דיסקונט מכר 900 מיליון שקל מהחוב על מנהרות הכרמל

בלעדי העסקה תניב לדיסקונט רווח הון של עשרות מיליוני שקלים. המוסדיים שירכשו את החוב הם הראל, מנורה, כלל ועמיתים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

>> דיסקונט סיכם על מכירת מרבית חלקו בחוב פיננסי ארוך טווח בהיקף כולל של כ-1.13 מיליארד שקל שהעמיד עם חברת הביטוח והפיננסים הראל (12%) ליזמי מנהרות הכרמל. זאת, ארבעה חודשים לאחר חנוכת הפרויקט בחיפה וכחודש לאחר שהחל בהליך הרוד שואו (סדרת מצגות מול גופים מוסדיים) מכירת החוב.

דיסקונט, שהתחייבה לכל החוב, מכר כ-900 מיליון שקל ממנו והשאיר לעצמו חוב של כ-110 מיליון שקל. את החוב רכשו ארבעה מוסדיים: הראל רכשה 255 מיליון שקל - כך שבתוספת 120 מיליון שקל שהחזיקה בעבר היא תחזיק כעת כ-375 מיליון שקל מהחוב - מנורה רכשה 275 מיליון שקל, כלל ביטוח רכשה 200 מיליון שקל וקרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים רכשו 170 מיליון שקל כל אחת.

עבור דיסקונט, המצוי בעיצומו של עדכון תוכנית אסטרטגית במטרה להגדיל את הרווחיות ואת מבנה ההון של הבנק, תניב העסקה הזו רווח הון של עשרות מיליוני שקלים. בנוסף, העסקה תאפשר לבנק לצמצם במידה משמעותית נכס סיכון מהותי המצריך ריתוק הון גבוה ומכביד על עמידתו ביחס הלימות ההון שנקבע על ידי בנק ישראל. עבור המוסדיים מדובר ברכישת חוב מסוכן פחות - שכן הכביש כבר פועל - המניב תזרים קבוע לתקופה ארוכה ותואם את אסטרטגיית גיוון ההשקעות שלהם.

את העסקה מטעם דיסקונט הובילו ראש החטיבה העסקית של הבנק, אורית אלסטר וניר הרוש, מנהל תחום התשתיות בחטיבה העסקית ודיסקונט חיתום בניהולם של אייל גרינבאום ומנשה רם . את רוכשי החוב ייצג עו"ד מארק פיליפס ממשרד הרצוג-פוקס-נאמן, ואת דיסקונט ייצגו עוה"ד ג'ונתן פינקלשטיין ואפרת שפירא משרד דוד תדמור.

פרויקט מנהרות הכרמל הוקם במשך שלוש שנים בידי הזכיינית כרמלטון, שבבעלות שיכון ובינוי (50%) ואשטרום (50%). הפרויקט נפתח לתנועה בדצמבר 2010, חמישה חודשים לפני המועד הנדרש בהסכם הזיכיון שנחתם מול המדינה. כרמלטון זכתה במכרז לביצועו כבר לפני 11 שנה, אך מאז עוכב הפרויקט בעקבות קשיים סטאטוטוריים ופיננסיים. היה זה דווקא דיסקונט שדחף אז לנסיגה מהפרויקט, אך הוא נותר בו לאחר שהמדינה העמידה עבור המלווים רשת ביטחון למקרה שההכנסות הזכיינית יהיו נמוכות.

דיסקונט מלווה כיום מבחינה פיננסית פרויקט P.P.P (שיתוף פעולה ציבורי-פרטי) נוסף של שיכון ובינוי: תחזוקת כבישי הצפון של החברה הלאומית לדרכים, בהיקף של 1.3 מיליארד שקל. בנוסף, נמנה הבנק עם בעלי החוב בפרויקט מתקן ההתפלה בחדרה ובכביש חוצה ישראל.

ראובן שפיגל, מנכ"ל בנק דיסקונטצילום: גיא רייביץ

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker