הרוג ופצועים בהתמוטטות המנהרה בפרויקט של אורון: הקבלן בפיגור של שנה, החברה הפסידה עשרות מיליונים

חקירה ראשונית מעלה שמנוף קרס לתוך פיר המנהרה ■ בפברואר 2016 החלה אורון בביצוע כריית פיר אנכי ומנהור להקמת תחנת כוח הידראולית ■ מועד הסיום המקורי לפרויקט תוכנן לאוגוסט 2017, אך השלמתו נדחתה לחודשי הקיץ

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
זירת התאונה בעמק המעיינות, היום
זירת התאונה בעמק המעיינות, היוםצילום: גיל אליהו

עוד הסתבכות לחברת ההנדסה והתשתיות אורון בפרויקט אגירה שאובה שבדרום הר הגלבוע. פועל אחד נהרג הבוקר (ו') וארבעה נפצעו באורח בינוני וקל בהתמוטטות פיר מנהרה, אותה מבצעת אורון - חברה בורסאית שבשליטת גיל ויואל עזריה. שמונה פועלים שנלכדו חולצו.

חקירה ראשונית העלתה שהתאונה נגרמה לאחר שמנוף נפל לתוך פיר המנהרה. כוחות החילוץ במקום איתרו פועלים שנלכדו באופן זמני בפיר הבנייה - אך חולצו לאחר מכן. בעבודות להקמת תחנת הכוח במקום נהרגו פועלים בשתי תאונות שהתרחשו באתר ב-2015 וב-2016. גם בתאונות אלו היתה מעורבת קריסת מנהרה. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות התאונה בשיתוף חוקר תאונות ממשרד העבודה והרווחה.

פרויקט אגירה שאובה, שנמצא כעת בהליכי הקמה, הוא של החברות שיכון ובינוי ואלקטרה בנייה, ואורון פועלת באתר כקבלן משנה, באמצעות החברה שורה ופמקו הנדסה, המוחזקות על ידה. הפרויקט הינו הקמת תחנת כוח הידרואלקטרית שמתוכננת לפעול בטכנולוגיה של אגירה שאובה. הטכנולוגיה מבוססת על הפרשי גובה בין מאגרי מים, תוך ניצול הפער בתעריפי החשמל בין שעות השפל בלילה לשעות השיא ביום.

התחנה החדשה, שתספק כ-300 מגה-ואט, מוקמת בעלות של כ-1.7 מיליארד שקל, ותקופת הקמתה צפויה להימשך כ-4 שנים. מימון ההקמה התבסס על קונסורציום מממנים, שכולל את בנק לאומי , כלל, הראל, מגדל ועמיתים. מודל הפרויקט הוא מסוג BOO - BUILD OWN OPERATE, כלומר, הוא מבוסס על זמינות מלאה של המתקן למנהל המערכת (חברת החשמל) למשך תקופת הרישיון, כ-20 שנים, ולאחר מכן המתקן נותר בידי היזם.

מתקן לאגירה שאובהצילום: גיל אליהו

ההסתבכות של אורון בפרויקט

מדובר באחד מהפרויקטים הגדולים של אורון, שנסחרת בבורסה לפי שווי של כ-280 מיליון שקל. היקפו של הפרויקט הינו כ-168 מיליון שקל. ביצוע הפרויקט לא עובר על מי מנוחות: בפברואר 2016 החלה אורון בביצוע העבודות, שכללו כריית פיר אנכי ומנהור להקמת תחנת הכוח ההידראולית. מועד הסיום המקורי לפרויקט תוכנן לאוגוסט 2017, אך השלמת הפרויקט נדחתה לחודשי הקיץ הנוכחי.

אורון עידכנה בדו"חות הכספיים האחרונים כי נאלצה לבצע עבודות נוספות באתר, מעבר לאומדן המקורי, "בהיקף של עשרות רבות של מיליוני שקלים". אורון ציינה כי הגישה דרישות כספיות למזמין העבודות, אך רק 10 מיליון שקל אושרו עד כה. בימים אלה ממשיכה החברה במשא ומתן מול מזמין העבודות כדי לקבל תמורה נוספת בגינן. ואולם באורון הזהירו כי אין ודאות שהמו"מ יבשיל להסכמות ויסתיים בפשרה. במקרה כזה, הצדדים ייאלצו לפנות להליך בוררות בהתאם לתנאי החוזה.

לפני כשבועיים התייחס יואל עזריה, שמכהן כיו"ר וכמנכ"ל משותף באורון, בשיחה עם TheMarker לעיכוב בפרויקט, ואמר: "כמו שהיה לנו בפרויקטים של נתיבי ישראל והרכבת, אנחנו במחלוקת עם המזמינות לגבי עבודות נוספות שביצענו. כרגע, המזמינות אינן מוכנות לשלם על עבודות, שלטענתנו לא הופיעו במסמך הדרישות. מבחינה חשבונאית איננו יכולים להכיר בהכנסות הללו, בעוד בהוצאות כבר הכרנו. זה פגע לנו ברווחיות, אך אני מעריך שבחודש הבא נסיים את הפרויקט".

אורון היא חברת הנדסה קטנה יחסית, שהחלה את פעילותה ב-2003. החברה פועלת בשלושה תחומים: תחום התשתיות (ביצוע פרויקטים של הנדסה אזרחית והקמת תשתיות ומבנים), תחום התעשייה (ייצור ושיווק בטון, חומרים לתחום הסלילה, חומרי מחצבה ושירותי הובלת חומרים) ותחום הנדל"ן היזמי למגורים בישראל. עם לקוחותיה נמנות רכבת ישראל, נתיבי ישראל (מע"צ), משרד התחבורה, דרך ארץ, משרד הביטחון, רשות שדות התעופה, משרד הבינוי והשיכון ועוד.

אורון הגיעה לתל אביב כחלק מהתנופה שנרשמת בשנים האחרונות בתחום התשתיות והנדל"ן בישראל, שהביאה לבורסה חברות הנדסה גדולות, כמו שפיר הנדסה וקבוצת אשטרום . מתחילת השנה מנייתה צנחה בכ-15%, על רקע הרעה בתוצאותיה הכספיות – בין היתר בשל התארכות הפרויקט בגלבוע.

מקבוצת אורון אחזקות נמסר: "נסיבות האירוע נמצאות בבדיקה. עם היוודע דבר המקרה, סייעה החברה בפיקוח על פעולות החילוץ שנעשו בשטח ותוך סיוע לגורמי ההצלה. החברה עוקבת אחר מצב הפצועים שפונו מהשטח, ומתחקרת את האירוע גם בשעה זו. החברה משתתפת בצערה של משפחת ההרוג, מאחלת החלמה מהירה לפצועים ותמשיך לעקוב אחר בדיקת האירוע עד להתבררות הנסיבות באופן מלא".

מחברת PSP (שותפות פרויקט אגירה שאובה) נמסר: "אנו כואבים את המקרה המצער, ומשתתפים בצער המשפחה. אנו נבצע בדיקה מעמיקה של נסיבות המקרה מול הקבלן המבצע של הפרויקט, קבוצת אורון, ובהתאם לממצאיה גם יופקו הלקחים הנדרשים".

עו"ד גיל דחוח וארז אבוהב המייצגים את שותפות פמקו שורה מסרו בתגובה: "מדובר במקרה טראגי ומצער שנגרם ככל הנראה בשל קריעת כבל המנוף. נציגי חברת פמקו שורה שיתפו פעולה בחקירה ומסרו תשובותיהם באופן מפורט. נושא הבטיחות בעבודה הוא נר לרגלם. נסייע למשטרה ככל שידרש. ניתן להבין כבר כעת שמדובר באתר בניה גדול שמנוהל על ידי סולל בונה ושיכון ובינוי, פיקוח והפעלת הקבלנים באתר מנוהל על ידי החברות המנהלות".

משיכון ובינוי ואלקטרה לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker