עמותת צדק פיננסי למוסדיים: להחרים גיוס האג"ח של אלעד קנדה

אלעד קנדה ריאלטי, בבעלות מלאה של אלעד קנדה שבשליטת יצחק תשובה, יוצאת לגיוס אג"ח בבורסה בת"א של כ-260 מיליון שקל ■ אלטשולר שחם הודיע כי לא ישתתף

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק
יצחק תשובהצילום: דודו בכר

יום אחרי שהממונה על רשות שוק ההון דורית סלינגר עזבה את דיוני ועדת החקירה לבחינת הסדרי האשראי בין הבנקים לבין הלווים הגדולים במשק, יוצאת אלעד קנדה ריאלטי לגיוס אג"ח בבורסה בתל אביב, בסך כ-95 מיליון דולר קנדי (כ-260 מיליון שקל). זו חברה בת בבעלות מלאה של חברת הנדל"ן הפרטית אלעד קנדה, שבשליטת יצחק תשובה. חברה אחרת של תשובה, דלק נדל"ן, הביאה לתספורת של כ-1.5 מיליארד שקל בחסכונות הציבור ב-2012.

בגלל התספורת ולקראת הגיוס, שלחה עמותת צדק פיננסי מכתבים לגופים מוסדיים ולחברי הכנסת מיכל בירן ודב חנין, בקריאה שלא להשתתף בהנפקה וכן לא לרכוש את האג"ח בשוק המשני לאחר מכן. העמותה כתבה כי תשובה דאג, כשלוש שנים לפני ההסדר בדלק נדל"ן, להוציא את החברה מתוך קבוצת דלק ; וכי הונו האישי גדל בשנים האחרונות במאות מיליוני שקלים בעקבות גילויי הגז והנפט של הקבוצה.

בינתיים, בית ההשקעות אלטשולר שחם הודיע כי לא ישתתף בהנפקה, שהשלב המוסדי שלה אמור להתקיים היום. אלעד קנדה ריאלטי תנסה להנפיק אג"ח שקליות בעלות מח"מ (משך חיים ממוצע) של כשלוש שנים, שיהיו מגובות בעודפים נטו מפרויקטים (בעיקר אמרלד סיטי בטורונטו) שרובם נמכרו. עבור תשובה ואלעד קנדה זהו סיבוב שני בבורסה המקומית, כשהסיבוב הקודם היה מאכזב למדי.

הונה העצמי של אלעד קנדה ריאלטי הסתכם נכון לסוף מארס 2018 בכ-290 מיליון דולר קנדי, ומאזנה היה כ-700 מיליון דולר. עם זאת, המספרים האלה אינם משקפים את מלוא הערך הכלכלי של החברה, שכן בהתאם לכללי החשבונאות החברה לא שיערכה לפי שווי הוגן את מלוא אחזקתה בפרויקטים היזמיים שלה. אלעד קנדה צופה כי סך הכנסותיה מחוזים חתומים של דירות בהקמה ל-2021-2018 יגיעו לכ-650 מיליון דולר; וכי ההכנסות האלה אמורות להניב סך עודפים צפויים נטו ל-2021-2018 של כ-189 מיליון דולר - מתוכם כ-146 מיליון דולר משמשים כבטוחה לבעלי אג"ח.

בבעלות אלעד קנדה ריאלטי זכויות בנייה - למגורים, למשרדים ולמסחר - בשלבים שונים של פיתוח בשטח של כ-418 אלף מ"ר, מתוכם בכ-139 אלף מ"ר מוקמות כ-1,500 יחידות דיור למכירה מסוג קונדומיניום (כ-82% מיחידות דיור מכורות). הפרויקט המרכזי של החברה, שבעזרת התזרימים שיניב אמורות להיפרע האג"ח, הוא אמרלד סיטי - פרויקט רב שלבי הממוקם באזור צפון יורק בטורונטו, בסמוך לאחד ממרכזי הקניות הגדולים בעיר. הפרויקט מונה תשעה בנייני קונדומיניום בתוספת שטחי מסחר בשלושה בלוקים, הכוללים יחדיו כ-2,969 יחידות דיור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker