אסא ששון

במארס הרעידה המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, את הנהלות חברות הביטוח כשבטיוטת חוזר שהוציאה קבעה כי הבעלים של חברת ביטוח לא יוכל לשמש גם יו"ר החברה. בסוף השבוע שינתה סלינגר את הטון וקבעה כי בעלים של חברת ביטוח יוכל לשמש יו"ר, אולם עם מגבלות.

"נקודת המוצא של החוזר היתה ניגודי העניינים שניתן למצוא בין יו"ר חברה שהוא גם  הבעלים לבין הדירקטוריון ויתרת בעלי העניין בחברה. הרציונל היה שליו"ר יש כוח עצום בהנהלה וזה רק הולך ומתעצם. האיזונים והבלמים מופרים. כדי לא להגיע למצב כזה, רצו ברשות להחליש את כוחו של בעל השליטה", הסביר בכיר המקורב לתחום.

ואולם בעקבות ביקורת נגד סלינגר בנושא זה, וחשש מצד רשות שוק ההון כיצד עמדה זו תתקבל בעתירה בבג"ץ אם תוגש, החליטו ברשות לשנות מעט את הטון ולאפשר לבעלים של חברות ביטוח לשמש גם כיו"ר דירקטוריון, אבל עם מספר מגבלות.

כדי לנסות ולהחליש מעט את כוחו של בעל השליטה הוחלט כי במידה שבעלים מעוניין לשמש כיו"ר, על מספר הדירקטורים הבלתי תלויים (דב"ת) להסתכם ב-50% מהדירקטוריון, לעומת שליש שהיה דרוש עד היום. בנוסף כדי שייבחר דירקטור בלתי תלוי הוא יוצע לאסיפה הכללית על ידי ועדת איתור, כשיתחייבו להתקיים שלושה תנאים כלפיו: הוא אינו בעל זיקה משפחתית לבעל השליטה, הוא אינו בעל זיקה עיסקית לבעל השליטה והתוספת החדשה הוא לא בעל זיקה אישית לבעל השליטה, כלומר אינו נמנה על חוג חבריו או מכריו.

החוזר של סלינגר התייחס לא רק לבעל השליטה, אלא גם ליתרת הנהלת החברה. החוזר דורש בנוסף כי בחברת ביטוח לפחות דב"ת אחד יהיה בעל היכרות עם דו"חות כספיים של חברות ביטוח. לפחות לדירקטור אחד יהיה מומחיות בניהול השקעות או ניהול סיכונים, ובנוסף על כל הדירקטורים להיות בעלי בקיאות בעברית. הממונה רשאי לפטור מההוראה.

הוראה זו עשויה לשמש כמכשלה למי מהחברות הזרות שירצו לרכוש חברת ביטוח למנות מישהו מטעמם בדירקטוריון החברה.

הדירקטורים נדרשים להציג התאמה לדרישות המקובלות בעולם, כלומר בעלי כישורים הולמים. בנוסף אם הדירקטור הוא בעל תואר, נדרש ניסיון של שלוש שנים בתפקיד בכיר,  ואילו דירקטור ללא תואר נדרש להציג ניסיון של שש שנים בתפקיד בכיר.

בנוסף הוחלט על קציבת כהונת דירקטורים כך שלא יצטרכו לקבל כל פעם את אישור בעל השליטה. הכהונה תהיה תשע שנים ברצף, כשכל שלוש שנים האסיפה הכללית יכולה לקבל החלטה מנומקת להפסקת כהונה. לאחר תשע שנים הוא יחדל מלשמש כדירקטור. בנוסף, דירקטור לא יהיה בעל תפקיד ביצועי כלל, לא יספק שירותים, לא ייתן הוראות לבעל תפקיד ולא יהיה מורשה לחתום.

כדי לוודא כי הדירקטורים יגיעו מוכנים לדיונים, החברה נידרשת לשלוח את החומר 72 שעות לפני המועד, לעומת 48 שעות כפי שהיה עד היום. בנוסף, גופים גדולים נדרשים להקליט את הישיבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker