הרכש הראשון של הרשי פרידמן באזורים: זהבית כהן מונתה לדירקטורית

חיים כהן, בעלה של זהבית כהן, מונה באחרונה למנכ"ל דן אנד ברדסטריט שבבעלות פרידמן

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> למרות עיסוקיה הרבים, הכוללים מגעים קדחתניים מול בנק לאומי לגיבוש הסכם בעלי המניות החדש בחברת המזון תנובה, ניסיונות לרכישת השליטה ביצרנית מוצרי ההשקיה נטפים, גיבוש אסטרטגיה חדשה לבית ההשקעות פסגות - מוצאת לעצמה זהבית כהן, מנכ"לית קרן איפקס ישראל זמן גם לאתגר חדש. כהן תמונה לדירקטורית בדירקטוריון החדש של חברת הנדל"ן אזורים, שמרכיב בימים אלה איש העסקים היהודי-קנדי הרשי פרידמן.

כל זאת לאחר שפרידמן השלים ביום חמישי האחרון את רכישת השליטה בחברה מבוימלגרין קפיטל של שעיה בוימלגרין - שנקלע למצוקת נזילות ולא יכול היה לעמוד בפירעונות ההלוואה שנטל בקיץ 2006 בהיקף של 700 מיליון שקל מבנק מזרחי אפחות.

מלבד אזורים, כהן היא יו"ר הדירקטוריונים של תנובה ופסגות; דירקטורית בקונצרן הענק החברה לישראל שבשליטת סמי ועידן עופר; דירקטורית באוניברסיטת חיפה; ויו"רית חבר הנאמנים של המכללה האקדמית בית ברל.

זהבית כהן

מינויה של כהן לדירקטורית באזורים הוא הידוק נוסף לקשר העסקי בין פרידמן למשפחת כהן, שכן בעלה חיים כהן מונה לפני כמה חודשים למנכ"ל חברת המידע דן אנד ברדסטריט, שנרכשה באחרונה בידי פרידמן ודורון כהן מדפי זהב.

מלבד כהן יצטרפו לדירקטוריון אזורים דרור נגל (יו"ר קרן קציר להשקעות ולשעבר מנכ"ל הפניקס השקעות ובכיר בבנק הפועלים), אורי בר ורותם רביבי, שיחליפו את בוימלגרין, גיל טובול, הילה אמסטרדם ואמנון בן שי.

השלמת העסקה התאפשרה לאחר שהוסרו המכשולים האחרונים, שהציבו מחזיקי האג"ח של בוימלגרין קפיטל, הבנקים המממנים והממונה על ההגבלים העסקיים. במסגרת ההסכמות בין הצדדים פרידמן משלם כ-300 מיליון שקל שיועברו למזרחי, שמחק כמחצית מהחוב.

בשלב מאוחר יותר אמור פרידמן להזרים לאזורים 100-200 מיליון שקל במסגרת הנפקת מניות רגילה או זכויות לבעלי המניות שאזורים תבצע בקרוב. זאת כדי לאפשר לאזורים לחזק את ההון העצמי (שהצטמק נכון לסוף 2010 לפחות מ-30 מיליון שקל), לאפשר לחברה למממש חלק מהנכסים בלי לחץ ולהשביח את הפרויקטים הקיימים.

לפרידמן, המתמחה בהבראת עסקים, מצפה עבודה רבה באזורים במטרה להוכיח כי להבדיל מחברות שנסוגו מהעסקה, כמו עזריאלי, הוא לא שילם מחיר גבוה מדי בעבור אזורים. רבים ראו בהשקעה בה כאופציה שבעבורה לא היו מוכנים לשלם את המחיר שפרידמן שילם.

אזורים נהנית ממותג חזק בתחום הבנייה למגורים, אך סבלה בשנים האחרונות משרשרת טעויות עסקיות שדירדרו את מצבה והעמידו בספק את יכולותיה לעמוד בפירעון חובות של מיליארדי שקלים לבעלי האג"ח והבנקים.

ההנהלה הנוכחית של אזורים - המנכ"ל דוד נצר והיו"ר יורם טורבוביץ' - מסיימים את תפקידם ועדיין לא נבחר מנכ"ל חדש לאזורים. בעבר הוזכר שמו של תמיר פוליקר, לשעבר מנכ"ל חברת האנרגיה סונול מקבוצת עזריאלי (שחסר ניסיון בתחום הנדל"ן) כמועמד לתפקיד. פרידמן, המתגורר בעיקר בחו"ל ומבקר בישראל, צפוי להתמנות ליו"ר אזורים.

עורכת הדין יהודית גל-אור וינקי פפר ממשרד קנטור אלחנני טל ושות' ייצגו את בנק מזרחי טפחות; את חברת בוימלגרין קפיטל ייצג עו"ד יורם בונן מפישר בכר חן וול אוריון ושות'; ואת פרידמן ייצגו חברת גיזה זינגר אבן, בניהולו של יריב פילוסוף, וכן עורכי הדין אמיתי ארליך, בועז אדלשטיין וליאורה מנצורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker