נוברטיס שוקלת למכור את פעילותה בשוק התרופות הגנריות בארה"ב

ענקית התרופות השוויצרית דיווחה על ירידה של 16% במכירותיה בשוק הגנרי האמריקאי - כתוצאה מהמשך שחיקת המחירים ומיזוג בין לקוחותיה הגדולים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרופות
תרופותצילום: © Karin59 | Dreamstime

ענקית התרופות השוויצית נוברטיס שוקלת אופציות שונות בנוגע לפעילות הגנרית שלה בארה"ב, שמתבצעת באמצעות חברת הבת סנדוז. כך אמר היום (ד') מנכ"ל נוברטיס ואס נראשימהאן בראיון לאחר פרסום התוצאות הכספיות של נוברטיס לרבעון השני של 2018.

סנדוז היא אחת משתי המתחרות העיקריות של טבע בשוק התרופות הגנריות בארה"ב. נראשימהאן גם אמר בראיון כי נוברטיס עשויה למכור נתחים מסנדוז, אולם פיצולה של סנדוז בשלמותה מנוברטיס אינו נשקל לדבריו. הוא הוסיף כי נוברטיס ממוקדת באופטימיזציה של תיק התרופות הגנריות שהיא משווקת בארה"ב, ובוחנת אופציות שונות לגבי האסטרטגיה העסקית של תחום הגנריקה שלה בארה"ב - שממשיך לסבול משחיקת מחירים.

סנדוז דיווחה על ירידה של 3.5% ברווח התפעולי ברבעון השני של 2018 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017. הרווח התפעולי הסתכם ב-480 מיליון דולר - 9.5% מהמחזור בהשוואה ל-20.3% מהמחזור בשנה שעברה.

הכנסותיה של סנדוז ברבעון השני נותרו ללא שינוי ברמה של 2.5 מיליארד דולר, אולם ירדו ב-2% בנטרול השפעת השינוי בשער החליפין של הדולר. המכירות בארה"ב ירדו ב-16% ל-692 מיליון שקל, והושפעו משחיקת מחירים של 9%, שקוזזה בגידול כמותי של 7%. הירידה במכירות נבעה גם מהשפעת המיזוגים של רשתות הפארם וסיטונאי התרופות, שהם לקוחותיה הגדולים של טבע בארה"ב.

מכירותיה של סנדוז באירופה דווקא צמחו ב-7%, בנטרול השפעת השינוי בשער החליפין של הדולר, והסתכמו ב-1.2 מיליארד דולר ברבעון, הודות לגידול במכירות של גרסאות גנריות לתרופות ביולוגיות בגרמניה, איטליה ובריטניה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker