ענקי ההשקעות ממירים את דתם

רוי רגב
שתפו בפייסבוק

>> שוק המוצרים עוקבי המדדים ממשיך לספוח אליו מאמינים. סך הנכסים המושקעים במוצרים אלה מסתכם כיום בכ-1.5 טריליון דולר, עם קצב גידול שנתי ממוצע של כ-30%, וההערכות הן כי בשלוש השנים הקרובות סכום זה יכפיל עצמו.

ארה"ב היא השוק הגדול ביותר בעולם המדדים, עם כטריליון דולר מנוהלים. לפי הערכות, עד 2015 יהיה היקף נכסי המדדים בשאר העולם גדול יותר מזה של ארה"ב. כבר עתה היקף הנכסים הנצבר בשוק המדדים גדול יותר מזה של שוק קרנות הנאמנות האקטיבי, מה שמגדיל את נתח השוק שלהם לעומת הקרנות.

אולי זה הגיל, אולי זה הניסיון שנצבר, אולי זו העייפות לאחר שנים רבות של ניהול השקעות סיזיפי, ואולי זו פשוט הודאה באמת. כך או כך, בכירי מנהלי ההשקעות בדורנו מצדדים באופן גלוי וברור במדדים ככלי ההשקעה המועדף עבור רוב המשקיעים בעולם.

בחרתי להביא כאן מספר מצומם בלבד מהציטוטים של מנהלי השקעות בכירים מהשנים האחרונות. למרבית המצוטטים אין כל אינטרס סמוי או גלוי לתקוף את הניהול האקטיבי, או לחלופין להעדיף את המדדים על פניו. אלה הם מנהלי השקעות שניהלו בעבר נכסים בעצמם והיו מחויבים להצדיק את דמי הניהול שגבו בגינם.

נראה כי לאחר שכובד האחריות ירד מעל כתפיהם, הם הרגישו משוחררים מספיק כדי לומר את האמת הפשוטה והחשובה באשר לניהול ההשקעות:

"רוב האנשים חושבים כי ביכולתם לבחור מנהל השקעות שישיג ביצועים טובים יותר מהשוק, אך רובם טועים. 85%-90% ממנהלי ההשקעות אינם מכים את מדד היחס שלהם, בהנחה שהוא הוגדר באופן ראוי", אמר ג'ק מאייר, לשעבר מנכ"ל קרן התרומות של אוניברסיטת הארוורד, שלה נכסים של כ-30 מיליארד דולר.

אחת הבעיות הקשות בשקיפות של השוק האקטיבי היא הגדרת מדד היחס. מנהלי השקעות אקטיביים נוהגים להגדיר מדדי יחס לא רלוונטיים שאינם מציגים את התמונה המלאה. כך למשל, יש קרנות 90/10 בישראל המגדירות את מדד היחס שלהן כמדד אג"ח כללי ומתעלמות לחלוטין מרכיב המניות בקרן. לחלופין, יש קרנות אג"ח כללי המגדירות את מדד היחס כמדד אג"ח ממשלתיות ומתעלמות ממרכיב האג"ח הקונצרניות בהן.

בדרך זו, בתקופות של גאות קל להראות כי הקרן משיגה את מדד היחס. ואולם בפועל, ברוב המקרים, הדבר נעשה תוך לקיחת סיכונים גבוהים יותר מאלה המיוצגים במדד היחס.

"כשאתה בוחן תוצאות לאחר דמי ניהול ותשלומי מס לאורך תקופה ארוכה דיה, אין כמעט סיכוי שתצליח להכות את הקרנות המדדיות", אמר פרופ' דיוויד סוונסן, מנהל ההשקעות של קרן התרומות של אוניברסיטת ייל.

בשנות ה-60 של המאה הקודמת פירסמו הפרופסורים פמה וסמואלסון את התיאוריה שלפיה שוקי ההון יעילים (ברובם). התיק היעיל ביותר יהיה אפוא זה המגלם את מירב הציפיות של הפעילים בשוק ההון. הסיכוי של מנהל השקעות להשיג לאורך זמן תשואה עודפת על תיק השוק נמוך ביותר. בסופו של דבר נוצרים פערים בין הממוצע של המנהלים לבין מדד היחס לפחות בגובה דמי הניהול הנגבים על ידיהם.

"כל מנהלי ההשקעות טוענים כי המניות הנכללות בקרן שלהם כיום יניבו ביצועים טובים יותר מהמניות בקרן של האחר. בכך אנו מניחים שאנו יודעים לנבא את העתיד, שזה המקצוע של השרלטנים. אם אתה חושב שאתה יכול לנבא את עתיד המניות, הבדיחה היא עליך",

אמר רלף ונגר, מנהל ההשקעות הראשי לשעבר של קרן הנאמנות קולמביה אייקורן, המנהלת כ-20 מיליארד דולר.

ממחקר שנערך על ידי חברת ונגארד בקרב מנהלי קרנות בארה"ב לאורך 20 שנה, עולה באופן ברור כי היכולת לזהות מראש מנהל השקעות מצליח על בסיס תוצאות העבר כמעט שאינה קיימת. כשהשוו ביצועים של מנהלי קרנות בתקופות שונות ראו כי הטובים ביותר בתקופה מסוימת והגרועים ביותר באותה תקופה זכו לשיעורי הצלחה דומים בתקופה שלאחר מכן. כלומר, התפלגות ההצלחה ביניהם היתה אקראית כמעט לחלוטין. הדבר מתיישב באופן מלא עם תיאוריית יעילות השוק, הגורסת כי לאורך זמן קשה מאוד לאתר מנהלי השקעות היודעים להשיג תשואה עודפת על מדד היחס.

"לרוב המשקיעים עדיף להימצא בקרן מדד", אמר פיטר לינץ', מנהל ההשקעות הראשי לשעבר של קרן הנאמנות פידליטי מגלן.

"לרוב המשקיעים עדיף להימצא בקרן מדד עם דמי ניהול נמוכים. מי שיעשה כן, ישיג לאורך זמן ביצועים טובים יותר ממרבית מנהלי ההשקעות", אמר וורן באפט, מנהל ההשקעות הראשי של ברקשייר התאוויי.

בתלמוד הבבלי מוזכר המשפט הבא: "אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר". המשכו של המשפט מוכר פחות, אך יותר משקף את היחס בינינו לבין המצוטטים לעיל: "אם בחכה לוויתן הועלה, מה יעשו דגי הרקק?"

יש קונסנזוס רחב בנוגע להישגיהם ויכולותיהם של שני ענקי ההשקעות, לינץ' ובאפט, שהטביעו את חותמם על שוקי ההון בעולם יותר מרבים אחרים בני דורם. דווקא לאור כנות דבריהם, הנעדרים כל אינטרסים סמויים, חשוב שנזכור גם אנו שבסופו של דבר, מתחת למעטה העבה של יחסי הציבור, הפרסום, השרלטנות והתחרות העזה - האמת הפשוטה היא שלאורך זמן מדדי המניות הפסיביים היו מכשיר השקעה טוב יותר ביחס לממוצע האלטרנטיבות.

אין סיבה להניח שהדבר לא יימשך בעתיד. מעניין לראות מי יהיה מנהל ההשקעות הבכיר הראשון בישראל שידבר באופן גלוי על עדיפות השימוש במדדים בניהול תיקי השקעות.

הכותב הוא יו"ר קסם תעודות סל מקבוצת אקסלנס נשואה. לכותב ולקבוצה עשוי להיות עניין במוצרים המוזכרים בכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker