מתי מתחילה אחריות המבטח - ומתי היא מתיישנת - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מתי מתחילה אחריות המבטח - ומתי היא מתיישנת

>> סוגיית ההתיישנות בביטוחי אחריות חוזרת ונשנית בפסיקה.

ביטוחי אחריות הם ביטוחים המכסים את המבוטח אם ייקבע כי יש לו אחריות כלפי צדדים שלישיים. חוק חוזה הביטוח מעניק למבוטח בביטוח אחריות מטריית התיישנות. לפי החוק, תביעה לשיפוי מחברת הביטוח שלו אינה מתיישנת כל עוד לא התיישנה תביעת הצד השלישי.

מטרייה זו נחוצה, שכן תקופת ההתיישנות לתביעת מבוטח היא שלוש שנים, בעוד שתקופת ההתיישנות הרגילה החלה על תביעות הצדדים השלישיים היא שבע שנים. אלמלא הוראה זו עלול היה להתרחש מצב שבו תביעת המבוטח לשיפוי בגין תביעת הצד השלישי היתה מתיישנת עוד לפני שהצד השלישי הגיש את תביעתו נגד המבוטח.

אך מה קורה כאשר תביעת הצד השלישי נגד המבוטח כבר הוגשה לבית המשפט? כמה זמן יש למבוטח לשלוח הודעה לצד שלישי כדי שחברת הביטוח תשפה אותו עבור כל סכום שבית המשפט יפסוק נגדו?

בתי המשפט חלוקים בשאלה זו. בטור זה הבאנו את פסק דינו של בית המשפט המחוזי מרכז שניתן לפני כשנה. פסק דין זה קבע שתקופת ההתיישנות להגשת תביעת שיפוי של מבוטח בביטוח אחריות נגד מבטחו היא שלוש שנים מהמועד שבו הוגשה תביעת הצד השלישי נגד המבוטח.

בפסק דין זה נדחתה עמדת בית משפט השלום, שהחזיק בדעה כי תביעת המבוטח מתיישנת עם חלוף תקופת ההתיישנות של תביעת הצד השלישי, היינו בתום שבע שנים מקרות האירוע שבגינו הוגשה תביעת הצד השלישי. הקושי בעמדת בית משפט השלום שעליו עמד בית המשפט המחוזי הוא שאם הצד השלישי הגיש תביעתו גם יום לפני תום תקופת ההתיישנות של שבע שנים, מתיישנת תביעת המבוטח כבר למחרת.

גישה אחרת מביא השופט משה דרורי מבית המשפט המחוזי בירושלים. השופט דרורי דן בתביעתו של ניזוק אשר חלקי עגורן שנפלו ממשאית מחצו את שתי רגליו והובילו לקטיעתן. תביעת הפיצויים הוגשה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים כנגד מבטחת המשאית בביטוח חובה. לחלופין, ולמקרה שייקבע שאין מדובר בתאונת דרכים, הוגשה התביעה כתביעת נזיקין כנגד נתבעים שונים. השופט דרורי קבע כי האירוע הוא תאונת דרכים לפי החוק.

בית המשפט העליון הפך את הקערה על פיה בערעור, וקבע שהאירוע אינו תאונת דרכים. ממילא הופטרה המבטחת בביטוח חובה. התביעה נותרה כתביעת נזיקין כנגד נתבעים שונים ובהם חברת הבנייה ת.ג.י, ששכרה את המשאית, וכנגד מבטחתה בביטוח אחריות - חברת אליהו.

על רקע פסיקת בית המשפט העליון ביקשה המבוטחת, ת.ג.י, לתבוע שיפוי מאליהו על דרך של הגשת הודעה לצד שלישי נגדה. אליהו התנגדה בטענה שחלפה תקופת ההתיישנות שמאפשרת לתבוע ממנה שיפוי.

אליהו טענה שלמבוטח עומדת תקופת התיישנות בת שלוש שנים להגיש תביעת שיפוי נגד המבטח, שאותה יש למנות החל מיום הגשת התביעה כנגד המבוטח. חלפו שלוש שנים מיום שהוגשה התביעה כנגד המבוטחת, טענה אליהו, ועל כן תביעתה לשיפוי התיישנה.

השופט דרורי נדרש אפוא לשאלה מאימתי מתחיל מניין תקופת ההתיישנות בתביעת השיפוי של המבוטח מחברת הביטוח. תקופת ההתיישנות בת שלוש השנים שבה יכול המבוטח להגיש את תביעת השיפוי שלו כנגד המבטח אינה מתחילה ביום הגשת התביעה נגדו כטענת אליהו, פוסק השופט דרורי.

בתביעות שיפוי, מביא השופט דרורי את פסיקת בית המשפט העליון, תקופת ההתיישנות מתחילה לכל המוקדם רק עם מתן פסק דין המחייב בתשלום. לפיכך, תקופת ההתיישנות בתביעת מבוטח לשיפוי מתחילה להימנות רק ממועד פסק הדין המחייב אותו לשלם פיצויים לצד השלישי.

מכאן, משעדיין ניתן פסק דין המחייב את ת.ג.י, מבוטחתה של אליהו, בתשלום - לא רק שלא חלפה תקופת ההתיישנות בתביעת השיפוי שלה מאליהו, אלא שלמעשה היא עדיין לא החלה. השופט דרורי דחה אפוא את טענת אליהו להתיישנות תביעת השיפוי של ת.ג.י.

-

הכותב הוא עורך דין

חברת ת.ג.י נגד חברת אליהו >>

סוג הביטוח: ביטוח אחריות

המבוטחת: חברת ת.ג.י

המבטחת: חברת אליהו

מהות התביעה: תביעה לשיפוי בדרך של הודעה לצד שלישי בגין תביעת נזיקין שהוגשה נגד המבוטחת

טענת חברת הביטוח: תביעת השיפוי התיישנה משהוגשה לאחר שחלפו יותר משלוש שנים מיום שהוגשה תביעת הניזוק נגד המבוטחת

השופט: משה דרורי מבית המשפט המחוזי בירושלים

נפסק ביום 8.3.2011: תקופת ההתיישנות של תביעת השיפוי של מבוטח כנגד מבטחו בביטוח אחריות היא שלוש שנים מיום שניתן פסק דין נגד המבוטח המחייבו בתשלום. משטרם ניתן פסק דין המחייב את המבוטחת בתשלום, לא רק שלא התיישנה תביעתה לשיפוי, אלא שאף טרם החל מניין תקופת ההתיישנות של תביעת השיפויתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#