הסוף לעמלות המסחר הגבוהות בבנקים?

הבורסה לניירות ערך התחילה לפרסם באתר שלה מידע על גובה עמלות המסחר והסליקה שחברי הבורסה גובים מהלקוחות ■ המהלך הוא חלק משינוי מבנה הבעלות בבורסה, שהוביל לחקיקת חוק שמחייב את חברי הבורסה לדווח על כל העמלות שהם גובים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איתי בן זאב
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: עופר וקנין

הבורסה לניירות ערך החלה היום (ב') לפרסם באתר האינטרנט שלה מידע על עמלות מסחר וסליקה, שגובים חברי הבורסה (בנקים, וגופים פיננסים שאינם בנקים) מלקוחותיהם, כך שיתאפשר לבצע השוואה בין העמלות, באמצעות מחשבון.

במסגרת החוק לשינוי מבנה הבעלות של הבורסה, שאותו קידמו משרד האוצר ורשות ניירות ערך ואושר באפריל 2017, אושר גם חוק ניירות ערך שבמסגרתו הוטל על חברי הבורסה לדווח לבורסה על כל העמלות שהם גובים מלקוחותיהם. על הבורסה הוטל לפרסם באתר האינטרנט שלה את העמלות. 

>> למחשבון החדש שמשווה עמלות מסחר

בנוסף, נקבע בחוק כי חבר הבורסה יציין בפני לקוח המבקש לפתוח ולנהל באמצעותו חשבון ניירות ערך כי העמלות מתפרסמות על ידי הבורסה וניתנות להשוואה. המידע שיפורסם באתר הבורסה לצורך השוואת העמלות יכלול שיעורי עמלות ממוצעות שנגבו בפועל מלקוחות, לפי שווי תיק ניירות ערך ועמלות מסחר וסליקה תעריפיות, שגובה חבר הבורסה מלקוחותיו, בהתאם לתעריפון של חבר הבורסה. האתר יאפשר להשוות בין חברי הבורסה על כל סוג של עמלה בנפרד וכן לצפות בפירוט העמלות עבור כל חבר בורסה.

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב אמר: "זהו שלב נוסף במסגרת המהלך של משרד האוצר ורשות ניירות ערך לשינוי מבנה הבעלות של הבורסה, בדומה לנעשה בבורסות בעולם. פרסום השוואת העמלות, יגביר את התחרות על ציבור המשקיעים, ויהפוך את הבורסה בתל אביב לדומיננטית ולנגישה יותר לציבור הרחב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker