החשש של מליסרון מתחיל להתממש: החנויות דורשות הקלות בשכירות

חברות האופנה מתחילות לחוש את השפעת הקניות באינטרנט על המכירות שלהן - ומבקשות מהקניונים הקלות בדמי השכירות ■ בעבר דחו הנהלות הקניונים את הטענות שהקניות ברשת יביאו לפגיעה במכירות החנויות

אסא ששון
הגרנד קניון בחיפה, אחד מקניוני עופר של מילסרון
הגרנד קניון בחיפה, אחד מקניוני עופר של מילסרוןצילום: רמי שלוש

השינויים בהרגלים של הצרכן הישראלי שרוכש יותר באינטרנט, במקביל לעלייה בהיצע שטחי המסחר, העלה בעבר את השאלה - האם לקניונים בישראל יש זכות קיום, ומתי תופעת קניוני הרפאים, שרוווחת בארה"ב, תגיע לישראל.

בשיחות עם מנכ"לים של הקניונים הגדולים בישראל כמו מליסרון הם ציינו כי הם לא חוששים מתופעה זו, וכי הצרכן הישראלי שונה ממקבילו האמריקאי, והוא רוצה קודם לחוש את הסחורה, לראות אותה בעיניים, ולכן הקניונים לא ייעלמו. נהפוך הוא.

היום מסתבר כי התחרות הגדולה מול הרכישות באינטרנט, שנותנת את אותותיה בחברות האופנה והקמעונאיות, לא נשארת רק אצלן, והן מתחילות לגלגל אותה להנהלות הקניונים הגדולים - ובראשן מליסרון. חברות האופנה, דוגמת קסטרו-הודיס, פוקס, המשביר ואחרות דורשות מחברות הקניונים לבוא לקראתן ולהפחית את דמי השכירות שהן משלמות.

כך, לדוגמא, הצהירה לא פעם חברת קסטרו, לאחר המיתוג והאיחוד עם הודיס, כי מבחינה אסטרטגית נגמרו הימים שבכל קניון הם יפתחו חנות, בראותם מקומות שבהם הרווחיות לא מוצדקת. כלומר, בכל מקום שבו הרווחיות אינה מצדיקה, הרשת לא תספוג את ההפסדים רק כדי לשמור על ייצוג כחנות עוגן בקניון - אלא היא פשוט תסגור את החנויות. במקביל, קסטרו הרחיבה את חנויותיה ועיצבה אותן מחדש במקומות בהם היא חוותה רווחיות גבוהה.

מתחילת השנה ירדה מניית מליסרון ב-10%, מניית עזריאלי ירדה ב-8.7% ואילו מניית ביג עלתה ב-0.4% זאת בזמן שמדד ת"א 125 עלה ב 1.3%.

מקסטרו נמסר: "כפי שהצהרנו בעבר, אנו פותחים חנויות חדשות במיקומים טובים יותר, ומגדילים את שטחי המסחר בחנויות הקיימות. בימים אלה נפתחות חנויות מורחבות בקונספט החדש בחיפה, בבאר שבע, בראשון לציון, בחדרה, בראש פינה ועוד. יחד עם זאת אנו נסגור חנויות שאינן מתאימות בגודלן לקונספט החדש שלנו".

חברת מליסרון סירבה להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker