מי מרוויח כשהדולר מתרסק? - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מי מרוויח כשהדולר מתרסק?

4תגובות

מהי תכנית QE2

בראשית חודש נובמבר 2010 החליט הפדרל ריזרב על תוכנית הרחבה כמותית נוספת בסך של 600 מיליארד דולר- QE2. תכנית ההרחבה פועלת כך שבפועל רוכש הפד אג"ח ממשלתי אמריקאי (בעיקר את זה של הטווח הארוך - ונסביר אח"כ מדוע) ומזרים מיליארדים של דולרים לשווקים ולמוסדות הפיננסים על מנת שאלו ירכשו בחזרה נכסים פיננסים, לרבות מניות. 6 חודשים מאוחר יותר מתברר כי תוכנית ההרחבה השנייה אכן הצליחה לעודד את השווקים, בעיקר את שווקי המניות, בשל הכסף הזול, אבל הכלכלה הריאלית עודנה תקועה במקום.

גרף מדד ה-s&p500 הנראה כאן למעלה מראה שמאז מאישור התכנית בראשית נובמבר, עלה המדד בכ -12%. כפי שאנו רואים, התוכנית אכן עזרה, לוול סטריט, אבל ממש לא לכלכלה הריאלית.

איך בדיוק אמורה הייתה QE2 לעזור לכלכלה?

כאמור מטרת התכנית היא לרכוש בחזרה אג"ח של ממשלת ארה"ב, בעיקר אלו של הטווח הארוך, וזאת על מנת להוריד את הריבית ארוכת הטווח. רכישת אג"ח אמורה הייתה להעלות את הביקושים לאג"ח של ממשלת ארה"ב ובכך למעשה להוריד את התשואה עליהם ובפעול לשמור את רמת הריבית הדולרית ברמה היסטורית נמוכה.

ריבית דולרית נמוכה הייתה אמורה לעזור לבעלי הבתים בארה"ב לבצע את מה שנקרא "מחזור חוב" (באנגלית REFINANCE) על המשכנתאות שלקחו בשנים 2004 -2006, אז הריבית הדולרית עמדה מעל 4%. מלבד זאת- ריבית דולרית נמוכה אמורה לעודד עסקים קטנים כגדולים להניע את מנוע הצמיחה שלהם ולקחת הלוואות זולות יותר.

אחת השאלות המרכזיות דאז בקשר לנחיצותה של התכנית הייתה שהמוסדות הפיננסים הגדולים - הבנקים הגדולים בארה"ב - כבר ישבו על נכסים בשווי של כטריליון דולר  שיכלו להלוות לעסקים ולפרטיים אבל לא עשו זאת. אז מדוע בעצם לצאת עם התכנית?

הסיבה להחלטת הבנק המרכזי, כך מסתבר, היתה לעודד את המשקיעים לרכוש נכסים מסוכנים יותר - מניות ואג"ח קונצרני - על מנת להעלות את הערך שלהם. בנוסף, ביקש הבנק להחליש את הדולר על ידי הדפסת כסף מאסיבית והורדת ערכו. פיחות של הדולר (היחלשותו מול המטבעות המרכזיים בעלם) אמורה להוריד את החוב העצום של ממשלת ארה"ב, כי ערך הדולר מול החוב נשחק. היחלשות הדולר גם עוזרת ליצואנים בארה"ב והם יכולים להתחרות טוב יותר מול השווקים האחרים בעולם.

כעת בוא נראה מה קרה בפועל. כפי שאמרנו, מדדי המניות זינקו.

אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים - האם הריבית ירדה?

לא. הריבית לא רק שלא ירדה אלא היא אף עלתה מרמה של 2.5% ל 3.4% ביום המסחר האחרון.

בריבית ל-30 שנה התמונה דומה - הריבית עלתה מרמה של 3.9% ל 4.47%. האג"ח ל 30 שנה מהווה בד"כ את הסמן הטוב ביותר לשוק המשכנתאות שכן הפרטיים בארה"ב לווים/לוקחים משכנתא ל 30 שנה לפחות, כך שבפועל אין להם אפשרות לבצע REFINANCE מאחר שבפועל הריבית עלתה ולא ירדה. מסיבה זו מחירי הבתים בארה"ב ממשיכים לרדת וקובעים שיאים שלילים בחודשים האחרונים.

מה לגבי הביקושים לאג"ח קונצרני?

גם אלו ירדו, בדיוק כמו באג"ח של ממשלת ארה"ב, ודחפו את התשואה כלפי מעלה, אולם מהלך זה התרחש רק באג"ח המדורג (BBB) ומעלה בעוד אג"ח "זבל" בדירוג של BBB ומטה טיפסו והתשואה בהם ירדה כך שבפועל המשקיעים,בהתאם למטרת הפד, אכן הרחיקו לכת ועברו לנכסים מסוכנים, אבל לא זו הייתה כוונת המשורר (הפד).

מה עם הדולר?

הדולר אכן התרסק. כעת מחירו מול שאר מטבעות העולם נמצא ברמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2008 (ערב המשבר )- הפד אכן הוריד (לכאורה) את החוב. עזר ליצואנים, אבל במקביל העלה את מחירי הסחורות לשיאים.

הבנק הפדרלי עזר בעיקר לשכבות החזקות - תעשיינים (בעזרת הדולר), וול סטריט (שוק המניות), לממשל (על ידי הורדת החוב בעזרת פיחות הדולר, גם אם בפועל זה לא קורה), אבל שאר השכבות נחלשו- הריבית בפועל עלתה, מחירי הבתים ממשיכים לצנוח, האינפלציה עולה ורמת האבטלה עדיין גבוהה ונמצאת קרוב ל-9%.

מה ההבדל בין QE1 ל QE2?

ההבדל הוא עצום. בין דצמבר 2008 ל נובמבר 2010 רכש הפד כ-1.7 טריליון דולר של נכסים מגובי משכנתאות (MBS) ואג"ח דולרי על מנת להציל את הכלכלה האמריקאית והעולם כולו מהידרדרות לתהום, כמו גם לשחרר את המוסדות הפיננסים הגדולים בארה"ב מנכסים רעילים ולאפשר להם להלוות כסף לסקטור העסקי.

ב-QE1 רכש הפד גם נתחים גדולים של חברות ציבוריות גדולות כמו פאני מאיי ופרדי מאק (FNM+FME  ,AIG CITI) ועוד. ב QE2 רכש הפד אך ורק אג"ח ממשלתי של ארה"ב. QE1 אכן הורידה את הריבית ארוכת הטווח בעוד QE2 עשתה ההפך וזאת בגלל שהיצע הכסף (הדפסתו יותר נכון) התעכלה פחות טוב בקרב השווקים הריאליים.

מה יקרה אם QE2 לא תצליח?

ב-3 מילים - הפד יקנה עוד.

מהם הסיכונים?

אף אחד באמת לא יודע וצריך מאוד להיזהר בהערכות, אבל אין ספק כי העובדות מדברות בעד עצמן - כסף זול משמעותו יצירת בועת נכסים נוספת. כבר כעת יש ניצנים של בועת נכסים באג"ח לא מדורג ומניות נסחרות רבות, שלא לדבר על האינפלציה שעלתה מדרגה ומחירי האנרגיה שיוצרים לחץ מאסיבי על הציבור האמריקאי. מחירי סחורות רבות נמצאים כעת בשיא, משקיעים רבים נוהרים אל עבר המתכות היקרות, הנסחרות בשיאן, בשל החשש מירידת ערך המטבעות.

מלחמת המטבעות המתרחשת בימים אלו מערערת את היציבות של כלכלות רבות בעולם - פיחות הדולר אולי טוב לארה"ב, אבל הוא רע מאוד ליצוא ממדינות רבות בעולם ובעיקר במדינות מתפתחות , שם יש חשש להאטה כלכלית בחציון השני של 2011.

בעיה המרכזית היא ההתערבות הישירה של ממשלות במתרחש בכלכלה. צינור ההנקה מהבנק המרכזי לכלכלה הוא מסוכן, כי אם וכאשר יחסמו אותו, החל מסוף יוני הקרוב, אף אחד באמת לא יודע כיצד יתנהגו השווקים. יש לא מעט ביקורת על הפד על כך ש-QE2 מעולם לא תוכננה לעזור באבטלה או במחזור החוב אלא לעזור אך ורק לוול סטריט לממן את הבונוס הקרוב.

בפועל' 600 מיליארד דולר הורידו את האבטלה מ-9.6% ל-8.8%, מחירי הבתים בשפל חסר תקדים, עיקולי הבתים בשיא, סגירת בנקים אזוריים בארה"ב בקצב של 10 בחודש, הריבית על המשכנתאות עולה ורק מדדי המניות עלו. האינפלאציה אמנם עלתה, אבל הכלכלה הריאלית לא התרוממה כפי שרצה הפד. מחירי הסחורות רק מקשים על הציבור כעת וקיים חשש גדול מפני הלא נודע.

גרף מדד הסחורות של גולדמן זאקס (GNX) ,הנראה כאן למעלה, נמצא כעת בשיא של 32 חודשים.

למה בעצם שוק המניות בארה"ב נמצא במגמה עולה?

האם זה בגלל שמצב הכלכלה האמריקאית באמת טוב או שזה בגלל הריבית האפסית והכסף הזול שהציתו את הספקולנטים שוב?

נתון אשראי בנקאי טרי שיצא בשבוע שעבר מראה כי ההלוואות שנטלו משקיעים לרכישת נכסים סחירים,לרבות מניות ואג"ח קונצרני כמובן, נמצא קרוב מאוד לשיא כל הזמנים - 320 מיליארד דולר, והוא עולה בקצב של כ-7% בחודש נכון לרגע זה. השיא היה ביוני 2007, אז עמד אשראי המניות על 378 מיליארד, מה שאומר שבקצב הנוכחי במהלך החציון השני של 2011 נעבור את השיא הקודם.

מצד אחד אשראי עולה לרכישת מניות מצביע על התרחבות כלכלית, אבל מצד שני-לא היינו בסרט הזה רק לפני 3 שנים? תמיד, אבל באמת תמיד - כאשר אשראי לרכישת מניות מגיע לשיאים חדשים זה תמיד נגמר רע. הפד חייב להחזיק את המשוואה הזו מאוזנת, אבל בפועל הוא רק מנפח צד אחד של המשוואה.

המינוף נרגע? נעלם? ממש לא - הוא אפילו קרוב מאוד לשיאו והקצב שלו עומד על קרוב לגידול של 100% בחישוב שנתי וזה על רקע QE2. עכשיו כל שנותר לדמיין הוא מה יקרה אם QE3 יצא לפועל גם הוא.

הכותב הוא מנהל ההשקעות הראשי בחברת ההשקעות שקדי שוקי הון. הכותב עשוי להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#