הדולר בשיא של שנה וחצי: מתקרב ל-3.7 שקל

לאחר ההתבטאות של נגיד הפדרל רזרב אמש בדבר המשך התחזקותה של הכלכלה האמריקאית, הדולר נסחר בעליות של יותר מ-0.3% בעולם, ובשיעור דומה מול השקל ■ שערו היציג נקבע היום על 3.689 שקל, לאחר שכבר חצה רמת של 3.69 שקל לדולר ■ הסבירות להעלאת ריבית בחודש הבא עלתה ליותר מ-90%

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
החוב הגלובלי צפוי לעבור את 255 טריליון הדולרים בסוף 2019
החוב הגלובלי צפוי לעבור את 255 טריליון הדולרים בסוף 2019צילום: Jason Lee/רויטרס

שוק המט"ח מרכז היום (חמישי) עניין: הדולר נסחר כעת בעליות של 0.3% מול השקל, ומגיע לשיא של קרוב לשנה וחצי. לפני קביעת שערו היציג, נסחר המטבע בין הבנקים ברמות של 3.688 שקל לדולר, ובמהלך היום אף חצה את רמת ה-3.69 שקל לדולר. זו רמתו הגבוהה של המטבע האמריקאי מול השקל מאז מארס 2017. הדולר משלים קפיצה של 6.7% מול השקל מתחילת השנה, ושל כ-8.8% מאז השפל אליו הגיע בסוף ינואר.

המגמה החיובית בדולר נרשמת במקביל גם בשאר העולם, והמטבע האמריקאי עולה בשיעור דומה מול היורו ומול סל המטבעות (DXY). זאת, לאחר התבטאויות חיוביות של בכירי הפד ונגיד הבנק הפדרלי המרכזי, ג'רום פאוול, אמש, לגבי מצבה החזק של הכלכלה האמריקאית, שנתפסו "ניציות" יותר לגבי העלאות ריביות נוספות מאשר בפגישותיהם הקודמות.

הצהרת הבנק ציינה כי שוק העבודה "ממשיך להתחזק" היתה דומה להתבטאות בישיבה הוקדמת של הפד, אך ציונו כי "הפעילות הכלכלית עלתה בשיעור גבוה", נתפשה בשוק כאגרסיבית יותר בהשוואה להתבטאותו הקודמת בדבר "צמיחה מוצקה".

הכלכלה האמריקאית חזקה, והדבר בא לידי ביטוי במספר נתונים שפורסמו באחרונה, ובהם התוצר המקומי הגולמי (GDP), שצמח ברבעון השני בקצב שנתי של 4.1% - הצמיחה החדה ביותר מאז הרבעון השלישי של 2014; הצריכה הפרטית שזינקה ברבעון השני ב-4% לאחר עלייה של 0.5% בלבד ברבעון הקודם, שהיתה חדה יותר מהערכות הכלכלנים; והשפל בו נמצא שיעור האבטלה – 4% בלבד. על רקע אלה, ההתבטאויות של הפד' מקבלות משמעות רבה יותר בתמחור השוק את ערכו של המטבע האמריקאי – כשהסוחרים מנסים לחזות את הסבירות להעלאות ריבית, ואת מועדן.

הפד הותיר אמש, כצפוי, את הריבית במדינה בטווח של 1.75%-2%, אך המגמה החיובית שממנה נהנה הדולר נרשמת בשל הסבירות ההולכת וגדלה לגבי העלאת הריבית הבאה בקרב הסוחרים. זאת, לאחר שהריבית עלתה שלוש פעמים במהלך 2017.

כך, הסבירות להעלאת ריבית בפגישה הבאה של הפד בספטמבר, ל-2%-2.25%, נאמדת כעת ב-91.2%. זאת, לעומת סבירות של 89.6% אתמול לפני ישיבת הפד', ושל 73.4% לפני חודש. לפי שעה, בשוק לא צופים העלאות נוספות בפגישות הפד במהלך השנה (בחודשים נובמבר ודצמבר), אך כבר כיום נרשמת סבירות של כ-61% לריבית בשיעור של 2.25%-2.5% במהלך ינואר, ואף סבירות קלה של כ-8.5% לשיעור גבוה עוד יותר, של 2.5%-2.75%.

מי שלא מרוצה מקצב העלאות הריבית בארה"ב הוא הנשיא דונלד טראמפ, שהתבטא באופן חריג כנגד פעולות הבנק המרכזי, למרות היותו גוף עצמאי. טראמפ מתנגד להמשך העלאות הריבית בקצב מהיר בשל השפעתו החיובית על הדולר - והיה מעדיף כי החברות היצואניות ימשיכו ליהנות משער נמוך של המטבע. עקב כך, סביר כי לקראת החלטת הריבית הבאה של הבנק המרכזי בספטמבר - המתיחות בינו לבין הנגיד פאוול תחזור לכותרות.

האירוע הבא שעשוי להשפיע על שער הדולר - בשל השפעתו על הסבירות להעלאת ריבית, יתקיים מחר (ו') עם פרסום דו"ח התעסוקה האמריקאי לחודש יולי. לפי ההערכות, לשכת התעסוקה האמריקאית תדווח על תוספת של כ-195 אלף משרות חדשות בחודש זה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker