פינטו סוגר שנתיים בהפועלים עם פספוס

בשנה האחרונה מנכ"ל בנק הפועלים העביר מסרים על רצון להיפרד מישראכרט דרך הבורסה — והרחיק את הרוכשים ■ כעת, אחרי שלאומי מכר את לאומי קארד לפי שווי גבוה ב–30% מהונה העצמי, הפועלים נתקע עם מתעניין יחיד, וספק אם יקבל עבור ישראכרט מחיר דומה, גם אם תונפק בבורסה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים
מיכאל רוכוורגר

מחר יציין אריק פינטו שנתיים מאז שנכנס לתפקיד מנכ"ל בנק הפועלים במקום מקורבו ציון קינן. אלה היו שנתיים סוערות עבור הפועלים ופינטו, שבמהלכם הוא נאלץ בעיקר לכבות שריפות שהשאיר לו קינן, ובינתיים לא בטוח שבהצלחה יתרה.

מדובר בעיקר בהתמהמהות בטיפול בחקירת המס בארה"ב, שעלתה להפועלים עד כה כ–365 מיליון דולר. חקירה זו גוזלת מפינטו משאבים ניהוליים אדירים ומקשה עליו להתפנות לניהול השוטף של העסקים. זאת, בזמן שקיים ספק גדול אם הפועלים יצליח לסיים את החקירה עוד השנה, כשכבר ברור לגמרי כי החקירה תעלה לבנק סכום גדול בהרבה מששילם עד כה, וגדול גם מזה ששילם לאומי (כ–400 מיליון דולר), שסיים את החקירה לפני כ–3.5 שנים.

סוגיה נוספת היא הטיפול באשראי ללווים הגדולים כמו אליעזר פישמן, מוטי זיסר המנוח, שאול אלוביץ' ואחרים, שייחקרו החל מהיום במסגרת ועדת כבל.

אמנם, שנתיים הן פרק זמן קצר יחסית ביחס לניהול גוף גדול כמו הפועלים, אך בינתיים ניתן לומר כי פינטו טרם השלים מהלך עסקי משמעותי בולט שתרם לשורה התחתונה של הבנק ושניתן לזקוף את הצלחתו לזכותו.

בתקופה הקרובה לפינטו תהיה הזדמנות לעשות מהלך כזה, אם ישלים בהצלחה את ההיפרדות מחברת כרטיסי האשראי ישראכרט (98.2%), שנכפתה על הפועלים בעקבות חוק שטרום.

ישראכרט, שעד לא מזמן התנהלה למעשה כחטיבה בתוך הפועלים, היא נכס משמעותי לבנק, התורם כ-10% לרווח השנתי שלו.

מלכתחילה, היפרדות מוצלחת היא משימה מאתגרת במיוחד. האתגר עבור פינטו נעשה אפילו גדול יותר כשבהפועלים ראו כיצד בסוף השבוע האחרון — הרבה לפני הזמן שהוקצב לכך — המתחרה הגדול, בנק לאומי, הצליח להקדים אותו ולחתום על עסקה רווחית ומצוינת.

במסגרת העסקה, לאומי - המחזיק ב–80% מחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד — מוכר אותה יחד עם קבוצת עזריאלי (20%) לידי קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס תמורת 2.5 מיליארד שקל (עבור 100%), שווי הגבוה ב–30% מהונה העצמי של לאומי קארד. המכירה כוללת אפשרות שבנק לאומי יקבל עד 273 מיליון שקל נוספים בעוד 5–6 שנים, אם ישתפרו התוצאות של לאומי קארד ושיתוף הפעולה עם ורבורג פינקוס יצליח.

חדוה בר, המפקחת על הבנקיםצילום: מגד גוזני

אם המפקחת על הבנקים, חדוה בר, תאשר זאת, לאומי פרטנרס שבבעלות לאומי תרכוש 20% מהחברה שתחזיק בלאומי קארד — דבר שעשוי להניב ללאומי רווח עתידי נוסף.

העסקה של לאומי מכניסה את ראשי הפועלים לדילמה כיצד להגיב; לחכות, או לפעול במהירות לביצוע העסקה — אם באמצעות מכירת החברה למשקיע פיננסי או אסטרטגי, אם באמצעות הנפקת מניות בבורסה במסגרת הצעת מכר לציבור, בשילוב חלוקה של נתח ממניות ישראכרט כדיווידנד בעין לבעלי מניות הפועלים.

תמיד כדאי לשמור על יחסים טובים

לפועלים יהיה קשה להיפרד מישראכרט לפי שווי של כ-4 מיליארד שקל — שווי הנגזר מעסקת לאומי קארד, התורמת כ–5% לרווח השנתי של בנק לאומי.

הדבר נובע ברובו מאסטרטגיות שונות שנקטו לאומי והפועלים באשר להיפרדות מחברות כרטיסי האשראי שלהם.

בלאומי, בנק ללא גרעין שליטה, החליטו מלכתחילה כי עדיף למצוא רוכש שיקנה את לאומי קארד ויסייע לה להתייצב בתקופה שלאחר ההפרדה. בלאומי גם הבינו כי עדיף לשמור על יחסים טובים עם לאומי קארד ולשתף עמה פעולה ביום שלאחר ההפרדה, וכך להפיק את מרב התועלת עבור כולם.

בהתאם לכך, בינואר 2017, מיד אחרי שאושר חוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות, לאומי שכר את שירותיו של בנק ההשקעות גולדמן סאקס, ורתם למשימה מנהלים בכירים ואת הנהלת לאומי קארד.

הדבר איפשר ללאומי להכין חדר מידע, לערוך סדרת מפגשים עם משקיעים בחו"ל ובישראל ולהביא 17 מתעניינים, שמתוכם הגיעו לקו הגמר שלושה גופים גדולים ומכובדים — ורבורג פינקוס, פרטנר וקרן סנטרברידג', שכולם הציעו מחירים גבוהים משציפו בשוק ההון.

הפועלים בחר להתנהל אחרת. הבנק אמנם הקים צוות ייעודי המטפל במכירת ישראכרט, אך לאורך התהליך כולו, הפועלים שידר לרוכשים הפוטנציאליים כי הוא לא ממש מתלהב למכור את החברה אלא מעדיף להיפרד ממנה דרך הבורסה.

הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

בנוסף לכך, בשונה מהמתרחש בלאומי, בהפועלים שוררים יחסים מתוחים בין הנהלת הבנק להנהלת ישראכרט, בראשות המנכ"ל רון וקסלר — דבר הפוגע ביכולת להשלים את ההיפרדות.

בשל כך, אף שהפועלים שכר כבר באוקטובר 2017 את שירותיו של בנק ההשקעות סיטי, ואף שישראכרט — החברה הגדולה בענף עם נתח שוק של כ–50%, מאגר עצום של כ–3.3 מיליון לקוחות ורווח שנתי של כ–300 מיליון שקל — היתה אמורה למשוך לא מעט רוכשים, הבנק מוצא את עצמו בסיטואציה בעייתית למדי, עם קונה פוטנציאלי אחד, שכלל לא בטוח כי ישלים את העסקה.

מדובר בקרנות השקעה אמריקאיות ענקיות כמו אדוונט וביין קפיטל — שאליהן חברה קרן סקיי הישראלית — העורכות בימים אלה בדיקות נאותות לישראכרט.

גם אדוונט וביין קפיטל לא ביקשו בתחילה לרכוש את ישראכרט, אלא את לאומי קארד. אך בסופו של דבר, בגלל גודלן (הקרנות מנהלות נכסים ששוויים יחד הוא כ–130 מיליארד דולר), החליטו לבדוק את האפשרות לרכוש את ישראכרט.

במצב זה, כשיש גוף אחד בלבד המתעניין ברכישה, היכולת של הפועלים לקבל מחיר גבוה מהונה העצמי של ישראכרט — שעמד נכון לסוף מארס על כ–3.2 מיליארד שקל — מוגבלת למדי.

סביר להניח כי אחרי שלאומי מכר את לאומי קארד לפי מכפיל הון גבוה של 1.3 לפחות, הפועלים יתקשה למכור את ישראכרט לפי מכפיל הון נמוך יותר, שכן הדבר יחשוף את הבנק לנזק תדמיתי ולהגשת תביעות נגזרות על ידי בעלי המניות.

בפני הפועלים, אפוא, ניצבת משימה קשה במיוחד, לא כל שכן כשאדוונט וביין קפיטל מודעות לכך שבישראכרט יש צורך להוציא לפועל תוכנית ארוכת טווח של החלפת מערכות ליבה מחשוביות — פרויקט שעלותו נאמדת במאות מיליוני שקלים.

בנוסף לכך, ישראכרט לא הגיעה עד כה להבנות עם הפועלים לגבי גיבוש הסכם תפעול חדש להנפקת כרטיסים בנקאיים של הפועלים החל ב–2019, בעוד לאומי קארד הגיעה להסכם כזה עם לאומי. מדובר בסוגיה מהותית שכן ההסכם הזה עשוי להשפיע לחיוב או לשלילה (אם הפועלים ישפר את מצבו משמעותית) על שווייה של ישראכרט במאות מיליוני שקלים.

ככל הנראה, הפועלים יתקשה כעת לעניין את פרטנר וסנטרברידג' בישראכרט. שכן התנאי שהציב הפועלים למתעניינים בישראכרט היה שלא יתמודדו על רכישת לאומי קארד, ולא ייחשפו למידע רגיש אודותיה.

בהפועלים יצטרכו כעת להתפלל לכך שהעסקה עם אדוונט וביין קפיטל תושלם לפי תמחור דומה לזה של לאומי קארד. לחלופין, יהיה על הבנק להתחיל מחדש בתהליך המכירה, והפעם בצורה רצינית ויסודית יותר.

"עדיף לא להמתין עם ההיפרדות"

מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: עופר וקנין

אפשרות נוספת העומדת להפועלים היא להנפיק את ישראכרט בבורסה בתל אביב, ובכך להגשים את חלומו של מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב. אמנם, העובדה שלאומי קארד לא תונפק אלא תימכר, מסייעת להפועלים מכיוון שפוטנציאל הביקושים של גופים מוסדיים שיתעניינו ברכישת ישראכרט יהיה גבוה יותר. ואולם ברגע שהבנק יחליט לפזר בציבור את השליטה בישראכרט, ספק רב אם המשקיעים המוסדיים יסכימו לשלם פרמיית שליטה עבור רכישת מניות שאינן מקנות זכויות שליטה — וודאי לא פרמיה של 30% לפחות, כפי ששילמה ורבורג פינקוס עבור לאומי קארד. מה גם שמרבית המשקיעים המוסדיים בישראל עדיין אינם יודעים כיצד לנתח ולתמחר חברות כרטיסי אשראי ישראליות.

עם זאת, ייתכן שהפועלים יסכים להנפיק את ישראכרט לפי מכפיל הון נמוך מ–1, במטרה להחליש את ישראכרט ולהפיק מכך תועלת כלכלית עבורו, באמצעות השגת תנאים טובים יותר בהסכם תפעול והנפקה מול כאל ולאומי קארד.

ואולם כעת כבר לא בטוח אם הדבר ישים, שכן כאל ממשיכה להישאר בשליטת הבנקים דיסקונט והבינלאומי וליהנות מנגישות למקורות מימון מוזלים. כמו כן, לאומי קארד צפויה להמשיך לקבל את תמיכתו של בנק לאומי, ועשויה להתחזק משמעותית תחת בעלות של גוף בינלאומי חזק כמו ורבורג פינקוס.

בנוסף לכך, לא ברור עד כמה משתלם להפועלים ולבעלת השליטה בו, שרי אריסון (20%), לבחור בחלופה של חלוקת מניות ישראכרט כדיווידנד בעין לבעלי מניות הפועלים — שכן בחלופה כזו, הפועלים יבצע את החלוקה לפי הונה העצמי של ישראכרט, וכך לא יוכל להכיר ברווח, כפי שיעשה לאומי, שירשום רווח של 234 מיליון שקל עם השלמת המכירה של לאומי קארד.

שרי אריסוןצילום: ניר קידר

בעוד בחלופה זו אריסון אמנם תקבל מניות סחירות של ישראכרט (20%), אך בכל מקרה היא התחייבה בפני בנק ישראל למכור את אותן מניות לפי לוחות זמנים שנקבעו בחוק שטרום — שקבע כי עד תחילת 2021 תושלם ההיפרדות במלואה. בנוסף, היא התחייבה שאם היא תמכור את המניות הללו בפרמיה, היא תתחלק בפרמיה עם בעלי המניות בהפועלים.

אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר ואנליסט בנקים וביטוח בלידר שוקי הוןצילום: עופר וקנין

לפיכך, ייתכן שעבור אריסון — שבמקביל עומדת להשלים את מכירת שיכון ובינוי לנתי סיידוף, וממשיכה לחפש קונה שירכוש לפחות מחצית מהחזקתה בהפועלים — עדיף בהרבה שהפועלים ימכור או ינפיק את מלוא המניות של ישראכרט המוחזקות על ידו.

"לדעתנו, להפועלים עדיף לא להמתין עם ההיפרדות מישראכרט", אומר אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר ואנליסט בנקים וביטוח בלידר שוקי הון. "אמנם מצד אחד הבנק יכול ליהנות מעוד שנה של רווחיות, וגם לקוות שנראה עוד מתמודדים שיביאו לתחרות על המחיר, אולם החשש שתנאי השוק ישתנו (ירידה במכפילי ההון בארץ ובעולם ופחות כסף שמחפש השקעות בקרנות הזרות) גדול יותר.

"מצב שבו פועלים לא יצליח להשלים עסקה וייאלץ לבחור בכיוון של הנפקה או דיווידנד בעין, יהיה כנראה גרוע יותר ממכירה במחיר נמוך מעט מזה שראינו בלאומי קארד", טוען גלזר.

האם הפועלים יצליח למצוא פתרון יצירתי ולהיחלץ בשלום מהסיטואציה שאליה נקלע? את התשובה לכך נדע במהלך החודשים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker