פרוטליקס חתמה על הסכם למסחור מוצר הדגל שלה - המניה טסה

פרוטליקס שמפתחת תרופות בהנדסה גנטית של תאי צמח מכרה לחברת Chiesi האיטלקית את הזכות למסחר ולמכור בארה"ב תרופה למחלה הגנטית פברי - ועשויה לקבל תשלומים של עד 760 מיליון דולר ■ פרוטליקס תקבל מקדמה של 25 מיליון דולר ■ המניה קופצת ב-21%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעלי פרוטליקס
מפעלי פרוטליקסצילום: פרוטליקס

מניית פרוטליקס קופצת ב-21% במסחר בת"א לאחר שהחברה שמפתחת חלבונים תרופתיים בהנדסה גנטית של תאי צמח חתמה על הסכם למסחור תרופת הדגל שלה. פרוטליקס חתמה עם חברת Chiesi האיטלקית על הסכם להרחבת השותפות ביניהם. על פי ההסכם קייזי תקבל רישיון בלעדי לפתח ולמסחר את התרופה PRX-102  לטיפול במחלת האגירה פברי בארה"ב  ההסכם נחתם בעקבות הסכם דומה שנחתם בין שתי החברות ועל פיו קיבלי קייזי את זכויות הפיתוח והמסחור של PRX-102  מחוץ לארה"ב.

על פי הסכם הרישיון הבלעדי בארה"ב תשלם קייזי לפרוטליקס מקדמה של 25 מיליון דולר במזומן וכן תממן את המשך הפיתוח של התרופה בסכום של עד 20 מיליון דולר אך לא יותר מ-7.5 מיליון דולר לשנה. פרוטליקס תהיה זכאית גם לתשלומים של עד 760 מיליון דולר עבור עמידה באבני דרך של פיתוח ומכירות ולתמלוגים בשיעור מדורג עולה של 15%-40% ממכירות התרופה בארה"ב, אם תאושר. פרוטליקס תמשיך לשמש כיצרנית של התרופה הן עבור הפיתוח הקליני והן עבור השלב המסחרי.

פרוטליקס שמנוהלת על ידי משה מנור, לשעבר מנהל חטיבת התרופות המקוריות בטבע, מגייסת בימים אלה את החולים לשלושה ניסויים קליניים בשלב השלישי והמכריע שמתנהלים במקביל בתרופה PRX 102.

מחלת פברי היא מחלה גנטית הנובעת מפעילות חסרה של האנזים אלפא גלקטוסידאז. המחסור גורם לפגיעה בפירוק של חומר שומני סוכרי (Gb3) ומביאה לפגיעה באספקת הדם לרקמות, להידרדרות בתפקוד הכליות ולעלייה בסיכון למחלות לב ושבץ. על פי הערכות, 10,000 איש בעולם כולו חולים במחלה אך רק 5,000 מהם מטופלים, כ-35% מתוכם בארה"ב.

גודל השוק מוערך ב-1.4 מיליארד דולר לשנה וצומח ב-10% לשנה. כיום השוק מתחלק בין 3 תרופות: Fabrazyme של חברת סנופי, Replagal של חברת שייר ו-Galafold  של חברת אמיקוס, שניתנת רק לחולים הסובלים ממוטציה של האנזים אלפא גלקטוסידאז ששכיחותה בקרב החולים במחלה היא 30%, ואושרה לשיווק באירופה במאי 2016.

מחיר הטיפול הממוצע בארה"ב, שבה משווקת רק התרופה פברזיים (Fabrazyme) של חברת סנופי, הוא 250 אלף דולר לחולה לשנה. מחיר הטיפול הממוצע באירופה שבה משווקות שלוש תרופות - פברזיים, רפלגל (Replagal) של חברת שייר, וגלפולד (Galafold), תרופה אוראלית של חברת אמיקוס - הוא 200 אלף דולר.

פרוטליקס העריכה במצגת שפירסמה למשקיעים שביכולתו של PRX 102 לנגוס בנתח של מעל 50% מהשוק ולהגיע למכירות של מיליארד דולר לשנה. זאת, בשל העליונות שהציגה התרופה ביחס לתרופה המתחרה העיקרית Fabrazyme בניסוי הקליני השני בכל הקשור להתדרדרות התפקוד הכלייתי של החולה, משך הזמן שחולף עד להתפרקות האנזים בדמו של החולה (מעל 80 שעות בתרופה של פרוטליקס מול שעתיים בפברזיים) וקיומן של נוגדנים כתוצאה ממתן התרופה (0% בתרופה של פרוטליקס מול 74% בפברזיים).

נוגדנים אלה מקטינים את האפקטיביות של האנזים. ההסכם יסייע לפרוטליקס לפרוע תשלומי איגרות חוב להמרה בסכום של 59 מיליון דולר ב-2021 ולממן את הפיתוח העתידי של שתי תרופות נוספות לטיפול במחלת סיסטיק פיברוזיס וגרסה אורלית לתרופה Enbrel לטיפול בדלקת פרקים שגרונית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker