12.8 מיליון שקל בשנה ואתם בפנים: מועדון 400 האנשים הכי עשירים בישראל

הנתונים על ה"מגה-עשירים" שמפרסם משרד האוצר משקפים הכנסות שוטפות בלבד, ולא הון או אחזקות בחברות ■ זו אולי הסיבה לכך שמתוך 400 האנשים הנכללים ברשימה השנתית - רק 115 הופיעו גם ברשימה הקודמת

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כאן גרה בכיף - משפחה מהעשירון העליון
כאן גרה בכיף - משפחה מהעשירון העליוןצילום: Bloomberg

אין זה סוד שהפערים בין עניים לעשירים בישראל הם מהגדולים בכלכלות המפותחות - גם אם לפי חלק מהמדדים, הם מצטמצמים בשנים האחרונות. שיעור העוני בישראל גם הוא מהגבוהים במערב, והפחתתו היא מאבק ארוך שהממשלה עוסקת בו בהתלהבות מוגבלת, ובלי שאימצה רבות מההמלצות של ועדת אלאלוף - הוועדה הממשלתית למלחמה בעוני.

במצב כזה, בחר משרד האוצר לפרסם היום (ראשון), כחלק מהסקירה השבועית של אגף הכלכלן הראשי, דו"ח שעוסק בהפך הגמור מכך: ב-400 ה"מגה-עשירים", כהגדרת הדו"ח, החיים בקרבנו. כרטיס הכניסה לדו"ח הזה הוא הכנסה שנתית של 12.8 מיליון שקל.

הדו"ח אינו רשימה שמית, אלא ריכוז של נתונים על קבוצת בעלי ההכנסות הגבוהות ביותר בישראל. הנתונים מעוררים עניין, שלא לומר קנאה, אבל הערך שלהם בניתוח העושר בישראל מוגבל. הם מתבססים על תשלומי מס, ולכן משקפים הכנסות שוטפות בלבד, ולא הון צבור, כל עוד לא משולמים עליו מסים. כמו כן, הבדיקה נעשית ברמת היחיד בלבד, כך שלמשל מי שבבעלותו חברה רווחית מאוד, אבל מושך ממנה דיווידנדים או שכר בסכום צנוע בלבד - או מושך דיווידנדים רק אחת לכמה שנים - עשוי שלא להיכנס לרשימה.

דו"ח 400 המגה-עשירים מתפרסם זאת השנה השנייה. מפאת האיחור בסגירת דו"חות המס ובעיבוד הנתונים, הנתונים בו נכונים ל-2014. הבעייתיות שבהסתמכות על הנתונים מתחדדת נוכח הממצא כי מתוך 400 האנשים ברשימה, רק 115 הופיעו ברשימת 400 העשירים לשנה הקודמת (2013), שפורסמה באפריל אשתקד.

רק 7% מההכנסות - משכר

ההכנסה השנתית הממוצעת של חברי רשימת העשירים היתה 40.6 מיליון שקל, והחציונית - 22.7 מיליון שקל. אין טעם לחלק סכומים אלה ב-12 כדי להגיע לנתוני ההכנסה החודשית שאותם רגילים להשוות רוב השכירים במשק - מכיוון שמרבית הכנסתם של המגה-עשירים לא היתה משכר. בעוד שבקרב כלל משלמי המסים בישראל, 77% מההכנסות הן משכר, אצל המגה-עשירים, עבודה כשכירים היתה אחראית רק ל-6.7% מההכנסות. 47.4% מההכנסות של המגה-עשירים הגיעו מרווחי הון, 25.4% מדיווידנדים, ו-10.5% מתשלומי ריבית.

סך ההכנסה של המגה-עשירים ב-2014 היה כ-16.2 מיליארד שקל, שהם 2.8% מסך ההכנסות של כל משלמי המסים, אף שמספרית, 400 העשירים הם רק כ-0.01% ממשלמי המסים. המס הישיר ששולם על הכנסות אלה (מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות) היה בשיעור 30.9%, לעומת 34.9% במאיון (1%) העליון של משלמי המסים, ו-20.2% בקרב כלל משלמי המסים.

הגיל הממוצע ברשימת 400 המגה-עשירים הוא 57, ויותר ממחצית (53%) מהם מתגוררים במחוז תל אביב. רובם המוחץ הם גברים - לא פחות מ-92%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker