גזית גלוב מכרה מניות ריג'נסי ב-1.3 מיליארד שקל וחיסלה אחזקתה בחברה

חברת הנדל"ן של חיים כצמן אינה מושקעת יותר בנדל"ן אמריקאי ציבורי - אלא רק דרך חברת הבת הפרטית, הורייזן ■ אתמול השלימה החברה את מכירת מניות ריג'נסי, שקיבלה לפני כשנה וחצי ■ כצמן: "נחושים להיות חברה תפעולית בעלת נדל"ן מסחרי שאינו בר תחליף"

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיים כצמן
חיים כצמןצילום: Agaton Strom

סוף עידן ריג'נסי ב גזית גלוב . חברת הנדל"ן הקמעוני חיסלה אתמול (ד') את אחזקתה בחברה האמריקאית, לאחר שמכרה את מניותיה בכ-1.27 מיליארד שקל.

המכירה הצטרפה למכירות נוספות שביצעה גזית בחודשיים האחרונים, בסך כ-1.83 מיליארד שקל. כך, קצת יותר משנה וחצי לאחר שקיבלה כ-13.2% ממניות ריג'נסי כחלק מעסקת המיזוג בינה לחברת הבת של גזית אקוויטי וואן בנובמבר 2016 – מתאפסת אחזקתה של גזית גלוב בריג'נסי.

ריג'נסי נסחרת כיום לפי שווי של 10.8 מיליארד דולר, לאחר שאיבדה כ-10% מערכה מתחילת 2018. מחיר המניות אתמול, 61.95 דולר למניה, אמנם נמוך ממחירן בעת אותה עסקת מיזוג, כ-68 דולר - אך בגזית גלוב רשמו רווח נאה על מכירת המניות במהלך תקופה זו, בין היתר בשל הגנה על פוזייציית המחיר באמצעות נגזרים פיננסיים, ושורטים על מניות נדל"ן מקבילות.

גזית גלוב מכרה לאורך התקופה מניות בכ-1.3 מיליארד דולר, ונהנתה מרפורמת המס של טראמפ - כך ששילמה שיעורי מס נמוכים על מכירותיה. לפי ההערכות, הרווח שרשמה גזית גלוב ממכירת המניות הוא כ-190 מיליון דולר.

מתמקדת בנדל"ן פרטי

מימוש המניות מתבצע בהתאם לתוכניתה האסטרטגית של גזית גלוב לצמצום אחזוקתיה הציבוריות - לטובת התמקדות בנדל"ן פרטי. כעת, חשיפתה של גזית לנדל"ן קמעוני אמריקאי מתבצעת רק דרך חברת הבת הפרטית שהקימה אשתקד, גזית הורייזן. בתחילת החודש רכשה הורייזן את הנכס החמישי שלה בארה"ב, כשרכשה נכסן בברוקלין תמורת 47 מיליון דולר, ובסך הכל רכשה נכסים בכ-230 מיליון דולר.

עוד לפני ההודעה על מימוש המניות, דיווחה גזית על הגדלת תוכנית הרכישה העצמית לאג"ח שלה, מ-250 מיליון שקל ל-500 מיליון שקל. מאז הכרזת התוכנית היא רכשה אג"ח בכ-228 מיליון שקל - כך שהיא צפויה להמשיך ולבצע רכישות אלה לצורך הקטנת חובה.

בעזרת המזומנים ממכירת מניות ריג'נסי צפויה גזית גלוב מתכננת החברה להמשיך לחפש הזדמנויות עסקיות בחברות הנדל"ן הפרטי שלה בארה"ב, בברזיל ובישראל. במקביל, שאיפתה לקבל דירוג אשראי בינלאומי נמשכת ביתר שאת - מה שיאפשר לה לחסוך עד 100 מיליון שקל בשנה על תשלומי הריביות שלה. לצורך קבלת הדירוג עמלה החברה על הורדת המינוף שלה, שהסתכם בדו"חותיה האחרונים בכ-53% בלבד, לעומת כ-64% לפני שלוש שנים.

כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב, מסר כי "לאחר שמקסמנו את שווי אחזקתנו באקוויטי וואן, השלמנו, עם מכירת יתרת אחזקתנו במניות ריג'נסי בפרמיה של כ-14% לכלל בעלי מניותיה של אקוויטי וואן. זהו, שלב נוסף, חשוב ביותר, ביישום התוכנית האסטרטגית לצמצום אחזקותינו בחברות הציבוריות, להגדלת רכיב הנדל"ן הפרטי האיכותי ולהורדת המינוף בחברה.

"אנו נחושים להמשיך לפעול ליישום תוכניתנו, שתחזיר את החברה לשורשיה. זו חברה תפעולית עם הנהלה עתירת ניסיון ויכולת, בעלת נדל"ן מסחרי שהוא לא בר תחליף, באזורים אורבניים צפופי אוכלוסין עם צמיחה חזקה, שלהערכתנו, יניבו תשואות עודפות לאורך שנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker