יורם גביזון

חברת אנטרופי ממשל תאגידי מקבוצת אנטרופי, המייעצת למשקיעים מוסדיים, הורידה את דירוג הערכת איכות הממשל התאגידי בשופרסל מדירוג סביר פלוס, לדירוג סביר - שמשקף עלייה בסיכון הממשל התאגידי של החברה.

אנטרופי  ממשל תאגידי ,שמנוהלת על ידי מתי אהרון, מעדכנת אחת לשנה את הערכת איכות הממשל התאגידי של כל החברות הציבוריות, והורדת הדירוג של שופרסל היא אחת הפעמים הנדירות שבהן החליטה לעדכן את דירוג איכות הממשל התאגידי בעקבות התפתחויות בחברה המדורגת, שאינה במסגרת הדירוג השנתי.

אנטרופי ממשל תאגידי מסבירה את הורדת הדירוג לדרגה הרביעית משש בהתפטרות יו"ר הדירקטוריון, ישראל ברמן, והחלפתו במאוריסיו ביאור, שהיה דירקטור מטעם דיסקונט השקעות, לשעבר בעלת השליטה בשופרסל. זאת, על רקע הודעת דיסקונט השקעות שלפיה שופרסל נהפכת לחברה ללא בעל שליטה ומינוי יו"ר דירקטוריון שבמסגרת כהונתו בדירקטוריון שופרסל מונה לו דירקטור מחליף.

אנטרופי ממשל תאגידי מציינת גם שתפקיד יו"ר הדירקטוריון בחברות ציבוריות בכלל, ובחברות ציבוריות ללא גרעין שליטה בפרט, היא אבן בניין מהותית בכל הקשור להיבטי ממשל תאגידי בחברה והסיכונים הנובעים מכך. אנטרופי מותחת ביקורת על התהליכים שקדמו להחלפתו של ברמן כיו"ר שופרסל, ומתארת אותם כחסרי שקיפות, ושיתוף כלל בעלי העניין בחברה, כולל גופים מוסדיים מרכזיים. על פי הערכות אנטרופי ממשל תאגידי ניסתה לבלום את התהליך הלא שקוף של הדחת היו"ר, אולם שופרסל התעלמה מפנייתה.

עוד מבקרת אנטרופי את העובדה שלפני ההתפטרות פורסמו רקע ומידע באמצעי התקשורת ולא בערוצי הדיווח המקובלים לחברות ציבוריות. אנטרופי מדגישה שעדכון הדירוג אינו מתייחס לזהות בעלי התפקיד, אלא לתהליך שבוצע, וזאת בהתאם למידע הפומבי שקיים בפני ציבור המשקיעים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker