מחזיקי האג"ח באפריקה גילו: הסבלנות משתלמת

שנה לאחר הסדר החוב הגדול בהיסטוריה של שוק ההון הישראלי, מתברר שבעלי החוב של אפריקה ישראל יצאו עם הפסד מינימלי ■ חבילת הנכסים שקיבלו תמורת האג"ח שווה כיום 7.3 מיליארד שקל, ומייצגת כ-96% משווי החוב המקורי

שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי

ב-31 במארס, שעה אחרי פרסום הדו"חות השנתיים, קיבל איזי כהן, מנכ"ל חברת אפריקה ישראל, הודעת טקסט לטלפון הנייד שלו: "אפריקה חצתה שווי שוק של 3 מיליארד שקל". הוא עידכן את הנוכחים בחדר בחיוך. עבורו זה היה סימן דרך חשוב.

שנה וחצי חלפה מאז שהודיעה חברת האחזקות, שבשליטת לב לבייב, על רצונה בהסדר נושים. ההסדר עצמו גובש במאי 2010, ובמהלכו הסכימו נושי החברה להסדר שבמסגרתו נמחק לחברה חלק מהחוב. בתמורה קיבלו בעלי החוב של אפריקה אג"ח חדשות ומניות בשלוש חברות: אפריקה עצמה ושתי החברות הבנות, אפריקה נכסים ואפי פיתוח. חלק נוסף בהסדר כלל הזרמת הון של כ-750 מיליון שקל לאפריקה מצד לבייב בכמה תשלומים.

נדב גרינשפון ואיזי כהן באסיפת בעלי האג"ח של אפריקה ישראלצילום: קמחי מוטי

עד כמה שניתן לשפוט מנקודת הזמן הנוכחית, ההסדר איפשר לאפריקה לשרוד ולהשתקם. את 2010 סיימה אפריקה כשבשורה התחתונה היא רושמת רווח של 1.7 מיליארד שקל. הרווח נוצר בחלקו בשל השפעות חשבונאיות חיוביות עקב יישום הסדר החוב ועלייה בשווי של חלק מנכסיה.

קופת המזומנים של אפריקה תפחה גם היא בזכות מימוש של כמה נכסים. עודפי המזומן איפשרו לאפריקה לבצע בתחילת 2011 פירעון מוקדם של אחת משתי סדרות החוב שלה (סדרה כ"ה, "הקצרה") ולרכוש בשוק אג"ח מהסדרה הארוכה. מניית החברה, שב-2010 איבדה מחצית משווייה, הגיבה להתפתחויות בעלייה של 20% מתחילת 2011. שווי סדרת האג"ח היחידה של אפריקה שנותרה בשוק, סדרה כ"ו, ממשיך לעלות. האיגרת נסחרת במחיר של 100.4 שקל, רק 4 אגורות מתחת לשווי הפארי שלה. המחיר משקף לה תשואה ברוטו לפדיון של 8%.

נראה שכיום גם הנושים של אפריקה במערכת הבנקאות רגועים יותר. ההלוואות שהעניקו הבנקים ללבייב דרך חברת ממורנד (החברה האם הפרטית המחזיקה באפריקה) מגובות במניות אפריקה, ועליית השווי של אפריקה מאפשרת להם לחוש ביטחון רב יותר בשווי הביטחונות שלהם. בעתיד הם עשויים להקטין עקב כך את ההפרשות שביצעו בגין ההלוואות של לבייב.

צילום: TheMarker

שנה אחרי הסדר החוב באפריקה, הסדר החוב הגדול ביותר שנרשם בבורסה, נראה כי ההסדר נחל הצלחה. רוב המשקיעים שקיבלו לידיהם חבילת נכסים תמורת האג"ח שהחזיקו, עשו עסקה טובה. בחלוף שנה, שווי השוק של החבילה שכללה מזומן, אג"ח ומניות של שלוש חברות, גדל לרמה שמשקפת פחות או יותר את שווי החוב שייצגו האג"ח הישנות. המשמעות היא שה"תספורת" שספגו מחזיקי האג"ח היתה מינימלית, ובחלק מהסדרות המשקיעים אף מחזיקים חבילת נכסים ששווה יותר משווי החוב שהחזיקו לפני ההסדר.

הסדר החוב של אפריקה החל עם הודעת החברה ב-18 באוגוסט 2009, שלפיה עולה חשש כי החברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה. הדירוג של 13 סדרות האג"ח של החברה הופחת מיד לדרגת חדלות פירעון, ובימי המסחר שלאחר ההודעה צנחו האג"ח בעשרות אחוזים. בסוף אוגוסט 2009 צנח שווי החוב הסחיר של אפריקה ל-3 מיליארד שקל בלבד, בשעה ששווי החוב בספרי החברה הסתכם ב-7.5 מיליארד שקל.

התשואה לפדיון של האג"ח נעה בין 20% עבור הסדרות הארוכות ל-900% עבור סדרת האג"ח הקצרה ביותר, שעתידה היתה להיפרע בנובמבר 2009. הסדר האג"ח של אפריקה היה מורכב ומסובך עקב מספר הנושים הרב. ההסכם נחתם ואושר באמצע מאי 2010, ולאחר משא ומתן ארוך שנמשך שמונה חודשים. הקושי היה לגשר ולפשר בין המחזיקים בכל אחת מהסדרות, שלכל אחד מהם היה אינטרס שונה.

צילום: TheMarker

תמהיל החבילה שקיבלו המחזיקים בכל סדרה היה מעט שונה. אבל הרעיון מאחורי ההסדר היה זהה: בעל השליטה, לבייב, יזרים לחברה הון כדי לחזק את ההון העצמי שלה, החוב ייפרס לטווח ארוך יותר, והמחזיקים יקבלו פיצוי דרך מניות של אפריקה ומניות בחברות בנות. בנוסף פרעה אפריקה חלק מהחוב במזומן.

בסופו של המהלך הופחת החוב של אפריקה מ-7.5 ל-4.5 מיליארד שקל, תוך הארכת המח"מ מ-3.6 ל-5 שנים. בתמורה להארכת המח"מ קיבלו המשקיעים תוספת ממוצעת של 1.6% בקופון. הריבית הממוצעת ב-13 האג"ח שנסחרו לפני ההסדר היתה כ-5%, ולכן הקופון באיגרת החדשה, סדרה כ"ו, נקבע על 6.6%. החוב גובה בביטחונות.

אבל ההסדר שנרקם ודחיית הסדר החובות לא הבטיחו עדיין שהחברה אכן תצליח להתאושש. הפעילות של אפריקה במזרח אירופה הוקפאה, וכך גם הפעילות ברוסיה, שהיתה מנוע הצמיחה של החברה. מחזיקי החוב של אפריקה הביאו בחשבון גם תרחיש פסימי שבו החברה תתקשה לשאת את החוב, ודרשו שבאיגרת החדשה שתונפק לצורך ההסדר ייכלל שיעבוד על נכסים ספציפיים.

מאז שאושר ההסדר, נהנו מחזיקי האג"ח מהעלייה שחלה בעיקר בשווי מניות החברות הבנות של אפריקה. שווי החבילה המצרפית שקיבלו מחזיקי האג"ח נכון לאמצע אפריל הוא כ-7.3 מיליארד שקל. זהו סכום שמייצג כ-96% מערך ההתחייבויות של אפריקה ביום ההסדר (7.5 מיליארד שקל). סכום זה גבוה ב-26% משווי השוק של החבילה ביום ההסדר, שהסתכם אז ב-5.7 מיליארד שקל.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

מזומן ומניות תמורת חוב

מה בעצם קיבלו מחזיקי האג"ח? ראשית, הם קיבלו מזומן בסכום של 555 מיליון שקל. בנוסף, קיבלו 36% מניות באפריקה עצמה, 16.5% ממניות אפריקה נכסים וכ-18% מאפי פיתוח. שווי חבילות המניות האלה כיום הוא 1.085 מיליארד שקל באפריקה, כ-160 מיליון שקל באפריקה נכסים וכ-720 מיליון שקל באפי פיתוח.

עוד קיבלו המחזיקים שתי סדרות אג"ח חדשות: סדרה כ"ה הקצרה שכבר נפרעה, ייצגה ערך של 1.14 מיליארד שקל; והסדרה הארוכה (כ"ו) נסחרת כיום בשוק בשווי של 3.64 מיליארד שקל. כשמצרפים את כל הרכיבים האלה יחד, מגיעים כאמור לשווי של 7.3 מיליארד שקל - קרוב מאוד לשווי החוב הישן של אפריקה.

לחישוב שעשינו כאן צריך להכניס עוד הסתייגות. מאז שהחלו המגעים להסדר, עלה מדד המחירים לצרכן בכ-6%. שווי החוב המקורי של אפריקה, לו היה עדיין רלוונטי, היה כיום כ-8 מיליארד שקל - גבוה בכ-10% משווי הנכסים שניתנו תמורתו.

עליית הערך בשווי החבילה שקיבלו מחזיקי האג"ח של אפריקה מראה שההסדר שגיבשו המשקיעים המוסדיים היה נכון והגיוני. מי שהיתה לו סבלנות להמתין ולא מיהר לזרוק מיד את הסחורה שקיבל במחירי הפסד, שיקם מאוד את שווי ההחזקה שלו. בממוצע, מחזיקי האג"ח אמנם מופסדים בכ-10% על שווי החוב המקורי, אך ההפסד הזה בטל בהתחשב במה שעלולים היו להפסיד לו היו לוקחים את אפריקה לפירוק מלא בבית המשפט.

עם זאת, חלק מהמחזיקים היו חייבים לממש חלק מהחבילה שקיבלו, ולא היתה להם אפשרות להמתין עד היום. כאלה הם, למשל, מנהלי קרנות של אג"ח קונצרניות, שבמסגרת החבילה החדשה קיבלו מניות ונאלצו למכור אותן בשוק, מבלי שיוכלו להמתין לעליית הערך שלהן. אלה שמכרו את החבילה שלהם בסמוך להסדר, קיבלו בממוצע רק 76% מההתחייבויות, מאחר ששווי השוק של החבילה ביום ההסדר הסתכם ב-5.7 מיליארד שקל בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker