אלרון עולה ב-9% בעקבות פרסום תוצאות ניסוי בשתל לטיפול בשבץ מוחי

צוות ההיגוי של הניסוי בשתל לא זיהה שיפור מובהק סטטיסטי, אבל ציין כי ניכרת נטייה חזקה לאפקטיביות ב-50% ממשתתפי הניסוי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניידת טיפול נמרץ
יורם גביזון

מניית אלרון קופצת ב-9%, לאחר שפירסמה את חוות דעת חיובית על תוצאות הביניים של ניסוי בטיפול לנפגעי שבץ מוחי חסימתי, שאותו ערכה החברה המוחזקת שלה (30%) בריינסגייט.

בריינסגייט מפתחת שתל לגירוי חשמלי למרכז עצבי שמאחורי חלל האף (SPG) באמצעות אלקטרודה זעירה, לצורך הרחבת כלי הדם במוח והגברת זרימת הדם במוח. המכשיר מיועד להאריך את חלון הזמן שבו ניתן לטפל אפקטיבית בחולי שבץ מוחי חסימתי ל-24 שעות מרגע האירוע, ובכך להעלות את שיעור המטופלים שניתן לסייע להם מ-7% ל-80%. הטיפול התרופתי היחיד שאושר עד כה על ידי ה-FDA לחולי שבץ חסימתי הוא תרופה להמסת קריש הדם שיעילותה מוגבלת ל-4.5-3 שעות מקרות השבץ.

800 אלף איש לוקים מדי שנה בארה"ב בשבץ מוחי, ו-87% מהם לוקים בשבץ חסימתי. בישראל 15 אלף איש לוקים כל שנה בשבץ, המתרחש בגלל שיבוש בזרימת הדם למוח וגורם להפרעות בדיבור, חולשה, שיתוק גפיים ומוות. 40% ממקרי השבץ המוחי מגיעים לבית החולים בחלון הזמן המתאים לטיפולים מונעי נכות.

"הטיפול מועיל למורת היעדר מובהקות"

ניסוי ImpACT-24 של בריינסגייט נערך על 1,000 חולים שסבלו משבץ, ובוצע על שתי קבוצות. בניסוי היתה תת קבוצה של 500 איש שסובלים מ CCI, שהוא סוג חמור של שבץ חסימתי.

צוות ההיגוי המדעי לא זיהה שיפור מובהק סטטיסטי בקבוצת כלל המשתתפים בניסוי ובתת הקבוצה של מטופלי ה-CCI, אולם הכרעה סופית בנושא המובהקות הסטטיסטית של הממצאים תינתן רק עם פרסום תוצאותיו הסופיות של הניסוי. עם זאת, צוות ההיגוי הדגיש שתוצאות הניסוי בתת הקבוצה של מטופלי CCI הראו נטייה חזקה לאפקטיביות. הם ציינו גם שהשתל הציג דפוס עקבי של תועלת קלינית בכל המדדים המשניים.

בסיכום חוות הדעת נקבע כי מכלול הראיות מהניסוי מלמד שהגירוי החשמלי למרכז העצבי שמאחורי חלל האף הוא טיפול מועיל לחולי שבץ מסוג CCI - עד ל-24 שעות מקרות האירוע. עוד נכתב כי בכוונת הצוות להציג את ממצאי הניסוי בכנס השבץ העולמי שיתקיים באוקטובר במונטריאול, קנדה.

בריינסגייט הוקמה ב-2000, ועד כה גייסה 97 מיליון דולר, כשחלקה של אלרון שבשליטת דיסקונט השקעות (50.3%) בגיוסים מגיע ל-29 מיליון דולר. בעלי המניות הגדולים בבריינסגייט מלבד אלרון הם קרן פיטנגו (20%) וענקיות הפארמה והציוד הרפואי מדטרוניק (12%) , ג'ונסון אנד ג'ונסון  (4%) ובוסטון סיינטיפיק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker