שלמה מעוז: "אם העלייה בדיור תימשך בחודש הבא - בנק ישראל יעלה שוב את הריבית" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שלמה מעוז: "אם העלייה בדיור תימשך בחודש הבא - בנק ישראל יעלה שוב את הריבית"

יונתן כץ, כלכלן המקרו של HSBC: "סעיף הדיור נותן תחושה רעה שהבועה נמשכת - בשיא עוצמתה"

5תגובות

מדד המחירים לצרכן לחודש מארס עלה ב-0.2% בהשוואה לחודש פברואר והגיע ל-102.5 נקודות, כך הודיעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. תוצאת המדד נמוכה מתחזית סקר שערכה אתמול ספקית המידע הפיננסית בלומברג בקרב 12 כלכלנים בכירים, שחזו עלייה במדד של 0.3%. מתחילת השנה עלה המדד ב-0.7%, וללא סעיף ירקות ופירות עלה המדד ב-0.9%. ללא סעיף דיור עלה המדד ב0.5% ובניכוי סעיף אנרגיה עלה ב-0.3%.

 

שלמה מעוז: "אם העלייה בדיור תימשך בחודש הבא - בנק ישראל יעלה שוב את הריבית"

 

שלמה מעוז, כלכלן המקרו הראשי של אקסלנס, אמר כי "המדד לא הפתיע, הביקושים המקומיים החזקים ביותר עדיין נובעים מסעיף הדיור, אותו לא מצליחים להכריע ב-5 החודשים האחרונים". לדבריו, "בנק ישראל ימתין חודש נוסף עם העלאת הריבית, ואם העלייה בדיור תימשך בחודש הבא - צפוי הבנק לשוב ולהעלות את הריבית".

לדברי מעוז, "כמו בכל המדינות, גלגול העלייה במחירי הסחורות מגיע ישירות אל מדד המחירים לצרכן". מעוז אמר כי "בסעיף חינוך, תרבות ובידור - ישנה עלייה מעט מעל המצופה בגלל עלייה חדה במלונאות ונופש. הסיבה אינה נעוצה בכך שישראלים רבים יותר יצאו לנופש במארס, אלא תנועת תיירים שמושכת את הסעיף למעלה".

מעוז אמר כי "מדד התקשורת עלה ב-0.1%, כלומר רואים שגם החודש חברות התקשורת ממשיכות להעלות את מחירי השירותים הטלפוניים".  לדבריו, "סעיף המזון ממשיך לעלות בשיעור חד, ומחיר הסוכר הפתיע ועלה במיוחד - למרות שמחירו בעולם בירידה חריפה".

 "בסעיף מכוניות רואים ירידה של 0.9% הנובעת מכך שהיבואנים רוצים להפטר מהמלאי שיש להם. זה בא לידי ביטוי גם בכמות הפרסומות הגדולה של מכוניות. בלי קשר למדד המחירים לצרכן, מנתון המקרו של מחירי הבתים ב-12 החודשים האחרונים רואים כי הם ממשיכים לעלות. המחירים עלו ב-1.7% בחודשים ינואר פברואר, ובהשוואה לחודשים דצמבר ינואר, זוהי עליה חזקה מאוד".

עוד אומר מעוז כי, "בחישוב סל המוצרים של העניים (2 העשירונים התחתוניים), רואים כי בשנה האחרונה סל המוצרים שלהם עלה ב-4.8% לעומת סל המוצרים של העשירים (2 העשירונים העליוניים) שעלה ב-3.9% בלבד. מכך ניתן להסיק כי מצבם של העניים ממשיך להחמיר".

 

יונתן כץ: "סעיף הדיור נותן תחושה רעה שהבועה נמשכת בשיא עוצמתה"

יונתן כץ, כלכלן המקרו של הבנק הזר HSBC, אמר היום כי "המדד הוא בהתאם לציפיות שלנו ולציפיות השוק". לדבריו, "בפילוח לסעיפים לא היו הפתעות, אולם סעיף חשוב ביותר הוא סעיף הדיור אשר נותן תחושה רעה שהבועה נמשכת בשיא עוצמתה".

כץ אמר כי "מחירי הדירות בבעלות חזרו לזנק והם עלו ב-1.7%, כאשר בחודש הקודם הם עלו בשיעור נמוך יותר של 1%". לדבריו, "נתון זה חשוב מאוד לבנק ישראל, כאשר זה האחרון מנתח את הנושא ודן בהחלטת הריבית למשק".

לדברי כץ, "נתוני המדד הנוכחי - כמו גם נתוני סחר חוץ שפורסמו ביום רביעי שגם כן היו חזקים ונתוני היצוא התעשייתי והיבוא על כל רכיביהם - תומכים בהעלאת ריבית של כרבע אחוז, בהחלטת הריבית שתתפרסם ב-24 לחודש".

יניב פגוט: "לבנק ישראל יש מרווח נשימה; ייתכן שיותיר הריבית על כנה"


לדברי יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, "מדד המחירים לצרכן לחודש מארס עמד בתחזיות, ומכאן שלבנק ישראל יש מרווח נשימה שיכול לאפשר לו להותיר את הריבית על כנה ולשמור את העלאות הריבית הבאות לחודשים הבאים".


עוד מוסיף פגוט כי "אנו מעריכים כי המדדים של חודש אפריל וחודש מאי יציגו עלייה מצטברת של 1.3% - עלייה שתוביל את בנק ישראל להעלות שוב את הריבית, שאנו מעריכים שתגיע עד סוף 2011 ל-4%, לאחר ארבע העלאות ריבית צפויות".


אלכס זבז'ינסקי: "בנק ישראל צפוי לנקוט צעדים נקודתיים מחמירים לריסון מחירי הדירות"

לדברי אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות דש, "מדד המחירים של חודש מארס היה אומנם בהתאם לציפיות, אך הוא חידד את הבעיות הקיימות בתחום האינפלציה, ובראשן המשך העליות במחירי הדירות". לדבריו, "מחירי הדירות עלו בחודש ינואר ב 1.7%, ובספירה של החצי השנה האחרונה העלייה המצטברת במחירי הדירות כבר הגיעה ל-15%".

לדברי זבז'ינסקי, "להבדיל מהדיווחים של משרד האוצר שהיו לאחרונה על הרגיעה בשוק הדיור, בנתונים של הלשכה המרכזית אין לכך רמז. מחירי הדירות העולים בקצב כה גבוה, מצטרפים אל הנתון שהתפרסם אתמול לגבי גידול של 17% בכמות המשכנתאות בחודש מארס ומציבים בפני בנק ישראל אתגר רציני שדורש טיפול באמצעות כלים כבדים יותר מאלו שהופעלו עד עתה. גם סעיף הדיור במדד שמשקף מחירי השכירות המשיך לצמוח בקצב של 0.5%".

לדבריו, "מלבד הדיור, תרמו לעלייה במדד מחירי המזון אשר מושפעים מהתייקרות של הסחורות וצפויים להמשיך ולעלות גם בהמשך השנה. בשאר הסעיפים לא היו הפתעות גדולות. לאור המדד שהתפרסם, בנק ישראל צפוי לנקוט בצעדים נקודתיים מחמירים לריסון של מחירי הדירות בהחלטת הריבית הקרובה, אך גם עלייה נוספת בריבית בשיעור של 0.25%, אחרי 0.5% בחודש הקודם, הינה אפשרות סבירה".


רונן מנחם: "הסיכוי שהודעת הריבית תכלול הפעם צעדים ממוקדי דיור ומשכנתאות גדל מאוד"


רונן מנחם, מנהל היחידה לאסטרטגיה והשקעות בבנק מזרחי טפחות, אמר כי "לאחר ששינה מהרגלו והעלה את הריבית 3 פעמים ברציפות - בשיעור כולל של אחוז אחד - החלטתו של בנק ישראל לגבי החודש הבא תהיה מורכבת".

לדבריו, "מחד, הדולר מידרדר כנגד השקל, המדד לא היה גבוה מהערכות המוקדמות, והאירועים המדיניים ביטחוניים מחייבים זהירות. מנגד, נתוני המשק, סחר החוץ והתעסוקה יוצאים מן הכלל ובנק ישראל עידכן כלפי מעלה את תחזית התוצר".

כמו כן, " מדדי המחירים גבוהים, אך בעיקר בתחום הדיור, המדד ללא דיור עלה ב-5.1% בקצב שנתי, ב-4 החודשים האחרונים, מדד מחיר הדיור גבוה ב-16.1% בהשוואה לשנה שעברה ועלה 1.7% בחודש שעבר, וסעיף הדיור במדד עלה שוב יותר מהמדד הכללי".

מנחם אמר כי "להערכתנו, ההכרעה תתקבל בסמוך למועד ההכרזה, בכפוף להתפתחויות שיהיו בשער החליפין עד אז. הסיכויים להעלאת ריבית או להותרה ללא שינוי נראים כעת מאוזנים. אולם לנוכח הרכב המדד, הסיכוי לכך שהודעת הריבית הבאה תכלול הפעם צעדים ממוקדי דיור ומשכנתאות גדל מאוד. אם כך יהיה ייתכן שהריבית לא תעלה הפעם".

יוסי פריימן, מנכ"ל קבוצת פריקו, אמר כי "מבחינת תוואי האינפלציה אנחנו עדיין נמצאים מעל תחום יעד הממשלה ולכן בנק ישראל יוכל החודש לשבת על הגדר. הירידה בערכו של הדולר ממתנת את הלחצים האינפלציוניים. בנק ישראל כנראה מכין לנו מהלך משולב על מנת לבלום את הספקולנטים בזירת המט"ח, העלאת ריבית תבוא רק לאחר פעולה כזו שתגביל את היחלשותו של הדולר מול השקל למרות הגידול הצפוי בפער הריביות של השקל לבין סל המטבעות".



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#