משחקים במונופול באחד העם: כשל טכני הפך לסיכון ממשי

תקלה לא מובנת גרמה להפסקת מסחר חדה באג"ח ובמק"מ בתל אביב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מספר דקות לפני השעה 14:00 ננעל בצורה חדה המסחר באג"ח ובמק"מ בבורסה הישראלית. דוברות הבורסה יצאה תחילה בהודעה לקונית ראשונה כי בשל תקלה הופסק המסחר באג"ח ובמק"מ . לאחר כמחצית השעה בסביבות השעה 14:30, ניתנה הודעה נוספת מהנהלת הבורסה כי איגרות החוב והמק"מים אשר עברו למסחר שלב טרום נעילה עקב תקלה, יישארו במצב הנ"ל עד סוף היום. כל הפקודות שמגיעות למערכת יישמרו ויתבצעו בסוף יום המסחר. כתוספת להודעה ולהרגעה ציינה הבורסה כי המסחר בניירות הערך האחרים נמשך כרגיל. לאור התקלה מחזורי המסחר באג"ח נחתכו בסיכום לחצי לעומת מחזורי מסחר ממוצעים ביום מסחר רגיל.

לבקשת TheMarker להסברים נוספים בדבר התקלה הלא מובנת ענה יוני שמש, משנה למנכ"ל הבורסה לניירות ערך: " התקלה היא תקלה תפעולית ואנו מנסים לאתר ממה נבעה. המסחר הרציף נמנע מהשחקנים אבל אנחנו כן מאפשרים מסחר רב צדדי בסוף היום שיאפשר לכולם להגיע לשוק ולקבל מחירים הוגנים של היצע וביקוש".

מערכת המסחר המדוברת עובדת על פי שעון באופן אוטומטי. המערכת מעבירה את שלבי המסחר ללא כל מגע יד אנוש. כפי הנראה, תקלה בכיול השעון הובילה לכך כי שלב המסחר שונה לשלב נעילה בזמן לא נכון. ברגע ששלב המסחר שונה - לא ניתן לחזור אחורנית ולכן לבורסה בתל אביב לא נותרה ברירה אלא לבצע שלב נעילה עד סוף יום המסחר. מערכות מסחר אוטומטיות קיימות בכל העולם ובכולן, ברגע שהשלב משתנה לנעילה, לא ניתן לחזור אחורנית.

הנפגעים העיקריים מאי קיום מסחר רציף הם סוחרי היום הפועלים במסחר התוך יומי ומפיקים תועלת מהתנודות בשוק.

מהגופים המוסדיים עימם דיברנו נמסר: "מדובר בתקלה חמורה ביותר המשפיעה על כלל הסוחרים בשוק ההון ובמיוחד על מנהלי הקרנות ותעודות הסל". מנכ"ל בית השקעות בכיר בשוק הסביר כי אם ישנם עודפי ביקוש בקרנות, הקרנות צריכות לקנות בכל מחיר את האג"ח על מנת לעמוד בתנאי התשקיף. במסחר תקין מנהלי הקרנות עונים לביקושים המוזרמים על ידי קנייה במחירים אטרקטיביים במהלך כל היום. לאור התקלה, אנו כנראה נראה ביטוי במחירי האג"ח כי לא התירו שיקול דעת למנהלי הקרנות ותעודות הסל המחויבים לעמוד בתשקיף. המנהל יחויב לקנות או למכור בכל מחיר בשל התנאים הרגולטורים. לאור האמור אם הרבה מהמנהלים ירצו לקנות המחירים יושפעו מעלה בעוד שאם הם יחויבו למכור בכל מחיר - מחירי האג"ח יושפעו מטה".

מסר לנו מנהל השקעות בכיר אחר אמר כי "רוב הפוזיציות שלנו היום היו בתחום האג"ח ומושפעות רבות מההרחבה המוניטרית בארה"ב ומההגבלות על המשכנתאות בישראל. לאור השינויים בתנאים המקרו כלכליים נמנע מאיתנו לשנות ביום המסחר האחרון והחשוב בשבוע את הפוזיציות ולהתאימן לתנאים בשוק".

יניב פגוט, אסטרטג ראשי בקבוצת איילון, הדגיש כי מדובר בתקלה חמורה ביותר. "ההפסקה משפיעה על כל מי שפועל בשוק האג"ח. בצהריים אמורים להתפרסם שני נתונים חשובים בארה"ב. האחד, התמ"ג, שאמור לעלות ב-1.7%, והשני בקשות עבודה ראשוניות בשוק העבודה האמריקאי. נתונים כאלה משפיעים על שוק האג"ח האמריקאי ועליית תשואת אג"ח בארה"ב משפיעה גם על השוק המקומי. מי שרצה להתאים את הפוזיציה שלו לפני הנתון לא יכול כעת לעשות זאת. גם לאחר פרסום הנתונים אי אפשר לבצע התאמה אלא רק בשלב נעילה כאשר אנחנו מוגבלים לשער נעילה בלבד".

פגוט הוסיף כי העובדה שהתקלה "נפלה דווקא ביום חמישי, מנעה מפעילים יומיים הרוצים להקטין פוזיציות את אפשרות התגובה. זהו סוג חדש של סיכון: כשל טכני במסחר הופך לסיכון מעשי ובעייתי. במיוחד לאור העובדה כי אנו לא בטוחים שהוא לא יחזור בהמשך. יש לציין כי שוק האג"ח גם כך סבל בתקופה האחרונה ממחזורים נמוכים לאור האמור נפגעה הנזילות בשוק הממשלתי ובאג"ח הקונצרני ללא קשר לכשל הטכני ועתה נפגעה שוב הנזילות שלאחרונה נהייתה מצרך מאוד מבוקש.

הסוחרים ציינו כי יווצרו היום עיוותי מסחר עקב השיבוש והבעייתיות בנזילות. ממורם צור, מנכ"ל מיטב טרייד, נמסר " טרם נתקלנו בבעיה כזאת בשוק ואנו נשמח לדעת שאם זה משהו טכני שהוא לא יקרה שוב. אומנם מדובר בשוק האג"ח אם היה מדובר במניות היתה צעקה מאוד גדולה למרות שרוב הכסף יושב בישראל באג"ח".

חלקם אף התבדחו שאיש משועמם בבורסה בשל המחזורים הדלים הוריד את השלטר על המסחר.

צילום: אי פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker