עימותים בין פעילים חברתיים לצוות העבודה של נובל אנרג'י סמוך לחוף דור

המאבק להרחקת אסדת לווייתן מהחוף עולה מדרגה: הפעילים ניסו לעצור הבוקר את העבודות להנחת צינורות ההולכה מהמאגר ■ השותפות בלווייתן: "זו קבוצת פולשים שהפריעה לעבודות בכוחניות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מאבק חוף דור
מאהל המחאה באתר העבודות בסמוך לחוף דורצילום: שומרי הבית

המאבק להרחקת אסדת לווייתן מחוף דור עולה מדרגה. קבוצת של פעילים חברתיים התעמתה הבוקר (ג') עם צוות העובדים על נובל אנרג'י בסמוך לחוף דור במטרה לעצור עבודות להנחת הצינורות להולכת גז וקונדנסט (חומר להפקת נפט) ממאגר לווייתן.

בסוף השבוע התמקמו עשרות פעילים באתר העבודות והקימו אוהל מחאה. הפעילים, חלקם תושבי האזור, קוראים לשנות את מתווה הפיתוח של לווייתן, כך שהאסדה שמתוכננת למים הרדודים מול חוף דור תוחלף באסדה צפה בעומק הים, "מעל פי הבאר", 120 ק"מ מהחוף. ההרחקה נועדה להקטין את הסיכון לזיהום במקרה של דליפות.

"אנחנו מתכוונים להישאר כאן ככל שיידרש, עד שממשלת ישראל תקבל את ההחלטה לשנות את מתווה הפיתוח ותרחיק את האסדה אל מעל המאגר, כפי שעושים בכל העולם. אנחנו נלחמים על חיינו ועל חיי ילדינו", אמר אחד הפעילים בסוף השבוע. לטענת הפעילים, בעקבות המחאה, העבודות במקום לא חודשו ביום ראשון.

עבודות בחוף דור
העבודות בסמוך לחוף דור, הבוקרצילום: שומרי הבית

בעקבות האירועים הבוקר, שותפות לווייתן מסרו: "צוות נובל אנרג'י שעובד באתר הנחת צינור הגז סמוך לכביש החוף נתקל הבוקר בקבוצת פולשים שהפריעה לעבודות בכוחניות, תוך סיכון חיי העובדים, חיי הפולשים עצמם וחיי הילדים שלהם, שנכחו במקום. העבודות במקום מתבצעות מכוח היתר שניתן על ידי הוועדה המחוזית, ולאחר שבית המשפט המחוזי בחיפה דחה בקשה למתן צו ביניים להפסקת העבודות. המשטרה עודכנה בהתפרעויות".

פעילי המאבק מסרו בתגובה: "התמקמנו והתפרסנו בשטח כפר האוהלים בשבת, למעט החלק שהוגדר כרצועת העבודה המאושרת של נובל, ברוחב של 25 מטר. למרות שלא חרגנו אל תוך רצועת העבודה, עובדי נובל החליטו לפלוש לחלק של המאהל והחלו בעבודות טרקטור שגרמו לנזק לציוד. במקביל, תוך ניצול ציני של ההסכמה שהושגה לגבי גבולות השטח, החלו כלים כבדים לבצע עבודות בשטח החניה של כפר האוהלים. זאת, ללא תאום וללא הסכמה מצד הפעילים בשטח.

"לאירוע הבוקר מצטרף אירוע נוסף מאתמול, בו רכב של אחד מתושבי כפר האוהלים נחסם על ידי תלוליות עפר גבוהות שיצרו שופלים של נובל, ובעצם נלכד למשך מספר ימים בתוך שטח זה. אנו רואים בחומרה רבה את הניסיון לשבש את שגרת החיים של שוכני כפר האוהלים ונבחן אפשרות של הגשת תלונה למשטרה בנושא", נמסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker