בעקבות הקמת מתקן זיקוק ותקן ספנות חדש - רווחי פז עשויים לגדול ב-144 מיליון דולר

המתקן של פז מאפשר לה להיות ערוכה לתקן החדש IMO 2020, שעל פיו אניות יחויבו להפסיק להשתמש במזוט, שתכולת הגופרית בו עולה על 0.5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
תחנת דלק של פז

השלמת ההקמה של מתקן Cat Cooler בבית הזיקוק של חברת פז באשדוד, והכניסה הצפויה של תקן הספנות החדש IMO בינואר 2020, עשויים להגדיל משמעותית את רווחיה של פז .

לפי תקן IMO 2020, על אניות להפסיק להשתמש במזוט שתכולת הגופרית בו עולה על 0.5%, בעוד כיום התכולה המקסימלית של גופרית היא 3.5%.

היות שמרבית בתי הזיקוק אינם מסוגלים לספק מזוט עם תכולת גופרית נמוכה כל כך, ומכיוון שבעלי ספינות גדולות שמספקות 85% מהביקוש למזוט הודיעו שיצייתו לתקן החדש, צפוי התקן להשפיע על תעשיית הזיקוק העולמית. על פי הערכות, צפוי הביקוש לסולר (תחליף למזוט) לצמוח משמעותית, כך שמחירו יעלה בעוד מחיר המזוט יירד.

חברת פז, המנוהלת על ידי יונה פוגל, הציגה בכנס אנליסטים עבודה שביצעה עבורה חברת המחקר Argus. חברת המחקר מעריכה שההשפעה הכוללת של התקן החדש עשויה להיות גידול של עד 4 דולר לחבית במרווח הזיקוק של פז, כלומר 144 מיליון דולר לשנה, בהתחשב בכושר זיקוק של 36 מיליון חביות לשנה של בית הזיקוק באשדוד.

פז ערוכה לשינוי התקן משום שהיא תגיע לעידן התקן החדש כאשר ביכולתה להקטין משמעותית את רכיב המזוט בתמהיל הזיקוק שלה. פז משלימה בימים אלה את הקמתו של מתקן Cat Cooler - מתקן שמורכב על הפצחן המימני של החברה בהשקעה של 22 מיליון דולר, שתקופת ההחזר שלה שנתיים. המתקן מצנן את הקטליסטים (מתכות יקרות) שפועלות בפצחן המימני ואחראיות על פירוק שרשרות הפחמן הארוכות שמצויות בנפט הגולמי.

מתקן הצינון מאפשר להקטין את רכיב המזוט בתמהיל הזיקוק מ-17% כיום לעד 6%, ולהגדיל את חלקם של סוגי התזקיקים הרווחיים יותר כמו סולר, בנזין ודלק סילוני, שמרווח הזיקוק שלהם חיובי, ברמה של 11-10 דולר לחבית. פוגל ציין שהמזוט תורם כיום הפסד של 8 דולר לחבית, והמרווח השלילי צפוי לצמוח בעוד 30 דולר לחבית עם כניסתו של תקן IMO 2020.

מנכ"ל פז, יונה פוגלצילום: גלי אמויל

ארגוס מעריכה שמתקן ה-Cat Cooler יאפשר לה להפחית את ייצור המזוט ב-600 אלף טון בשנה, וכי הקמתו תחסוך לפז חשיפה לירידת מרווח הזיקוק של מזוט ב-30 דולר, כלומר להפסד של 112 מיליון דולר. תרומתו של המתקן למרווח הזיקוק של פז ללא השפעת התקן החדש, צפויה להיות 70 סנט עד 1.1 דולר לחבית, בשל חיסכון אנרגטי וקיטון בייצור המזוט, שתרומתו לרווחי החברה שלילית.

כניסת התקן החדש לתוקפו צפויה על פי הערכת ארגוס להעלות ב-20 דולר את מרווח הזיקוק של הסולר והדלק הסילוני, שמהווה 40% מתמהיל הזיקוק הכולל של החברה, כך שהתוספת למרווח הזיקוק הכולל של פז תהיה 8 דולר לחבית. התוספת למרווח צפויה להתקזז בעלייה של 2.5 דולר לחבית במחיר הנפט הגולמי שפז תרכוש, בשל הגידול בביקוש של בתי זיקוק לנפט גולמי דל גופרית (מתוק), שינבע מהרצון לייצר סולר ודלק סילוני על חשבון מזוט. 

פז הציגה בכנס האנליסטים השקעה נוספת במתקן השבת גזים. מתקן זה מעבד את גז הבעירה שמופק מחבית הנפט הגולמי. גז הבעירה משמש כיום את פז להפעלת תנורי המפעל ודודי הקיטור, מספק לחברה 55% מהצריכה העצמית של בית הזיקוק וחוסך לה את השימוש בגז טבעי. בעקבות הפעלת מתקן השבת הגזים, יופרד גז הבעירה למרכיביו, בהם גפ"מ (גז פחמימני מעובה, שמשמש למשל כגז לבישול) ומימן, שמשביח סולר כבד לסולר לתחבורה, שיימכר ויוחלף על ידי גז טבעי להסקת תנורי המפעל. ארגוס מעריכה את תרומתו של מתקן השבת הגזים ב-40 סנט לחבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker