלרגן ושייר הן בין החברות הבודדות שמהוות יעד לגיטימי לרכישה מבחינתן של ענקיות הפארמה, בשל גודלן ויכולתן להשפיע על התוצאות הכספיות של רוכשות פוטנציאליות מבין חברות הענק.

אלרגן נהנית מתזרימי מזומנים שופעים הודות למוצר רב-המכר בוטוקס, וכן מפעילות גדולה בתחום התרופות למחלות העיניים, וצבר תרופות בפיתוח שעשוי לייצר לה הכנסות גדולות.

שייר מחזיקה במוצרים בעלי הגנה פטנטית לטווח ארוך, כולל Vyvanse לטיפול בהפרעת קשב מסוג היפראקטיביות (שצפויה להגיע למכירות של מיליארד דולר לשנה), ושלוש תרופות ביולוגיות: Replagal לטיפול במחלת האגירה פאברי, Vpriv לטיפול במחלת האגירה גושה ו-Elaprase לטיפול בתסמונת האנטר, שפוטנציאל המכירות המצרפי שלהן הוא 1.5 מיליארד דולר לשנה. יש לה מעמד של תרופת יתום לתרופות המיועדות להפרעות גנטיות נדירות.

בדויטשה סבורים שגם פריגו היא יעד לרכישה, ומזכירים כי כמה חברות פארמה גדולות הביעו עניין הולך וגובר בחברות שפעילות בתחום התרופות ללא מרשם, כפי שבא לידי ביטוי ברכישת עסקי ה-OTC של פייזר על ידי ג'ונסון אנד ג'ונסון ב-2006, והרכישה של חברת Adams תמורת 2.3 מיליארד דולר על ידי חברת רקיט בנקיזר.

עוד אופציה: אסתטיקה

פריגו היא החברה המובילה בשוק התרופות ללא מרשם רופא במותג פרטי של רשתות הפארם בארה"ב. יעד נוסף היא חברת מדיסיס (Medicis) שהאיום על 50% מהכנסותיה הוסר בעקבות הסדר במשפט פטנטים שלה עם טבע. מדיסיס מעורבת בשוק התרופות לטיפולים אסתטיים, תחום שמתאפיין בייצור תזרימי מזומנים גדולים.

דויטשה בנק מזהה בין החברות שנמצאות בשלבי פיתוח את החברות אמרין (Amarin), קדנס (Cadence), מאפ (MAP) וסאביינט (Savient).

קדנס, שמחזיקה בכוח מכירות של 150 איש לבתי חולים, והשיקה באחרונה את התרופה Ofirmev שפוטנציאל המכירות שלה עשוי להגיע ל-400 מיליון דולר לשנה, היא יעד אטרקטיבי לחברות גדולות שמעונינות ברכישה שתכניס אותן באבחה אחת לשוק בתי החולים.

בדויטשה סבורים שהרוכשים הפוטנציאליים של חברות גנריות הן טבע וסנדוז, שהיא חברה בת בבעלותה המלאה של חברת נוברטיס שרכשה שתי חברות גנריות בשנתיים האחרונות.

רוכשות פוטנציאליות של חברות תרופות מתמחות שמשווקות תרופות מקוריות וממותגות הן טבע, שהנהלתה רמזה כי בכוונתה לבצע רכישה של חברת תרופות מתמחה, ולסטות ממדיניות הרכישות של חברות גנריות; וכן חברת Valeant שהיתה פעילה ביותר ברכישת חברות מתמחות, 12 חברות בשלוש שנים, כולל מיזוג של 3.2 מיליארד דולר עם Biovail ב-2010, ולאחרונה הגישה הצעת הרכש ל-Cephalon תמורת 5.7 מיליארד דולר.

רוכשים פוטנציאליים אחרים הם אלרגן, שייר, פריגו, אנדו וספלון. אלרגן ושייר רכשו כל אחת 4 חברות תרופות מתמחות ב-6 השנים האחרונות.

מועמדות למלא את תפקיד הממזג והרוכש מבין חברות התרופות הגדולות הן ג'ונסון אנד ג'ונסון, אבוט, GSK וכן Forest Labs שבקופתה 4 מיליארד דולר במזומן, וניצבת בפני פקיעת פטנטים על תרופות משמעותיות ב-2012 וב-2015.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#