כתב אישום נגד מנכ"ל אלקטרה צריכה זאב קלימי - שהתפטר מתפקידו

כתב האישום - בכפוף לשימוע - בגין שימוש במידע פנים ■ קלימי, שמכהן כמנכ"ל מעל 4 שנים, התפטר היום לאחר נפילה של 50% במניה ■ הצניחה במניה מיוחסת בעיקר לרכישת גולן טלקום – שהכניסה את החברה לסחרור, סכסוך עם וואווי וההאטה בענף המזגנים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה
זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכהצילום: יוני רייף

לאחר צניחה של 50% במניה וחקירה ברשות ני"ע, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה , זאבי קלימי, החליט להתפטר מתפקידו. קלימי הודיע היום (ג') כי יסיים את תפקידו בחברה בעוד 3 חודשים, בהתאם לסיכום שלו עם היו"ר, דני זלקינד, בשבוע שעבר.

קודם להתפטרות החליטה הפרקליטות להגיש נגד קלימי כתב אישום בגין שימוש במידע פנים, בכפוף לשימוע. קלימי מואשם בשימוש במידע פנים וסחר במניות של חברת המזון אסם קודם לעסקת המיזוג שלה עם נסטלה לפני כמה שנים. בסביבתו של קלימי טוענים כי ההתפטרות אינה קשורה להחלטת הפרקליטות.

בינואר 2017 נחקר קלימי ברשות ניירות ערך במשך כמה שעות, בחשד לשימוש במידע פנים - ושוחרר לאחר מכן לביתו ללא הגבלות. בתחילת השנה סיימה הרשות את החקירה והעבירה את הממצאים לפרקליטות (מיסוי וכלכלה).

לפי האישום שהתגבש, קלימי רכש מניות אסם בסכום של 250 אלף שקל וחלק את המידע בנוגע למיזוג הצפוי עם שני חבריו - איש העסקים בועז דקל, הבעלים של חברת PMI, ושלמה ברק, מנכ"ל בונז'ור לשעבר - שרכשו מניות אסם בכ-700 אלף שקל כל אחד. לאחר הדיווח לבורסה של אסם, קלימי מכר המניות, ברווח מהיר של כ-190 אלף שקל.

בחשד אחר שבדקה רשות ני"ע, החליטה הפרקליטות שלא להגיש כתב אישום נגד קלימי. במקרה זה החשדות היו להדלפת מידע פנים מתוך דו"חות אלקטרה צריכה לאיש עסקים המקורב אליו.

עורכי הדין של קלימי, גיורא אדרת ויפעת מנור נהרי, מסרו ש"מכתב השימוע מתייחס לעבירה לכאורה של שימוש במידע פנים אותה קיבל קלימי מאדם אחר בקשר לעסקה של חברת אסם - חברה בה לקלימי לא היה שום תפקיד. קלימי כופר בחשדות המיוחסים לו ויפרט את טענותיו לפיהן פעל בתום לב ולפי מידע גלוי בלבד במהלך השימוע. בניגוד לפרסומים בתקשורת, אין במכתב השימוע כל טענה לגבי התנהלותו של קלימי בקשר לחברת אלקטרה צריכה בה הוא משמש כמנכ"ל".

"נבקש להדגיש כי מדובר בשלב זה במכתב שימוע שנשלח על ידי הפרקליטות, בעקבותיו יערך דיון בהשתתפות ב״כ של קלימי ורק לאחר מכן תתקבל החלטת הפרקליטות. אנו מקווים כי בעקבות השימוע ייסגר התיק הפלילי", נמסר מטעמו של קלימי.

קלימי, שמכהן כמנכ"ל מעל 4 שנים, יישאר בתפקידו עד למינויו של מנכ"ל חדש, שיוביל את אלקטרה מוצרי צריכה אל מול האתגרים הרבים העומדים לפניה.

מאז השיא במארס 2017, צנחה מניית אלקטרה מוצרי צריכה בכ-50% ו–800 מיליון שקל נמחקו משווייה. הירידה החדה מיוחסת בעיקר לרכישת גולן טלקום – שהכניסה את אלקטרה צריכה לסחרור, על רקע החרפה בתחרות בענף הסלולר. סיבות נוספות שתרמו לנפילה היו סכסוך עם יצרנית הטלפונים הסינית וואווי וההאטה בענף המזגנים. 

קלימי נהפך למולטי־מיליונר בזכות תפקידו באלקטרה. ב–2017 שולם לקלימי שכר בעלות של 6.5 מיליון שקל, בהמשך לכ-8 מיליון שקל ב–2016. באוקטובר 2017 - עוד לפני הנפילה הגדולה במניית אלקטרה צריכה - מכר קלימי 1% ממניות אלקטרה בכ–15 מיליון שקל. בתום העסקה הוא נותר ללא אחזקות, אך עם אופציות ל–1.7% מההון של החברה בדילול מלא.

מאלקטרה מוצרי צריכה נמסר: "בתקופת כהונתו שהחלה ב-2014 ביצע קלימי תוכנית התייעלות מקיפה שכללה שורת שינויים מבניים, עסקיים ושיווקיים. במהלך כהונתו עברה אלקטרה מהפסדים מהותיים בשנת 2014 לרווחים בכל מחזורי הפעילות, תוך שהיא מגדילה את היקפי המכירות, שיעורי הרווחיות ותזרימי המזומנים. בתקופתו הוביל קלימי תהליך של יציאה מהפעילויות שאינן בליבת העסקים, כמו מכירת ברי המים ורשת אייס, תוך יצירת רווחי הון משמעותיים לקבוצה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker