ברן חתמה על מזכרי הבנה לארבעה פרויקטים של 355 מיליון דולר באפריקה

חברת ההנדסה חתמה על המזכרים עם רשות ממשלתית לפיתוח באחת ממדינות אפריקה לביצוע פרויקטים בתחום התשתיות ■ אף שהחברה לא מסרה את שם המדינה - נראה כי מדובר בחוף השנהב

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מאיר דור, יו"ר ברן
מאיר דור, יו"ר ברןצילום: עופר וקנין

חברת ההנדסה ברן , שבשליטת אלכסנדר נסיס ומאיר דור, חתמה על שלושה מזכרי הבנות עם רשות ממשלתית לפיתוח באחת ממדינות אפריקה לביצוע מיזמי תשתית בתחום המים והפיתוח החקלאי. הפרויקטים כוללים, בין היתר, הכנת תוכניות אב לפיתוח חקלאי במדינה וביצוע פרויקטים חקלאיים בשטח של יותר מ-500 אלף דונם.

ברן אינטרנשיונל, חברה בת בבעלותה המלאה של ברן, והמדינה המערב אפריקאית סיכמו על שיתוף פעולה על בסיס בלעדיות למשך שישה חודשים ממועד החתימה על כל אחד ממזכרי ההבנות, והסכימו שיתאפשר להאריך את תוקפו של כל אחד ממזכרי ההבנה פעם אחת.

ברן מציינת שלהערכתה הראשונית, סכומו המשוער של פרויקט אחד, שהוא במהותו מיזם של ייעוץ והנדסה, הוא 8-5 מיליון דולר לתקופה של 12 חודשים. סכומו המשוער של פרויקט שני, לתכנון וביצוע בתחום תשתיות המים והחקלאות, הוא 70-50 מיליון דולר לתקופה של שנתיים-שלוש. הסכום המשוער של פרויקט שלישי, בתחום התכנון והביצוע של תשתיות וחקלאות, הוא 350-300 מיליון דולר, והוא יבוצע בתקופה של חמש-שש שנים.

חוף השנהב
חוף השנהבצילום: רויטרס

ברן הדגישה שהפרויקטים עצמאיים, וכי אין ביניהם תלות. ביצוע שלושת הפרויקטים כפוף לחתימה על הסכמים מפורטים בין המדינה האפריקאית לבין ברן אינטרנשיונל, ולסגירת חבילות מימון . החברה לא מסרה באיזו מדינה מדובר, אך בדיווח קודם של החברה במחצית יוני 2018 נמסר על חתימה על מזכר הבנות עם משרד התשתיות באחת ממדינות אפריקה, ובשולי ההודעה אוזכרה, כנראה בשוגג, חוף השנהב. 

על פי ההודעה מיוני 2018, העבודות של ברן אינטרנשיונל כוללות תכנון, רכש, הקמה וארגון חבילות מימון בפרויקט להקמת 2,000 מערכות שאיבת מים ותשתיות הובלה לצורך אספקת מי שתייה לעשרות רבות של כפרים. ברן דיווחה אז כי התמורה בין הפרויקט צפויה להיות 60-40 מיליון יורו, וביצועו יימשך שנתיים-שלוש, בדומה לפרויקט השני, שעליו דווח היום.

ברן הציגה רווח תפעולי של 27 מיליון שקל במחזור של 508 מיליון שקל ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2018. ברן אינטרנשיונל רשמה רווח תפעולי של 1.7 מיליון שקל, כלומר 3% ממחזור הכנסות של 51 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2018. זאת, בהשוואה לרווח תפעולי של 12 מיליון שקל - שהיה 13% ממחזור ההכנסות ברבעון המקביל לו ב-2017, ורווח תפעולי של 46 מיליון שקל, 14% ממחזור ההכנסות של ברן אינטרנשיונל ב-2017 כולה. הירידה בהכנסות ברבעון הראשון של 2018 נבעה מסיומו ההדרגתי של פרויקט להובלת מים עבור חברת נטפים באתיופיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker