כל הטייקונים חוזרים על אותה מנטרה: "אין בעיית ריכוזיות במשק"

מקורבים לוועדת הריכוזיות אומרים כי נציגי דנקנר, תשובה וורטהיים טענו כי אין בעיית ריכוזיות - ולכן הממשלה לא צריכה לעסוק בעניין

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"כל הטייקונים חזרו על אותה מנטרה שלפיה אין בעיית ריכוזיות במשק, ולכן כל מה שהוועדה תעשה רק יפגע ללא צורך בפעילות העסקית שלהם" - כך אמרו היום (א') מקורבים לוועדה להגברת התחרותיות במשק, לאחר מפגש שנערך ביום חמישי האחרון בין הוועדה לטייקונים ונציגיהם.

הוועדה הוקמה באוקטובר 2010 ביוזמת ראש הממשלה, בנימין נתניהו ומתנהלת בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי ומנכ"ל משרד האוצר, חיים שני. הוועדה הוקמה לאחר שבנק ישראל פירסם דו"ח שקבע כי המשק ריכוזי מדי והריכוזיות מסכנת את יציבותו. הוועדה החלה לבחון את הריכוזיות באמצעות שלוש ועדות משנה הבוחנות אפשרות להפרדת האחזקות הפיננסיות מהתאגידים הגדולים, מיסוי דיווידנדים בין חברות בתוך פירמידת שליטה והגבלת התחזקות אופקית של הפירמידות הגדולות ביותר - לדוגמה, באמצעות כניסה לענפים חדשים.

לפני כחודש פירסמה הוועדה הזמנה לשימוע ציבורי, ומאז מגיעים אליה מדי שבוע גורמים שונים להבעת עמדתם. אלה כוללים אנשי עסקים החרדים מפגיעה בשליטתם במשק, אנשי עסקים שמעוניינים לתרום תרומה למבנה המשק, כלכלנים, ארגונים ועורכי דין המייצגים אילי הון.

ביום חמישי האחרון התייצבו בפני הוועדה נציגי אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, בראשם עמי אראל, מנכ"ל החברה הבת דסק"ש. על פי דו"ח שהכינו יעקב שיינין ואפרים צדקה במימון אי.די.בי, הקבוצה מחזיקה 2% מהתמ"ג העסקי בישראל ו-1.4% מכוח האדם במשק. על פי בדיקות אחרות, חלקה של הקבוצה במשק גדול יותר.

צילום: TheMarker

בנוסף, הופיעו בפני הוועדה נציגי קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, ומוזי ורטהיים - בעל השליטה בחברה המרכזית ליצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל), המחזיק בין השאר בגרעין השליטה של בנק מזרחי טפחות.

בערב חג הפסח הופיעו בפני הוועדה עו"ד דוד חודק ונגה קינן כנציגי פורום ראשי המשק - גוף פרטי שהקימה קינן לקידום האינטרסים של חבריו. כן הופיעו בפניה פרופ' אמיר ברנע, מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר צבי זיו ואיש העסקים איציק דבש.

"יש חומות סיניות"

על פי מקורות שונים המקורבים לוועדה, נציגי אי.די.בי אמרו כי חברת מקינזי גיבשה עבורם חוות דעת שמצביעה על כך שאין בעיית ריכוזיות במשק. עם זאת, המצגת שהציגו התבססה על מחקר אחר, שנערך במימון אי.די.בי על ידי שיינין וצדקה. לדברי המקורות, אנשי אי.די.בי טענו כי הקבוצה אינה מחזיקה בחברות בנות באמצעות אחוזים בודדים, אלא באמצעות אחזקות של 20%-25% לפחות, כפי שצויין בדו"ח שיינין-צדקה.

בנוסף, הדגישו את חשיבות התמיכה של הקבוצה בחברות בנות נחשלות בזמן משברים, וציינו כי בקבוצה אין בעייה של שכר מופרז לבכירים. על בסיס זה טענו כי הם לא חושבים שנדרש טיפול בבעיית הפירמידות.

"המסר של הקבוצה היה שכל מה שייעשה יפגע בפעילות העסקית ללא צורך, ואם אין בעיה למה לממשלה סתם לפגוע בפעילות העסקית שלהם? למה להחמיר רגולציה ומיסוי אם אין בעיה?" ציינו המקורות.

נציגי קבוצת דלק הגיעו ללא מצגת, אך העבירו אותו מסר והוסיפו כי בתוך הקבוצה אין העדפה במימון לחברות מקורבות, ויש חומות סיניות בין האחזקות הפיננסיות לריאליות של תשובה. דברים דומים אמר ורטהיים, המחזיק בין השאר בבנק מזרחי טפחות, במחלבות טרה ובזכיינית ערוץ 2, קשת. חודק וקינן הגיעו ללא נתונים חדשים, ולמעשה חיזקו את עמדת אי.די.בי בכך שהביעו תמיכה במסקנות דו"ח שיינין-צדקה.

"חשבתי הרבה וקראתי הרבה על העניין", אמר חודק. "תחרותיות היא עניין חשוב והרגולציה חשובה, אין על זה ויכוח. אם נכון שיש בעיה, צריך לטפל בה. אבל, אם זה לא נכון, הדיון יכול להסיט את המערכת לקבלת החלטות שגויות. מה שלא פחות גרוע, עכשיו כל הממשל הישראלי עוסק בריכוזיות, ואני שואל אם זה הנושא הכי חשוב, כי יש אינספור נושאים שלא מטופלים", הוסיף.

לדבריו, דו"ח שיינין-צדקה הראה שישראל נמצאת בממוצע הריכוזיות בעולם. "בוועדת התחרותיות גם מדברים על מיסוי בין חברות כחלק משינוי הפירמידות. אבל בכל מדינות העולם אין מס על דיווידנדים פרט לארה"ב. באירופה אין כל מגבלה בנושא ההפרדה בין אחזקות פיננסיות לתאגידים ריאלים. בארה"ב אסור לתאגיד ריאלי להחזיק תאגיד פיננסי למעט אם זו אחזקת יחיד. אז אני שואל, האם אנחנו לא מגזימים? האם אי אפשר לפתוח הבעיה בחומות סיניות ולפעול במישור אנכי בריכוזיות? אין הסדרת רגולציה כלל משקית באף מדינה בעולם, לפי דו"ח שיינין-צדקה, אז למה אנחנו צריכים להיות ראשונים?".

חודק הוסיף כי "צריך להכביד את הרגולציה הממשלתית הענפית ואת זו של הממונה על ההגבלים, שאלה יעשו את עבודתם ברמת הענף. למה אנחנו צריכים להמציא דברים שאין בשום מקום אחר? יש ריכוזיות במשק, אך היא במגמת ירידה. יש ניגודי עניינים בריכוזיות, אבל יש דרכים לטפל בזה במישור הענפי".

לדבריו, בעניין השפעת הריכוזיות על הפוליטיקאים והדמוקרטיה יש לטפל באמצעות נוהלים שיחייבו אתיקה גבוהה יותר, כנהוג באוסטרליה ובבריטניה. "במדינות אלה יש נהלים שקובעים איך שרים נפגשים עם אנשי עסקים, מי עוד צריך להשתתף בפגישות כאלה ואיך מפרסמים את זה", אמר חודק.

על פי מחקר שנערך בבנק ישראל ופורסם לפני כשנה, בישראל שולטות כיום 10 משפחות ב-30% מהחברות הציבוריות, באמצעות תאגידים הבנויים כפירמידה. 20 המשפחות הגדולות מחזיקות בקרוב ל-40% מהחברות הציבוריות בישראל - שיעור גבוה במיוחד יחסית למשקים מערביים. בנוסף, 40% מהחברות הפיננסיות במשק מסונפות לחברות הגדולות הבנויות כפירמידות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker