איזיג'ט: לטוס או להשקיע?

קובי בלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי בלום

"אם אלוהים באמת היה מתכוון שבני אדם יעופו, הוא ודאי היה עושה את הדרך למטוס קלה יותר"

ג'ורג וינטרס

"הזמנתי לך טיסה לז'נווה ב-99 דולר!", קראה אשתי בחיוך שכמותו לא ראיתי זמן רב. "זוהי הזמנה ישירה באינטרנט מחברת איזי-ג'ט. שליש מחיר מבכל חברה אחרת", היא הכריזה בתרועת ניצחון.

שמח וטוב לב הגעתי בשעה היעודה לנתב"ג. "הצ'ק-אין לטיסה מתבצע בטרמינל הישן", נאמר לי, "אך אין צורך למהר, יש איחור של שעתיים בהמראה".

"אודה לך אם אוכל לקבל מקום ישיבה מועדף. הגב כואב לי, הרגליים שלי ארוכות מדי ובהתחשב בגילי..." - "אצלנו המקומות במטוס אינם מסומנים", ענה דייל הקרקע בגאוות יחידה.

כשהתקרבתי לשער, זמן רב לפני העלייה למטוס, ראיתי התקהלות צפופה של נוסעים חסרי סבלנות. המקומות לא מסומנים, חשבתי בבהלה והצטרפתי לנדחקים. שעתיים תמימות עמדנו וחיכינו צפופים כערימת סרדינים.

"יש לך ספידי בורדינג?", שאלה הדיילת. "ספידי גונזאלס?", שאלתי, מנסה לשווא להעלות חיוך על פניה הצוננות. "ספידי בורדינג", חזרה הדיילת בסבלנות. "אתה משלם 10 דולרים ומקבל את הזכות לזנק בין הראשונים למטוס, כך שתוכל לתפוס את המושב הנוח לך", הסבירה. לא, לא היה ברשותי, ומעולם גם לא שמעתי על ספידי בורדינג.

לאחר זמן שנדמה כנצח ניתן האות. הרגשתי איך אני נסחף במהירות בין מושבי המטוס במרוץ נואש לתפוס מושב ראוי, כשאני סופג בשקט חבטות מנוסעים אחרים. אי שם בירכתי המטוס איתרתי כיסא פנוי. פלטתי גניחת הקלה לא רצונית וניסיתי מיד להתיישב, אבל ברכי, אבוי, נתקעו בכיסא שלפני. לחרדתי גיליתי שהמרווח הצר בין השורות לא מאפשר ישיבה ראויה.

למוד ניסיון גיששתי בידי השמאלית אחר הלחצן המושיע שיוריד את משענת הכיסא לאחור ויאפשר לי להתרווח. זו תהיה הקלה אמיתית, עודדתי את עצמי והמשכתי לגשש בקדחתנות. "אין לחצנים. המושבים לא יורדים", אמר לבסוף הנוסע שלידי במבטא צרפתי כבד. הוא צדק, לא היה שום מפלט. שוב ושוב הוטחו ברכי במסעד הכיסא שלפני.

"אדוני סובל?", שאל שכני. "לא נורא", שלחתי אליו חיוך מאולץ, עוד מעט יקרינו סרט ונשכח את הצפיפות. "אין מסכים. אין סרטים. רק טסים", הוא פיזם בניגון של שנסון צרפתי.

"דיילת, אני מעוניין לשדרג מיד במחיר מלא למחלקת עסקים", שמעתי את עצמי לוחש בצרידות את המשפט שעליו פינטזתי עשרות שנים. אין לנו מחלקת עסקים, כולם שווים באיזי-ג'ט, היא ענתה ללא התרגשות.

"נעבור גם את זה", אמרתי לשכני באומץ מעושה, "עוד מעט נוכל להתנחם בארוחה החמה שתוגש". לא מגישים, לא אוכלים, רק טסים, הוא המשיך לפזם בעליזות. חיוכו העלה את לחץ הדם שלי.

לאחר שלוש שעות טיסה נשברתי. "תה בבקשה", אמרתי לדיילת, "רצוי עם כריך גבינה". "זה יעלה לך 17 דולר", היא השיבה בחיוך של אדם שבע.

את השעה האחרונה של הטיסה ביליתי כשאני פוסע הלוך ושוב בין המושבים. נכנסתי לשירותים. התא הקטנטן חייב עמידה כשהגוף מוטה לאחור, תוך הטלת מימיי בזווית קריטית. "אני מקווה שנהניתם מטיסת איזי-ג'ט", הידהדו, כמו מתוך חלום פרוע, מלותיו של הקברניט.

מכפילים נמוכים, ענף מחזורי

איזי-ג'ט נוסדה ב-1995 על ידי יזם קפריסאי, והחלה להיסחר בבורסת לונדון בנובמבר 2000 תחת הסימול EZJ.L. המודל העסקי של החברה נלקח מחברת הטיסות המוזלות Southwest האמריקאית ויושם בשוק האירופי. איזיג'ט נהנתה מהשינוי ברגולציה האירופית ב-1997, שאיפשר התפתחות מהירה של נישת הטיסות המוזלות.

החברה צמחה במהירות, גם באמצעות רכישות. כיום היא החברה השנייה בגודלה באירופה בתחום הטיסות המוזלות, אחרי ריאנאייר. ב-2010 הטיסה החברה כ-50 מיליון נוסעים. 8,000 עובדי איזיג'ט מפעילים כ-200 מטוסים ב-500 קווי תעופה הנמתחים בין 120 ערים, רובן אירופיות.

מכירותיה של איזי-ג'ט ב-2010 הסתכמו בכ-3 מיליארד ליש"ט, ושווי השוק שלה הוא כ-1.6 מיליארד ליש"ט. מאז 2000 סיימה החברה את כל השנים ברווח, כולל את שנות המשבר 2008-2009.

האסטרטגיה העסקית של החברה מבוססת על מחירים נמוכים, טיסות קצרות, תפוסה גבוהה (ממוצע של יותר מ-80%), קבלת הזמנות ישירות באינטרנט ללא תיווך של סוכני נסיעות, עידוד הזמנות מראש, זמני סבב קצרים, גביית תשלום נוסף על מגוון שירותים, צי מטוסים חדיש ואחיד, הוספת מושבים במטוס וקיצוץ בהוצאות האופרטיביות ככל הניתן.

האם מניית איזי-ג'ט היא השקעה טובה? מכפיל הרווח שלה ל-2011 הוא 11, יחס המחיר לתזרים המזומנים הוא 1:5 בלבד, מכפיל ההון הוא 1.0 והחברה מתחילה השנה לחלק דיווידנד שנתי בן 2%. בשנים האחרונות גדלו המכירות ב-10%-15% בשנה, הרווח נטו ל-2011 צפוי להיות דומה לרווח שהושג ב-2007, וסך החוב נושא הריבית של החברה אינו עולה על 30% מהמאזן.

לפי הנתונים האלה, מניית איזי-ג'ט אטרקטיבית, אם כי ההחלטה אינה פשוטה. כדאי להוסיף למשוואה עוד כמה נתונים.

1. חברות תעופה בעולם נסחרות בדרך כלל בשווי הנמוך במידה רבה ממה שמשקפים המספרים בדו"חותיהן. הסיבה העיקרית לכך היא אופי הענף. זהו ענף מחזורי, התלוי במחזורי הגאות והשפל של הכלכלה העולמית, ובעיקר במגמות המשתנות תדיר של התיירות העולמית. תעשיות מחזוריות מתומחרות בשוק ההון בהנחה ניכרת ביחס לתעשיות שאינן כאלה. בנוסף, מניות מחזוריות נוטות להיות תנודתיות יותר.

2. החברות בענף מושפעות גם ממחירי הנפט התזזיתיים, מאירועים ביטחוניים, מההבדלים במספר הנוסעים בין הקיץ לחורף, ממזג האוויר, מרגולציה מקומית, ממיסוי הכרטיסים ומהצורך בהשקעות הון גדולות. אלה נתונים בלתי צפויים ברובם, שמשתנים לעתים קרובות ומשפיעים לרעה על שווי החברות.

3. חברות התעופה מוכרות מוצר קרוב במהותו לקומודיטי - סחורה בסיסית. גם הפרסומים הידידותיים ביותר אודות דיילות חייכניות יותר והרגשת הבית שהחברה מעניקה לא ישנו את העובדה שכל החברות מוכרות שירות אחיד של הטסה מנקודה א' לנקודה ב'. המוצר האחיד, בשילוב מדיניות השמים הפתוחים ברוב חלקי העולם, גורם לתחרות עזה, נמשכת ושוחקת. מחיריהם של כרטיסי הטיסה נמצאים בירידה ריאלית בעשרות השנים האחרונות, למרות העלייה במחירי הנפט והמטוסים.

כפועל יוצא, מרבית חברות התעופה בעולם לא יצרו שום ערך למשקיעים במניותיהן בעשור האחרון. מניית איזי-ג'ט אינה שונה בעניין הזה. היא נסחרת בסביבת המחיר שבו הונפקה לפני יותר מעשור.

-

הכותב הוא יועץ מומחה בתחום ההשקעות הפיננסיות בחו"ל. הכתבה פורסמה במגזין יועצי ההשקעות של TheMarker. אין לראות בכתוב המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע או ייעוץ השקעות כלשהו. לתגובות:

kobiblum@gmail.com

-

ענף מחזורי

ענף שיש בו מחזורי גאות ושפל תכופים. בתקופות של גאות מתבצעות בענף השקעות רבות, עד שנוצר בו עודף כושר ייצור. במיתון המחירים יורדים וחלק מהחברות אינן שורדות עד לגל הגאות הבא

תגובות