תחילתה של מגמה? חנן מור מבטלת גיוס אג"ח "בגלל תנאי השוק"

בנק ישראל אמנם הותיר אתמול את הריבית על כנה, אך עליית הריביות ופתיחת המרווחים בשבוע שעבר נותנת אותותיה בשוק האג"ח ■ חברות הנדל"ן צפויות להיות העיקריות שייפגעו במקרה של עליית ריבית

גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנן מורצילום: עופר וקנין
גיא ארז

חברת הנדל"ן חנן מור הודיעה הבוקר (ג') כי החליטה לעצור את הליך גיוס החוב שתיכננה, "לאור תנאי השוק". החברה, שבשליטת חנן מור, התכוננה לגיוס של כ-50 מיליון שקל אג"ח לצורך המשך פעילותה, בהנפקת סדרת אג"ח חדשה, ותיכננה לבצע את שלב ההנפקה למוסדיים בשבוע שעבר. החברה ציינה כי תשוב ותבחן בעתיד יציאה להליך גיוס חוב.

עצירת הגיוס מצטרפת לעצירת הנפקות אג"ח בתחומים נוספים, שאינם נדל"ן. הכשרה ביטוח הקפיאה הנפקה של סדרה ב-100 מיליון שקל, וחברת ההייטק פריון נטוורק ביטלה גיוס של כ-150 מיליון שקל.

עצירת התהליך מתבצעת יום לאחר החלטת הנגידה קרנית פלוג לא להעלות את הריבית בישראל, כשבשוק החלו "לתמחר" מחדש את הסבירות להעלאת ריבית בעתיד הקרוב. בנק ישראל אמנם אותת כי העלאת ריבית לראשונה זה שנים, לשיעור של 0.25%, צפויה להתבצע רק בסוף השנה - אך הציפיות למהלך הביאו כבר בשבוע שעבר לירידות חדות בשוק האג"ח, כלומר לעליית תשואות.

מדד תל בונד 40 , לדוגמה, רשם ירידה חדה יחסית של כ-0.8% בשבועיים אחרונים, ובשני ימי המסחר האחרונים תיקן מעלה רק במעט. המרווחים במדד מול האג"ח הממשלתיות נפתחו ועומדים כיום על כ-1.34%, לעומת פחות מ-1.1% לפני שנה.

אג"ח סדרה ח' של חנן מור , הסדרה אותה הנפיקה החברה לפני שנה, הגיעו לפני כחודש עד למרווחי שיא של 4.57%. בשבוע שעבר, בסמוך לפגישות עם המוסדיים, נעו המרווחים בטווח של 3.6%-4.2% - ונראה כי בחברה קיבלו איתותים שליליים לגבי האטרקטיביות שבגיוס בעת זו.

כך, חברת הנדל"ן, שגם כך מושפעת לשלילה מעליית ריבית, מצאה עצמה מתקשה לגייס חוב בתנאי מימון נוחים. זאת, בפרט כאשר האג"ח שלה אינן מדורגות, בעוד כמעט מחצית מהחוב שהונפק ב-2018 נשא דירוגים גבוהים מקבוצת Aa3 ומעלה.

במהלך יוני היו ההנפקות של החברות בענף הנדל"ן והבינוי היה נמוכות יחסית לחודשים הקודמים, והסתכמו ב-1.5 מיליארד שקל. במהלך חצי השנה הראשונה של השנה גויסו בענף הנדל"ן והבינוי כ-15.5 מיליארד שקל בחוב, לעומת 20.2 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

כאמור, לפני כשנה הנפיקה חנן מור סדרת אג"ח חדשה, בריבית הנמוכה בתולדותיה, 4.5% במח"מ של 4.5 שנים. מאז ההנפקה עלה המחיר של סדרה זו בכ-4.5%, והיא נסחרת במרווח של כ-3.3% על האג"ח הממשלתיות.

מחנן מור נמסר: "החברה רווחית, נזילה, תזרימית וצומחת. מאחר שאין הכרח לבצע גיוס לאור המקורות הפיננסים הקיימים, החלטנו, מתוך אחריות לכלל בעלי העניין בחברה ובמיוחד ציבור המשקיעים הקיימים והעתידיים ומתוך ראייה ארוכת טווח, לבצע את הגיוס בתנאי שוק טובים יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker