רוש תובעת את טבע וסלטריון על הפרת פטנט על תרופה של 2.8 מיליארד דולר

רוש טוענת שגרסת החיקוי, שפיתחה סלטריון הדרום קוריאנית ותשווק על ידי טבע, לטיפול בסרטן השד מפרה פטנטים שרשמה על התרופה ומגנים עליה מתחרות עד 2019

יורם גביזון
מטה סלטריון באינצ'ון, קוריאה הדרומית. "בעתיד נתחרה לא רק בביוסימילארס — אלא גם בתרופות חדשות"
מטה סלטריון באינצ'ון, קוריאה הדרומיתצילום: Kim Hong-Ji/רויטרס

ענקית התרופות השוויצרית רוש הגישה תביעה נגד החברה הדרום קוריאנית            Celltrion ונגד חברת טבע על הפרת פטנטים רשומים על התרופה Herceptin לטיפול בסרטן השד, בחולות שיש בהן ביטוי מוגבר של הגן HER-2 ובסרטן הקיבה הגרורתי.

רוש טוענת בכתב התביעה שהמוצר CT-P6 סלטריון - שהוא גרסת הביוסימילאר (גרסת חיקוי לתרופה שיוצרה בהנדסה גנטית של תאי יונק או חיידקים) - יפר פטנטים שרשמה על Herceptin ומגנים עליה מתחרות עד 2019. המכירות של הרספטין בצפון אמריקה ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2018 הסתכמו ב-2.8 מיליארד דולר.

סלטריון מתכננת לשווק את הרספטין בצפון אמריקה באמצעות חברת טבע ועל כן רוש תבעה גם את טבע על הפרת פטנט. סלטריון וטבע חתמו באוקטובר 2016 על הסכם לשיתוף פעולה שיווקי בצפון אמריקה לפיו טבע תשווק עבור סלטריון את גרסת הביוסימילאר להרספטין ואת גרסת הביוסימילאר לתרופה ריטוקסן, שגם היא פותחה על ידי רוש, לטיפול בסרטני דם מסוג NHL  ו-CLL ובדלקת פרקים שגרונית. המכירות של ריטוקסן בצפון אמריקה ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2018 הסתכמו ב-4.2 מיליארד דולר. הפטנט שמגן על ריטוקסן פקע בארה"ב במחצית 2018.

סלטריון הגישה בדצמבר 2017 בקשה למינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לאשר את שיווקן של גרסאות הביוסימילר של הרספטין וריטוקסן, אולם באפריל 2018 קיבלה מכתב תגובה מהרשות האמריקאית שבה צוינו בעיות של בקרת איכות שזוהו בביקורת שערך ה-FDA במפעלה של סלטריון בעיר אינצ'ון בדרום קוריאה. סלטריון דיווחה ביוני 2018 שהגישה מחדש את הבקשה לאשר את שיווקן של התרופות ועל כן ההערכות בשוק הן שהסדירה את הנושאים שעלו בביקורת ה-FDA וצוינו במכתב התגובה שקיבלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker