מיכאל רוכוורגר

בנק דיסקונט מעוניין לרכוש את מלוא הון המניות של בנק דקסיה ישראל כדי למזגו לתוך מרכנתיל, שבבעלותו המלאה של דיסקונט - כפי שפורסם לראשונה ב-TheMarker בסוף אפריל. דיסקונט פנה באופן רשמי ליו"ר דירקטוריון בנק דקסיה ישראל לבנה שיפצן, בבקשה להיפגש עם חברי ועדת האסטרטגיה של דירקטוריון הבנק - כדי לפתוח במשא ומתן רשמי לגיבוש העסקה.

"אנחנו סבורים כי מאפייני הפעילות של קבוצת דיסקונט, גודלה ויכולותיה, ומאפייניו הייחודיים של בנק מרכנתיל, מאפשרים שילוב מיטבי בין פעילותו הייחודית של דקסיה לבין פעילותה של קבוצת דיסקונט", כתבה מנכ"לית דיסקונט לילך אשר טופילסקי, במכתב ששיגרה לשיפמן. "לקוחות דקסיה יפיקו תועלת מרבית מהמיזוג, שיבטיח את המשך מתן השירות באופן הטוב ביותר, תוך גיוונו והרחבת סל השירותים".

הונו העצמי של דקסיה מסתכם בכ-670 מיליון שקל, כשסביר להניח שבעלי המניות של הבנק לא יסכימו למכור את המניות במחיר נמוך מזה. "כדי להשלים את העסקה, על דיסקונט לרכוש את מניות דקסיה בשוק, דבר שיוכל לעשות בשתי דרכים - דרך מרכנתיל בתמורה למזומן, או דרך החברה הציבורית בתמורה למניות דיסקונט, עם או בלי שילוב מזומן בעסקה", מסבירה דורין פלאס צלניר, אנליסטית בנקים ומנהלת מחלקת המחקר בבית השקעות אי.בי.אי.

לדבריה, "לבנק דיסקונט יש עודפי הון משמעותיים בסך של כמיליארד שקל, ולכן סביר שהעסקה תשלב מזומן ומניות, ותהיה סביב מחיר המשקף מכפיל של 1 על ההון של דקסיה".

מרכנתיל, המנוהל על ידי שוקי ברונשטיין, הוא בנק פרטי שלא מוזג לתוך דיסקונט ומפעיל 80 סניפים. מרכנתיל סיים את 2017 עם רווח נקי של 220 מיליון שקל ותשואה להון של 9.4%. הונו העצמי של מרכנתיל הוא 2.55 מיליארד שקל ושווי תיק האשראי שלו מגיע ל-24.3 מיליארד שקל.

מנכ"ל דקסיה ישראל, אוליבייה גוטמןצילום: יצחק כהן

מרכנתיל מתמחה במגזרים החרדי והערבי, ובבנק מעריכים כי באמצעות רכישת דקסיה, שלא עוסקת במתן אשראי למשקי בית, מרכנתיל יוכל לקבל גישה אל מאגר הלקוחות של דקסיה ישראל - כ-300 לקוחות (בעיקר רשויות מקומיות), לפתור לדקסיה את מגבלות החשיפה ללווים בתחום התשתיות וליצור סינרגיה עם הפעילות הקמעונית של מרכנתיל. גם בנק ירושלים הביע התעניינות ברכישת דקסיה ישראל, אבל נראה שלדיסקונט יש סיכויים גבוהים יותר להשלים את העסקה.

דקסיה שונה מאגוד

דיסקונט התעניין בעבר ברכישת השליטה בבנק אגוד, אבל אשר טופילסקי לא היתה מוכנה לשלם עבור הבנק את המחיר שהציע בזמנו מזרחי טפחות, וחששה שהעסקה לא תזכה לאישור הרגולציה באווירה הציבורית הנוכחית. מה שאכן קרה כשרשות הגבלים עסקיים פסלה את מיזוג מזרחי-אגוד.

בדיסקונט חששו מהתגובה של הרגולטורים, שהותירו לדיסקונט את השליטה באחד הנכסים המניבים ביותר שלו - חברת כרטיסי האשראי כאל (72%), התורמת לו כ-10% מהרווח. אבל המקרה של דקסיה שונה מזה של אגוד. זהו בנק נישתי, ללא סניפים, המעסיק כ-45 עובדים בלבד - כך שהעסקה לא צפויה להיתקל בהתנגדות של הרגולטורים.

דקסיה המנוהל על ידי אוליבייה גוטמן, סיים את 2017 עם רווח נקי של 47 מיליון שקל, תשואה להון של 5.2% ותיק אשראי בשווי 4.5 מיליארד שקל.

דקסיה נהפך לבנק ללא גרעין שליטה לאחר שממשלות בלגיה וצרפת מכרו במארס האחרון 59% מדקסיה תמורת 360 מיליון שקל (674 שקל למניה) לפסגות, הראל, טדי שגיא, קרן הגידור נוקד קפיטל של רועי ורמוס ולמשקיעים נוספים.

בכך הסתיימו 17 שנות השליטה של ממשלות צרפת ובלגיה בדקסיה ישראל. אין זו הפעם הראשונה שבה בעלי המניות בדקסיה מנסים למכור את אחזקותיהם. בעבר נעשו ניסיונות, שלא צלחו, למזג בין בנק ירושלים לדקסיה. בסופו של דבר, הפתרון של בעלי השליטה היה למכור את המניות בבורסה במחיר ששיקף לדקסיה מכפיל הון של 0.9.

עבור דקסיה העולמית היה זה מהלך שהתבצע לאחר שהנהלת דקסיה ישראל השלימה את התוכנית האסטרטגית. התוכנית כללה, בין השאר, חלוקת דיווידנד של יותר מ-300 מיליון שקל, מכירת נתח מתיק האשראי לגופים מוסדיים ב-1.5 מיליארד שקל, ופירעון מוקדם של פיקדונות ושטר הון לחברה האם בכמה מאות מיליוני שקלים.

המכירה התבצעה כחלק מהחלטה שהתקבלה בדקסיה העולמית ליציאה מפעילות במקומות שאינם נחשבים אסטרטגיים עבור הקבוצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker