האם הפעם פישר יצליח לצנן את שוק הנדל"ן? - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם הפעם פישר יצליח לצנן את שוק הנדל"ן?

3תגובות

>> פרופ' סטנלי פישר מסתכל בשנים האחרונות על נגיד הבנק המרכזי האמריקאי לשעבר, אלן גרינספן, ואומר לעצמו: אני לא אגמור כמוהו. גרינספן הוביל בארה"ב מדיניות של ריבית נמוכה במשך שנים, ונחשב במידה רבה של צדק לאחד האחראים העיקריים למשבר הסאבפריים ולאירועים שקרו בעקבותיו במערכת הפיננסית. לכן פישר עוסק בשנתיים האחרונות בניסיונות עקביים לזהות סכנות ולא לתת להן להתפתח. הסכנה המרכזית שמטרידה אותו היא התנפחות של בועה בשוק הדירות הישראלי. האם הוא יצליח במשימתו?

על חפיסות הסיגריות מופיעות בעשור האחרון אזהרות רבות מפני הסכנות הכרוכות בעישון. האזהרות הבולטות מבטיחות למעשנים מגוון רחב של צרות, החל באימפוטנציה וכלה במוות. מאז שנחקק החוק המחייב את היצרנים לפרסם את האזהרות האלה, יש ירידה מסוימת במספר המעשנים, אך מספרם עדיין גדול. בנק ישראל מנסה בשנה וחצי האחרונות להשתמש בשיטה הזו, ולהזהיר את לוקחי המשכנתאות ואת הבנקים מפני הסיכונים הכרוכים בנטילת משכנתא, לאחר שמחירי הדיור זינקו בעשרות אחוזים בשלוש השנים האחרונות.

זה שנה וחצי מטיף לנו נגיד בנק ישראל על הסיכונים הגדולים בשוק הדירות. מה שמניע אותו, יותר מכל דבר אחר, הוא החשש ליציבות מערכת הבנקאות עקב היווצרות בועת נכסים בשוק הנדל"ן. החשש הזה מבוסס על הניסיון המצטבר בעולם, שמלמד כי מקורם של חצי מהמשברים הפיננסיים הגדולים טמון בשוק הדירות. הסיבות לכך ברורות: מרכיב המימון הבנקאי בהלוואות לדיור הוא גבוה מאוד, למחירי דירות יש נטייה לעלות ולרדת בצורה חדה (בעולם יותר מאשר אצלנו), וירידה חדה בשווי הנכסים תערער לחלוטין את מאזני הבנקים.

ראינו זאת ב-2008, במשבר הגדול שאילץ את מדינות המערב להזרים טריליוני דולרים כדי להציל את הבנקים מקריסה. את תוצאות המשבר מרגישים עד היום בגירעונות התקציביים המפחידים של ארה"ב ומדינות אחרות.

פישר הוא לא רק מורה טוב, אלא גם תלמיד טוב, והוא רוצה למנוע משבר נדל"ן ובנקאות דומה בישראל. לשם כך הוא מפעיל תותחים כבדים ורמת מעורבות חריגה בשווקים. את הלגיטימציה להתערב בגסות בשוק הוא שואב הן מאחריותו ליציבות מערכת הבנקאות, והן מתרומתו לניפוח מחירי הנדל"ן עקב מדיניות הריבית הכמעט אפסית שבה נקט בשנים האחרונות (כמו עמיתיו ברחבי העולם). למרות הנחישות שמפגין פישר, הוא די נכשל עד כה בבלימת הזינוק של מחירי הדירות - אם כי ניתן לתהות היכן היו המחירים אלמלא פעל הנגיד.

בשנה וחצי האחרונות מחזיק פישר בידו מטף כיבוי, ובכל כמה חודשים משפריץ ממנו קצת על מדורת הנדל"ן הישראלית. פעם הוא משפריץ על קבוצות הרכישה ובולם את התפשטותן. אחר כך הוא מנסה העלאות ריבית מתונות כדי לייקר קצת את עלויות המימון של הלווים. כשזה לא עוזר, הוא מגביל את שיעור המימון הבנקאי במשכנתאות ל-60% משווי הנכס, ודורש מהבנקים להפחית את שיעור המימון בהלוואות לא צמודות. השבוע הוא החליט ללכת צעד נוסף קדימה ולקבוע הוראה חד-משמעית, האוסרת על הבנקים להעניק הלוואות שמרכיב הריבית המשתנה בהן עולה על שליש מסך ההלוואה.

להיגמל מכסף זול

ריבית משתנה היא קצת כמו ממתק. היא מתוקה מאוד בזמן שהיא ניתנת, אבל היא עלולה להיות מסוכנת בעתיד ולגרום לחורים בשיניים. משכנתא צמודה לפריים, שההחזר החודשי בה משתנה בהתאם לגובה הריבית במשק, היתה בשנים האחרונות ההלוואה הכי זולה בשוק. מי שהשתמש בה חסך לא מעט עלויות. והנה, אחרי שהציבור התרגל לצרוך את הכסף המאוד זול הזה, פישר מנסה לגמול אותנו מכסף זול, ממכר ומסוכן. הוא לא דואג דווקא לציבור, אלא בעיקר לבנקים שעל יציבותם הוא אחראי. לבנקים היה נוח מאוד לדחוף ללווים הלוואות בריבית פריים - גם כי זה זול ומפתה את הלקוחות, אבל גם בגלל שלבנקים הכי קל לגייס מקורות כספיים שמתאימים למתן הלוואות כאלה.

הדעת נותנת שבסופו של דבר הצעדים שבהם נוקט הנגיד, בצירוף צעדי מיסוי של האוצר והגדלה מסוימת בהיצע הקרקעות, יועילו כדי לבלום את עליית מחירי הדירות. אך יכולות להיות להם גם השפעות לוואי של התייקרות שכר הדירה (ועליית האינפלציה) או של הרתעת קבלנים מבניית דירות חדשות, עקב החשש שהמחירים יחלו לרדת בקרוב ויקשו על רווחיות הפרויקטים הבאים.

הצעדים של פישר אמורים להגן על הבנקים ועל הלווים, ובמידה מסוימת גם להעביר את הלחץ של רוכשי דירות פוטנציאליים לממשלה. אין לו עניין בפתרון בעיות הדיור של הזוגות הצעירים, בפיזור אוכלוסייה או בהקמת שכונות חדשות. כל עניינו הוא בהגנה על יציבות הבנקים, ואת זה הוא עושה באמצעות כלים של מניעה, צמצום ומזעור הסיכונים הכרוכים בנטילת משכנתא. יש מי שרואה בו את האיש הרע שמונע מזוגות צעירים להגשים את חלומם לקנות בית. אבל הוא לא האיש הרע, וגם לא האיש הטוב. הוא האיש שעושה את הדבר הנכון, בכלים העומדים לרשותו, כדי למזער את סיכוני בועת הנדל"ן.

בצעד האחרון מנסה פישר להתנתק קצת ממצבם של רוכשי הדירות, שעומד לנגד עיניו בכל העלאת ריבית. עשרות המיליארדים שנלקחו בשלוש השנים האחרונות בריבית פריים הם משקולת כבדה מאוד בבואו לקבל החלטה על העלאת ריבית, משום שברור לו שכל שינוי בריבית מגדיל מיידית את ההחזר החודשי של הלווים. פישר לא רוצה להיות החלילן מהמלין. אין לו עניין בשובל של משתכנים שהולכים אחריו ואחרי אמינותו, ורוכשים דירות במחירים מופקעים בתנאי מימון חריגים - שיכולים להשתנות ולהביא לטביעתם בעתיד.

בהחלטתו הנוכחית הוא אומר להם חד-משמעית: אל תסמכו עלי שהריבית תישאר נמוכה, כי זה לא יקרה. זה בעיקר לא יקרה אם תלמידו של פישר לשעבר, בן ברננקי, נגיד הבנק המרכזי האמריקאי, יתחיל בעצמו להעלות את הריבית. במקרה כזה, פישר יאיץ את קצב העלאות הריבית.

נ.ב.

קצת חבל שלא קמה צעקה גדולה מצדם של זוגות צעירים ורוכשי דירות פוטנציאליים בעקבות החלטתו הנוכחית של פישר. צעקה כזו לא היתה צריכה לשנות את עמדתו של פישר, אבל היא יכולה להאיץ בשר השיכון אריאל אטיאס, בשר האוצר יובל שטייניץ, בשר הפנים אלי ישי ובראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם באמת תוכניות לבניית דירות חדשות. מספר ההצהרות והתוכניות בעניין הזה גדול בהרבה מכמות המעשים שננקטו. פישר יכול להתנתק מרוכשי הדירות ולהתרכז במשימתו להגן על הבנקים, אבל לממשלה אין את הזכות להתנתק מהצורך של הציבור בפתרונות מגורים במחירים שפויים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#