השחיתות מעכבת את הפריצה הגדולה של ניגריה

המדינה המאוכלסת ביותר באפריקה נהנית ממשאבי טבע ומהשקעות זרות; אבל השחיתות, האי-שוויון ורמת החינוך הירודה מאיימים על המשך צמיחתה של ניגריה

ארז ברית ויוליה ויימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ניגריה הוכרזה כבר לפני שנים אחת ההבטחות הכלכליות הגדולות בעולם. מומנטום הצמיחה וההתפתחות הכלכלית במדינה הגדולה באפריקה נמצאים בשלבים מוקדמים ביותר, ונראה שאם הכל יסתדר - בעתיד תהיה לאפריקה מעצמה משלה.

המדינה עשירה במשאבי טבע שתומכים בצמיחתה הכלכלית. עם זאת, תושביה הרבים - ובעיקר השיעור הגבוה של הצעירים באוכלוסייה - מהווים פוטנציאל לצמיחה המובלת על ידי ביקושים פנימיים. אם ניגריה תאמץ מדיניות כלכלית נכונה, היא תוכל, עם הזמן, להפחית את תלותה ביצוא הנפט ולפתח שוק פנימי תוסס. בינתיים, הכלכלה המקומית ממשיכה ליהנות מגל העליות במחירי הסחורות, ורושמת שיעורי צמיחה מהגבוהים בעולם.

80% עניים

ניגריה היא המדינה הגדולה באפריקה ואחת הגדולות בעולם במונחי אוכלוסייה - 155 מיליון איש. ב-1950 היה מספר תושביה 33 מיליון בלבד, כך שמדובר במדינה שאוכלוסייתה גדלה בקצב מהיר ביותר.

כמו רבות ממדינות אפריקה, ניגריה מאופיינת בכלכלה דו-פרצופית. מצד אחד, הרוב המכריע של תושביה הם עניים. מצד שני, המדינה שולחת לוויינים לחלל ומתגאה ב-"Nollywood" - תעשיית הסרטים השנייה בגודלה בעולם במונחי הפקות.

ניגריה היא לא רק אימפריית קולנוע, אלא גם יצרנית הנפט הגדולה באפריקה (12 בעולם) וחברה באופ"ק מ-1971. בעשורים הראשונים מאז הוכרזה עצמאותה ב-1960, ניגריה סבלה מחוסר יציבות - הפיכות, שלטון חונטות ואלימות קשה - אבל הבחירות הכלליות ב-1999 הניחו יסודות לדמוקרטיה במדינה.

הבחירות הכלליות בניגריהצילום: אי–פי

הבחירות אמנם היו רחוקות מלהיות תקינות, שקטות או שקופות - אבל הן היוו התקדמות ניכרת לעומת העבר. בעשור האחרון נרשמו גם הישגים במלחמה בשחיתות ובהאצת ההתפתחות החברתית במדינה. למרות השיפור, בטבלת השחיתות של ארגון Transparency International ניגריה עדיין ממוקמת במקום 134 מתוך 178.

המדינה ניצבת בפני משימות קשות של מיסוד הדמוקרטיה ושל מלחמה בשחיתות, שבין השאר גורמת לבזבוז של חלק מהכנסות יצוא הנפט. מה שמקשה על המלחמה בשחיתות הם המתחים האתניים והדתיים - הן בין 250 הקבוצות האתניות המרכיבות את אוכלוסייתה שחבריהן מדברים 510 שפות שונות, הן בין המוסלמים לנוצרים.

חרף הקשיים, בשנים האחרונות החלו הרשויות הניגריות ליישם רפורמות כלכליות ולקדם ליברליזציה כלכלית. השליטים הצבאיים של המדינה לא הצליחו, או לא טרחו, להקטין את תלותה של הכלכלה במגזר הנפט. קובעי המדיניות אמנם מודעים לבעייתיות הנובעת מתלות כה גבוהה בסחורה אחת, אבל גיוונה של הפעילות הכלכלית יחייב להשקיע מאמצים ניכרים בהפחתת העוני, בהעלאת רמת ההשכלה ובצמצום הפערים החברתיים. למרות ההכנסות הגבוהות מיצוא הנפט, יותר מ-80% מהניגרים חיים מתחת לקו העוני (פחות משני דולרים ליום).

ניהול כושל והזנחה ממשלתית

עתודות הנפט של ניגריה הן מהגדולות בעולם, ולמגזר הנפט תפקיד מפתח בכלכלה. עם זאת, למדינה משאבי טבע רבים אחרים, שמרביתם אינם מנוצלים כלל או לא במידה ראויה. כך, במדינה יש עתודות גדולות של פחם, זהב, אלומיניום, ברזל, עופרת, בוקסיט, אבץ ועוד מתכות וכימיקלים - אבל מגזר הכרייה אינו מפותח ותורם רק כ-1% לתמ"ג.

לניוון של מרבית המגזרים בכלכלה הניגרית, בהם מגזר הכרייה, תרם "כסף קל" שהחל לזרום למדינה בשנות ה-70 כתוצאה מגל העליות במחירי הנפט בעולם. בשנות ה-60, לאחר שהוכרזה עצמאותה, היה למגזר החקלאות תפקיד חשוב בכלכלה, וניגריה היתה מהיצואניות הגדולות בעולם של פולי קקאו, בוטנים, גומי ושמן דקלים.

צילום: TheMarker

אבל ניהול כושל והזנחה ממשלתית גרמו להידרדרות משמעותית במצבה של החקלאות. למרות התנאים הטובים - אדמות חקלאיות עשירות ואקלים נוח - מגזר החקלאות אינו מספק את צורכי האוכלוסייה וניגריה נהפכה ליבואנית נטו של מוצרי מזון.

ניגריה נמצאת גם בשלב מוקדם של התפתחות חברתית. הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, באלימות שליוותה את ההכנות לבחירות לנשיאות ולפרלמנט שהתקיימו בתחילת אפריל.

אלימות אינה דבר חדש בניגריה. כבר בשנותיה הראשונות כמדינה עצמאית, מעשי אלימות על רקע עדתי או דתי היו שכיחים למדי, בעיקר כתוצאה מקיומם של מתחים פנימיים בחברה על רקע עוני גובר וחולשתה של המדינה. המצב אמנם השתפר באופן ניכר בשנים האחרונות, אבל עדיין מדובר בבעיה קשה.

נפט מתוק

גם מגזר הנפט במדינה, שתורם 20% לתמ"ג ומספק 95% מהכנסות המט"ח וכ-80% מהכנסות הממשלה, סובל מקשיים כתוצאה מאלימות. מרבית עתודות הנפט של ניגריה מרוכזות בדלתת נהר ניגר, אזור מגוון ביותר מבחינה אתנית.

צילום: TheMarker

חוסר השקט באזור החל בשנות ה-90, כשכמה מהשבטים המקומיים הרגישו כי הם מנוצלים בידי תאגידי הנפט הזרים ש"גונבים" את העושר הטבעי של אדמותיהם. הם התקוממו נגד החברות הזרות, אבל גם התחרו על ההכנסות מנפט - מה שתרם להיווצרותן של המון קבוצות מיליטנטיות אתניות. ב-2008-2009 נקטו הרשויות צעדים דרסטיים לפירוק ארגוני הגרילה, ורשמו בכך הצלחה רבה; האלימות באזור פחתה, אבל לא נעלמה מפני השטח.

למרות האלימות והאי-שקט החברתי באזור דלתת ניגר, חברות בינלאומיות ממשיכות לפעול במדינה. עתודות הנפט העצומות יאפשרו לניגריה לא רק לייצר נפט עוד שנים רבות, אלא אף להגדיל את הייצור. הנפט שמופק במדינה הוא באיכות גבוהה - "נפט גולמי קל" או "נפט גולמי מתוק" - בשל היותו נקי מגופרית. ניגריה היא יצרנית "נפט מתוק" הגדולה ביותר באופ"ק.

הבעיות המבניות הבוערות בכלכלה הניגרית הן מתחים בחברה, שחיתות, חוסר שוויון בהכנסות, תשתיות בלתי הולמות והידרדרות מגזר החקלאות. בעיה קשה נוספת היא העלייה בשיעור האבטלה, שהגיע לכ-20% בשנה שעברה, שמלבה את המתחים החברתיים וקשורה ישירות לאיכות הירודה של ההשכלה במדינה. המדינה אמנם מספקת חינוך חינם לכל תושביה, אבל רמת מוסדות החינוך מידרדרת בעקביות מאז שנות ה-80, בין השאר בשל תקצוב נמוך.

גורם נוסף המקשה על חייהם של הניגרים, שרובם כאמור חיים מתחת לקו העוני, הוא האינפלציה הגבוהה באופן כרוני. שיעור האינפלציה אמנם ירד בפברואר ל-11%, אבל הוא ממשיך להיות גבוה מיעד של 10% שקבע הבנק המרכזי.

צילום: רויטרס

למרות היותה יצואנית הנפט הגדולה באפריקה, ניגריה מייבאת כ-70% ממוצרי הדלק שהיא צורכת בשל יכולות זיקוק מוגבלות. הממשלה מסבסדת את מחירי הנפט המקומיים, מה שגורם להוצאותיה לעלות באופן ניכר כשמחירי הנפט בעולם עולים. עם זאת, התייקרות הנפט גם מגדילה את ההכנסות מיצוא נפט - וזו הסיבה לכך שניגריה צפויה להקטין השנה את הגירעון התקציבי ל-3% מהתמ"ג, לעומת 4.7% ב-2010.

רמת גירעון כזו, אם אמנם תושג, ניתנת לשליטה, בייחוד בהתחשב בעובדה שחובה הלאומי של ניגריה מגיע ל-16% מהתמ"ג בלבד. בנוסף, עתודות המט"ח שלה הן גבוהות למדי וחשבונה השוטף נמצא בעודף גדול מאוד (11% מהתמ"ג).

תחזיות לצמיחה דו-ספרתית

חרף כל הבעיות והסיכונים, ההשקעות הזרות ממשיכות לזרום לניגריה, ולא רק למגזר הנפט, אלא גם לענף התקשורת ולמגזר הבנקאות. שוק הטלקום בניגריה הוא הגדול באפריקה ומציג קצב גידול מהמהירים בעולם. רפורמה שבוצעה במגזר הבנקאות הביאה לכך שההשקעות הזרות החלו לזרום גם למגזר זה.

מגזר נוסף שעשוי למשוך כסף זר בהיקפים גדולים בשנים הבאות הוא הגז הטבעי. ייצור הגז בניגריה עדיין אינו מפותח. על פי הערכות המבוססות על עתודות מוכחות, ייצור הגז הטבעי במדינה יכול לגדול בקצב מהיר לפחות עד 2030, לפני שיגיע לשיא ויתחיל לרדת בהדרגה. לפי תוכנית ממשלתית, כ-25 מיליארד דולר יושקעו בפיתוח מגזר הגז בשנתיים הבאות, כולל השקעות של הממשלה ושל החברות הזרות, במטרה להגדיל את יצוא הגז ואת ייצור האנרגיה המקומי.

עתודות המט"ח הגבוהות ושיעור החוב הנמוך מהווים מעין באפר של כלכלת ניגריה בפני זעזועים חיצוניים. למרות הפגיעה בהכנסות מנפט בתקופת המשבר הגלובלי, גם ב-2008-2009 רשמה ניגריה שיעורי צמיחה גבוהים (6% ו-7%, בהתאמה). ההתאוששות הגלובלית והעלייה במחירי הנפט צפויות להמשיך להמריץ את הצמיחה הכלכלית, שהגיעה ל-7.5% ב-2010.

התחזיות ל-2011 מדברות על צמיחה של כ-8%. עם זאת, לניגריה פוטנציאל צמיחה כלכלית שנתית של 10% ויותר - אם היא תצליח להתגבר על המכשולים המיידיים שניצבים בפניה בזירות החברתית, הפוליטית והכלכלית.

צילום: TheMarker

הבורסה לניירות ערך של ניגריה, NSE (The Nigerian Stock Exchange), הוקמה ב-1960. המסחר בבורסה מתבצע במניות של 280 חברות עם שווי שוק כולל של 50 מיליארד דולר.

המדד הכללי של הבורסה המקומית נקרא All Share Index. המדד עלה במשך שמונה שנים ברציפות עד שירד ב-2008-2009, שנות שהמשבר הגלובלי. ב-2010 רשם המדד עלייה של 19%.

משקיעים יכולים להיחשף למניות הניגריות דרך תעודת סל זרות, כמו Middle East ETF, Emerging Africa&SPDR או דרך קרנות זרות עם מיקוד אזורי, כגון Silk - African Lions Fund.

-

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל; יוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתבה המלצה לבצע רכישות או השקעות. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול שינויי שוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker