צים חתמה על שיתוף פעולה אסטרטגי עם שתי חברות הספנות הגדולות בעולם

צים חתמה עם Maersk ו-MSC על שיתוף פעולה בקווי הסחר שבין אסיה לחוף המזרחי של ארצות הברית ■ שיתוף הפעולה בנתיב הזה, שנחשב לאחד המרכזיים בעולם, יאפשר מגוון גדול יותר של שירותי הובלה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אניית צים בנמל חיפה
אניית צים בנמל חיפהצילום: רמי שלוש

חברת הספנות צים, שמוחזקת על ידי קנון הולדינגס (32%), חתמה על הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי עם שתי חברות הספנות הגדולות בעולם — Maersk ו–MSC — בקווי הסחר שבין אסיה לחוף המזרחי בארה"ב. שיתוף הפעולה בנתיב הובלה ימית זה, שהוא אחד המרכזיים בסחר העולמי, יאפשר לצים להציע ללקוחותיה מגוון גדול יותר של שירותי הובלה בין נמלים באמצעות חמישה קווי ספנות ייעודיים, שיספקו יותר יעדים ויקצרו את זמני ההפלגה.

צים, שמנוהלת על ידי אלי גליקמן, מעריכה ששיתוף הפעולה לא רק יספק שירות משופר ללקוחותיה, אלא יביא להתייעלות תפעולית ולחיסכון ניכר בהוצאות. צים מציינת כי ההסכם ייכנס לתוקף בספטמבר, תוך שמירה על פעילות עצמאית של החברה בשאר הקווים שמפעילה החברה בעולם.

גליקמן הסביר כי שיתוף הפעולה בקו שבין אסיה לחוף המזרחי בארה"ב נועד ליצור יתרון לגודל, להגדיל את מספר הקווים שהחברה מסוגלת להציע ללקוחותיה, להקטין את עלות ההובלה למכולה באמצעות הגדלת מספר המכולות, ושימוש באוניות בעלות נפח הובלה גדול יותר. גליקמן ציין כי אף שצים היא החברה העשירית בגודלה בשוק התובלה הימית במכולות, היא נהפכה לשחקן משמעותי בשני נמלים במזרח ארה"ב — ניו יורק וסוואנה שבג'ורג'יה. הסיבה לכך הן מגבלות על השימוש באוניות בעלות נפח הובלה של יותר מ–14 אלף TEU (מכולה של 20 רגל) בגשר ביון (Bayonne) שמחבר את ניו ג'רזי עם ניו יורק.

סער דותן, סמנכ"ל מדינות ופיתוח עסקי בצים, אמר שבעקבות שיתוף הפעולה החברה תוכל לספק שירותי הובלה ליעדים נוספים בארה"ב כמו ג'קסונוויל ומיאמי בפלורידה, נורפולק וולימינגטון שבדלאוור, ומיעדים נוספים באסיה כמו סינגפור ותאילנד.

חיסכון בזמן ועלויות

גליקמן הוסיף כי שיתוף הפעולה עם שתי ענקיות הספנות יאפשר לצים לקצר את זמן ההובלה ללקוחותיה בחמישה ימים ויחסוך לה עשרות מיליוני דולרים בשנה הודות ליתרונות לגודל ולהקטנת עלות ההובלה הממוצעת למכולה.

חיסכון זה ינטרל חלק מהגידול בעלויות שאתן מתמודדת צים בשנה האחרונה, בעיקר עקב התייקרות הדלק לאוניות בשנה האחרונה. צים דיווחה ברבעון הראשון של 2018 על עלייה של 39 מיליון דולר (46%) בהוצאות על דלק ועל עלייה של 23 מיליון דולר בדמי החכירה (26%), והמגמה נמשכה כנראה גם ברבעון השני. Maersk הדנית היא חברת ההובלה הימית במכולות הגדולה בעולם, ו–MSC השווייצית היא השנייה. שתי החברות מקיימות ברית עסקית שנקראת 2M.

צים הפסידה 35 מיליון דולר במחזור של 751 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2018, לעומת הפסד של 8 מיליון דולר במחזור של 655 מיליון דולר ברבעון המקביל ב–2017.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker