איילון בית השקעות: אין הפתעה במדד, אין העלאת ריבית בסוף החודש - זירת היועצים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איילון בית השקעות: אין הפתעה במדד, אין העלאת ריבית בסוף החודש

יניב פגוט: "בנק ישראל ינסה לבצע סיכול ממוקד בזירת המשכנתאות"

מדד המחירים לצרכן לחודש מארס אשר התפרסם ביום שישי האחרון עלה ב- 0.2% בהתאם לממוצע תחזיות החזאים אשר נע בין עלייה של 0.1% לעלייה של 0.3%. עיון בתרומות של רכיבי המדד השונים לאינפלציה החודשית שוב מסמנת לנו זירת מחירי הדיור והנגזרת שלה מחירי השכירויות כזירה הרותחת ומסרבת להתקרר.

למרות רצף הצעדים של בנק ישראל וסיסמאות משרדי הממשלה באשר לצינון השוק המציאות מלמדת אחרת.כמשתקף בטבלה המצורפת סעיף דיור בבעלות עלה ב- 0.6% ושב ותרם את תרומותו המהותית לסביבה האינפלציוניות.

עליית מחירי האנרגיה ועליית מחיר המזון היוו גם הם כצפוי את הגורמים האינפלציוניים המהותיים בחודש מארס כשמנגד מחירי הפירות והירקות וכן מחירי ההלבשה קיזזו את עליית המחירים הכוללת במדד החודשי.

ריבית בנק ישראל לאן?

העובדה כי מדד המחירים לצרכן לחודש מארס עמד בצפי התחזיות נותנת לבנק ישראל אורך נשימה בתהליך העלאת הריבית. אורך נשימה זה חיוני לבנק בשל החזית הקשה בה הוא ניצב בזירת השקל דולר. שער החליפין של השקל אל מול הדולר צנח ביום שישי האחרון שוב לרמה של 3.416 שקל לדולר וזאת למרות רכישות הדולרים המסיביות של הבנק המרכזי במהלך השבוע האחרון.

בנק ישראל צפוי לחדש את העלאות הריבית בחודשים הקרובים ולבצע 4 העלאות ריבית נוספות עד תום שנת 2011 ובכך להביא את ריבית בנק ישראל לרמה של 4%.תזמון העלאות הריבית יתבצע בהתאם לנתונים אשר ישתקפו ממדדי המחירים החודשיים, ציפיות האינפלציה בשוק ולהתפתחויות בשוק המט"ח.

בנק ישראל ינסה לבצע סיכול ממוקד בזירת המשכנתאות

בנק ישראל מזהה את זירת הנדל"ן למגורים כזירה האינפלציונית הבעייתית, הן ברמת הפרט והן ברמת המערכת הפיננסית המממנת עסקאות אלו. לנגיד וגם לנו ברור כי ההשפעות המדיניות המונטירית המקומית על מחירי הסחורות בכלל והאנרגיה בפרט המהווים את הרגל האינפלציונית הנוספת מינורית ולפיכך הנגיד ימקד את האנרגיה הרגולטורית בחזית הנדל"ן.

לאחרונה התבטא הנגיד תחת כל עץ רענן באשר לסכנת בועת הנדל"ן והשלכותיה על הציבור ויציבות המערכת הבנקאית ולנו הדבר נראה כהכנות סופיות של "השטח" להקשחה נוספת ומהותית בזירת המשכנתאות.

החלופות הרגולטוריות העומדות בפני הבנק המרכזי מגוונות, אולם להערכתנו ינקוט הבנק בקרוב בהגבלות מהותיות כבר בחודש הקרוב על המימון לנדל"ן למגורים באמצעות משכנתאות בריבית משתנה. הנגיד יחתור לצמצם את המינון של משכנתאות אלו ללא יותר מ- 50% מהיקף המימון הכולל לעסקת משכנתא. בהמשך השנה ובמידה וצעד זה לא יניב את התוצאות המיוחלות, הבנק עשוי להתערב בצורה "אלימה" יותר ולהגביל מהותית את רף המינוף המותר במשכנתא.

כיצד ישפיעו הצעדים של בנק ישראל והאוצר בזירת הנדל"ן על האינפלציה?

ראשית חשוב לומר שלהערכתנו, ריכוז המאמצים לצינון שוק הנדל"ן למגורים אכן יניב תוצאות. החדשות הפחות טובות הן שעצירת הרכבת הדוהרת בשוק הנדל"ן תארך כשנה שכן מדובר בצעדים אשר ההשפעה המשולבת שלהם על השווקים לוקחת זמן ולפיכך התוצאות בזירת המחירים יבואו לידי ביטוי באופן מינורי בלבד בשנת 2011.

הנחת העבודה שלנו אומרת כי הצעדים המאומצים של הבנק המרכזי יקזזו מחוזה האינפלציה הדו - שנתי לשנים 2012 – 2013 כאחוז אינפלציה שלם במצטבר וזאת בהנחה שמרנית של קיפאון ברמת המחירים החל מבעוד שנה למשך השנתיים הבאות שכן השוק מתמחר המשך זחילת מחירי הנדל"ן כלפי מעלה.

ההשפעה המרסנת של הדיור על הסביבה האינפלציונית בטווח הבינוני משאירה "מרווח ביטחון" אינפלציוני ללחצי מחירים מזירת הביקושים שכן ברור לכל כי הכלכלה "חמה" ומתחממת.

אינפלציה ברבעון השני של 2011 – שיא הגל הנוכחי לפנינו.

מדד חודש אפריל צפוי לעלות ב- 0.8% נוכח עלייה עונתית במחירי הבראה ונופש ומחירי הלבשה והנעלה. מי שרואה בימים אלו את קדחת הפרסומות והקניות לחג מבין במה הדברים אמורים. חודשים מאי ( 0.5%) ויוני ( 0.5%) צפויים גם הם להביא עימם אינפלציה מצטברת של כ- 1% אשר מקורה בהמשך זחילת מחירי השכירויות כלפי מעלה לפני הקיץ, המשך הדיפוזיה של עליית מחירי הסחורות וכן עליית מחירי ההבראה והנופש לפני הקיץ.

השלכות על תיק אג"ח ללא מניות

התשואות בארה"ב ירדו בסוף השבוע האחרון לרמה של 3.42%, מדובר ברמת תשואות נמוכה ביחס לממוצע התשואות בשבועות האחרונים. רמת תשואות זו במידה ותשמר לאחר החג, יחד עם עצירה חזויה החודש בתהליך עליית הריבית והעובדה כי שיפוע עקומי התשואות השקלי והמדדי תלולים יחסית יכולים להניב מהלך קצר של רווחי הון באפיקים הארוכים.

להערכתנו, אין מדובר על שינוי מגמה בשוק הסולידי אלה על מהלך פוטנציאלי נקודתי בשוק האג"ח אשר ראוי לנצלו באמצעות המכשירים המקובלים.

שינוי מרכזי בהמלצות לתיק אג"ח ללא מניות- כמו שחזינו בסקירה נפרדת המרוץ לשקל הקצר החל והיה מהיר במיוחד. התשואות במק"מים הארוכים צנחו מ- 3.52% בהנפקת המק"מ ל- 3.38% כיום.

הקרנות הכספיות מגייסות כחזוי בקצב מואץ והציפיות להעלאת ריבית בחלק הארוך של עקום המק"ם מעוותות ואינן מגלמות את מלוא תחזית העלאת הריבית אלה מבטאות בעיקר את הביקוש המוגבר לאפיק. לאור האמור אנו מורידים את ההמלצה לאחזקה מוגדלת בחלקו הארוך של עקום המק"ם וממליצים להתמקד בחלק הקצר של עקום המק"ם.

הכותב הוא יניב פגוט, האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות.

--------------------------------------------------------------------------

קבוצת איילון הינה בעלת זיקה לנכסים פיננסיים, כהגדרת מונח זה בחוקהסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, התשנ"ה– 1995 ועשויה להיות בעלת זיקה לנכסים המפורטים בסקירה. הסקירה המובאת באתרמתבססת על מידע אשר קבוצת איילון מניחה שהינו מהימן וזאת מבלי לבצע בדיקותעצמאיות ביחס אליו. הסקירה המובאת באתר, ככל שמובאת כזו, אינה מתיימרתלהיות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בה, והדעותהאמורות בסקירה עלולות להשתנות ללא מתן כל הודעה נוספת. הערכה כלכלית אינהמדע מדויק, והיא אמורה לשקף בצורה סבירה והוגנת מצב נכון בזמן מסוים, עלבסיס נתונים ידועים, הנחות יסוד שנקבעו ותחזיות שנאמדו. ככל הערכה כלכלית, תוצאותיה מבוססות על מידע שהועמד לרשותנו בזמן הכנתה, מידת דיוקו ואמינותו, על תחזיות ועל הנחות יסוד אשר הונחו לצורך הניתוחים הכלכליים. שינוייםבמשתנים העיקריים ו/או במידע נוסף, עשויים לשנות את הבסיס להנחות היסודובהתאם את המסקנות. בכל מקרה הסקירה אינה מהווה תחליף למידע המופיעבתשקיפים של הנכסים הרלוונטיים המוזכרים בסקירה, ככל שמופיעים ו/אובדיווחים הנוגעים אליהם מכל מין וסוג שהוא. אין בסקירה זו כדי להוות מתןיעוץ השקעות, הצעה של הנכסים המוזכרים בה ו/או להוות הזמנה לרכשם ואיןלראות בה כייעוץ בדבר כדאיות ההשקעה ו/או כשידול, במישרין ו/או בעקיפין, לקנות ו/או למכור את הנכסים, בשום אופן צורה ו/או דרך ו/או כהצעה לרכישתהנכסים, ולפיכך אין להסתמך על המידע הכלול בה ואין בה כדי להחליף שיקול דעתעצמאי ו/או התייעצות עם יועץ מומחה בקשר לעובדות מקרה פרטניות לרבותשיקולי מס. לקבוצת איילון, עובדיה או גורמים הקשורים עמה, יש או יכולותלהיות החזקות בנכסים ו/או לבצע פעולות שונות לרבות חיתום, רכישה או מכירהשל ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים האמורים, וכן להתקשר בקשרים עסקיים עםהחברות וגורמים הקשורים עמו או עם הגופים הנזכרים בסקירה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#