אין חדש תחת השמן: עתודות נפט ל-120 מיליון חביות במבנה "ים" שברישיון "מד אשדוד"

השותפות ברישיון חיפושי הנפט הימי "מד אשדוד" מפרסמות הערכה חדשה – המאשרת את ההערכות הקודמות

ליאור זנו

חיים לייבוביץ' וג'קי בן-זקן, השותפים ברשיון חיפושי הנפט הימי "שמן" (לשעבר "מד אשדוד"), פירסמו הבוקר דו"ח נוסף אודות כמות הנפט ברת ההפקה שעשויה להימצא במקום, ולא מביאים בשורות חדשות למשקיעים.

על פי הנתונים של חברת Netherland Sewell and Associates, שהוצגו כעת על ידי מנופים, המקווה להפוך לשותפה ברישיון, עתודות הנפט בר ההפקה במבנה "ים" ש"במד אשדוד" מוערכות ב-120 מיליון חביות. הערכת NSAI לממוצע הפוטנציאל הכלכלי עומדת על 142.4 מיליון חביות נפט - בהתאם להערכה הקודמת - ומשקפת תזרים מזומנים לאורך כל חיי הפרוייקט, בהיון של 10% של 4 מיליארד דולר.

ברישיון "שמן" קיימים שני פרוספקטים (מבנים תת קרקעיים) עיקריים לקידוח - "ים" ו"בראבו" - כשמרבית עתודות הנפט נמצאות לפי הערכות ב"ים". בפברואר האחרון פירסמו השותפות הערכה נוספת של NSAI, לפיו בכל הרישיון מדובר בעתודות נפט של 270 מיליון חביות ו- 4.5 TCF (טריליון רגל מעוקבת) גז טבעי.

ג'קי בן זקןצילום: שרון בוקוב

מלבד ההערכה הגיאולוגית הטובה ביותר של 120 מיליון חביות (C2 המייצגת הסתברות של 50%), עומד האמדן הנמוך על 33.5 מיליון חביות ( C1 בהסתברות של 90%) והאומדן הגבוה ביותר על 287 מיליון חביות (C3, בהסתברות של 10%). מנופים כתבו כי קיים דו"ח נוסף של NSAI אצל ACC שהיא פועלת לפרסומו.

רישיון "מד אשדוד" מוכר מאז שנות ה-70 והוחזק עד לפני ארבע שנים בידי החברות מקבוצת מימון ובראשן ישראמקו. ב-2000-2003 ביצעו השותפות בשטח הרישיון שני קידוחים שהסתיימו בכישלון, ונערכו לביצוע קידוח שלישי וצפוני יותר, במים העמוקים שמול חוף פלמחים (קידוח ים 3). קידוח זה אמור היה להתבצע כבר ב-2005-2004, בהשקעה שהוערכה אז ב-40 מיליון דולר. ואולם, קשיים שהערים לכאורה משרד הביטחון, קשיים בהשגת אסדת קידוח והתייקרות הפרויקט הביאו לדחייתו בשלוש שנים עד שפקע והוא שב למשרד התשתיות.

כיום, מוחזק רישיון "מד אשדוד" במלואו על ידי חברת ACC של חיים לייבוביץ'. יחד עם ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי שהצטרפו מעט מאוחר יותר להשקעה, החלו השלושה במהלך והקימו חברה פרטית בשם "שמן", אליה תיכננו להעביר את הרישיון ומאוחר יותר להנפיקה בבורסה. אך בשבוע שעבר החליט הממונה לטרוף את הקלפים ולא אישר את העברת הרישיון לחברת "שמן" בשל העובדה שההון העצמי שהיא הציגה הינו מותנה וכי השלושה ניסו למכור רישיון שקיבלו בחינם.

בפברואר האחרון ערכה שמן הנפקה פרטית למשקיעים, בה גייסה 140 מיליון שקל ממשקיעים כאשר נניקשווילי עצמו השלים 36 מיליון שקל נוספים. זאת, תמורת התחייבות כי שמן תונפק בבורסה הישראלית עד אוקטובר. בעקבות הגיוס, דוללו המשקיעים הקיימים ב-9%, וכעת מחזיקים בשמן ACC (45.5%), מנופים (22.75%), בן זקן (11.37%) ונניקשווילי (13.2%). ההנפקה העניקה לשמן שווי של 1.8 מיליארד שקל.

האפשרויות העומדת בפני השותפים שכנוע המשקיעים הקיימים לשנות את תנאי חוזה ההשקעה, כך שהכספים לא יהיו תלויים בהנפקה ולהגיש ערעור תוך 30 ימים לממונה, ובמקרה שזה לא יתאפשר אף נבחנת אפשרות של הוצאת הפעילויות האחרות מתוך ACC והשארת "מד אשדוד" בה בלבד, כך שהמשקיעים הנוכחיים יכנסו אליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker