מניית HOT - כבר לא הכבשה השחורה של שוק התקשורת - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מניית HOT - כבר לא הכבשה השחורה של שוק התקשורת

תגובות

>> מניית HOT חצתה בימים האחרונים את רף ה-64 שקל, תוך שהיא מניבה בשנה האחרונה תשואה של כ-40% למשקיעים - לעומת עליות של כ-5% במדד ת"א 100 ושל מעט יותר מ-10% בבזק, שנתפשת כמגוונת מבין חברות התקשורת המקומיות. כיצד נהפכה מי שנחשבה לכבשה השחורה של שוק התקשורת הישראלי, לחביבת שוק ההון?

HOT עברה בשנתיים האחרונות שינויים חיוביים משמעותיים, שהונעו מהחלפת השליטה בה: חברת קול שבשליטת פטריק דרהי, הבעלים של אלטיס, השולטת בכמה חברות כבלים באירופה ובמירס, הגיעה לאחזקה של כ-51% ב-HOT. כעת יש לחברה בעל בית אחד נחוש, שבניגוד לבעלים הקודמים מביא עמו גם ידע מניהול חברות כבלים בחו"ל.

בנוסף, בשנים האחרונות הציגה HOT גידול בהכנסות וב-EBITDA, מה שאיפשר לחברה לפרוע חובות של כמיליארד שקל. בשבוע שעבר סיימה החברה בהצלחה גיוס אג"ח בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל והגיעה להבנות עם הבנקים להעמדת מסגרות אשראי בסך כ-3.5 מיליארד שקל - ולא פחות חשוב, קבלת הסכמתם לחלוקת דיווידנד של 0.5-1 מיליארד שקל בשנה הקרובה.

להשלים את המיזוג

HOT פועלת בתחומי הטלוויזיה הרב-ערוצית (נתח שוק של 60%), שירותי תשתית לאינטרנט (40%) וטלפוניה (כ-20%). לחברה יש תשתית פיסית לבתי הלקוחות, היחידה מלבד בזק, והיא גם היחידה שמספקת חבילת טריפל (טלוויזיה, טלפון ותשתית אינטרנט). רק 25% מלקוחותיה מנויים על חבילת טריפל, המתאפיינת בהכנסה נמוכה יחסית למנוי בעבור כל אחד מהשירותים, אבל מקטינה את נטישת הלקוחות.

בנוסף, החברה מספקת שירותי VOD, שהם מנוע להגדלת ההכנסה מהמנוי. ההכנסה החודשית ממנוי טלוויזיה ב-HOT נמוכה בכ-20 שקל לעומת המתחרה yes, ככל הנראה בגלל משקל גבוה של חבילות טריפל ומנויים אנלוגיים (בסוף מארס ייפסקו השידורים האנלוגיים).

מערך שירות הלקוחות של HOT סובל מבעיות רבות - תולדה של תשתיות, מערכות מידע ומערכי תפעול נפרדים שהחזיקו כל אחת מחברות הכבלים לפני ואחרי המיזוג. בעל השליטה החדש בחברה מודע לבעיה ומטפל בה באמצעות הסטת חלק מההשקעות לטובת שיפור התשתית.

שוק התקשורת עבר בשנים האחרונות תהליך קונסולידציה ומתכנס לארבע קבוצות, שלכולן בעלים ממונפים. תהליך זה משפר את מצבן של חברות התקשורת בכל הנוגע לתחרות וליכולתן לייצר מזומנים.

מנגד, התחום כפוף לרגולציה מכבידה, כפי שבאה לידי ביטוי באחרונה בפרסום המלצות הביניים של ועדת חייק. בין השאר ממליצה הוועדה על השכרת רשתות בזק ו-HOT למפעילים אחרים ועל ביטול הפרדה מבנית בשתי החברות, מה שעשוי דווקא להביא לצמצום בעלויות.

עוד ממליצה ועדת חייק כי חברת החשמל תיכנס כספקית תשתיות שלישית, תוך שימוש בתשתיותיה. כניסה כזו, אם תתרחש, יכולה להגביר משמעותית את התחרות בתחומי הטלפוניה והאינטרנט. עם זאת, נראה כי כניסת חברת חשמל לא תיעשה בטווח המיידי. איום נוסף על HOT נובע מהסרה צפויה של מגבלות על בזק, שיאפשרו לה להגיב לתחרות טוב יותר.

איום פוטנציאלי נוסף מגיע מכיוון התחרות בתחום הטלוויזיה. yes מציעה זה כשנה שירותי VOD, הממיר הדיגיטלי (באמצעותו ניתן לקלוט חינם כמה ערוצים) צובר תאוצה ובאופק צפויה תחרות מצד IPTV (טלוויזיה באינטרנט). החברה מאבדת באטיות מנויי טלוויזיה, אבל מגדילה את ההכנסה מלקוחות קיימים - מהלך שמתאפשר הודות לשירותי VOD ולמעבר לקוחות משירותים אנלוגיים לשירותים דיגיטליים.

תחום הטלפוניה רווי יחסית ונשלט על ידי בזק, שלה מעמד של מונופול בתחום. כמעט כל השחקניות בשוק התקשורת פועלות בתחום, תוך שהן "רוכבות" על גבי התשתיות של בזק ושל HOT. שיעורי החדירה בתחום תשתית האינטרנט גבוהים, ולפיכך מציגה החברה צמיחה בהכנסות בתחום זה, בצירוף תחום הטלפוניה, בשיעור חד-ספרתי שיורד בעקביות.

על רקע זה, איזה אפסייד רואה השוק לנגד עיניו? HOT מעוניינת להפוך לשחקן מוביל בשוק התקשורת, תוך הצעת כל שירותי התקשורת לכל הסיגמנטים. כיום מספקת החברה שירותי טלוויזיה, טלפוניה ותשתית אינטרנט בעיקר למגזר הפרטי - כשבכוונתה להציע שירותים נוספים, כמו שירותי אינטרנט (בדומה לנטוויז'ן ובזק בינלאומי), טלפוניה בינלאומית, סלולר (אולי באמצעות מיזוג עם החברה האחות מירס) ופתרונות לשוק העסקי.

בנוסף, בעל השליטה מעריך על סמך ניסיונו באירופה שניתן להעלות את שיעור ה-EBITDA (כ-1.2 מיליארד שקל ב-2010) מכ-38% מההכנסות לרמה של 45%-50% - תוספת ל-EBITDA בסך כ-200 מיליון שקל. החברה צפויה להמשיך להשקיע כ-700 מיליון שקל בשנה, אך צפוי שינוי בתמהיל ההשקעות.

בחברה מתכננים להגדיל את היקף ההשקעה בפרישת סיבים לבתים על חשבון הקטנת הסכומים שהקצתה עד כה לממירים. צעד זה אמור לאפשר לחברה לשפר את מערך השירות, ואף להציע שירותים נוספים ולהגדיל את מהירויות הגלישה. בחברה מעריכים כי ביצוע הפרישה יימשך שלוש שנים.

בשנים הבאות, בהנחה שה-EBITDA לא ישתנה על אף הערכת בעל השליטה, התזרים הפנוי צפוי לקטון בגלל עלייה בהוצאות הריבית (החוב יגדל כתוצאה מחלוקות צפויות של דיווידנדים) ותחילת תשלום מסים - נניח, לתזרים פנוי של כ-300 מיליון שקל.

מכאן, שבשווי הנוכחי, כ-4.9 מיליארד שקל, HOT נסחרת במכפיל גבוה יחסית - סביב 16. חברות הסלולר, למשל, נסחרות במכפיל 10-11, כשמובאות בחשבון השפעות הפחתת דמי הקישוריות על תוצאותיהן.

שאלה של תמחור

נבחן את החברה בדרך אחרת: HOT נסחרת בשווי תפעולי של כ-7.4 מיליארד שקל (שווי שוק של 4.9 מיליארד שקל ועוד חוב נטו של כ-2.5 מיליארד שקל). בעבר הוערך שוויו של מנוי טלוויזיה ב-900-1,400 שקל. לפיכך, ניתן להעריך שווי פעילות זו סביב 3-3.5 מיליארד שקל - מה שמותיר שווי תפעולי של 4-4.5 מיליארד שקל לטלפוניה ולאינטרנט.

קשה להעריך שווי למנוי טלפוניה ואינטרנט. לפי שווי השוק של בזק, כ-28 מיליארד שקל, מתומחרת פעילות הטלפוניה הקווית שלה ב-14-16 מיליארד שקל (גבוה מדי, להערכתי). הפעילות של בזק כוללת יותר מפי ארבעה מנויי טלפוניה, פי 1.5 מנויי אינטרנט וגם פעילות תמסורת גדולה יותר משל HOT - כך שתמחור של 4-4.5 מיליארד שקל לפעילות זו של HOT נראה, שוב, גבוה.

מעניין לבחון את התמחור שהעניק השוק למניית HOT בינואר 2008 - כ-58 שקל. מחיר זה שיקף לחברה שווי שוק של 4.4 מיליארד שקל, כך שעם חוב נטו של כ-3.3 מיליארד שקל אז, הגיע השווי התפעולי לכ-7.7 מיליארד שקל - גבוה מהשווי התפעולי הנוכחי. באותה עת החברה הרוויחה הרבה פחות, ייצרה פחות מזומנים, לא היתה ודאות לגבי הצלחת המיזוג, לא היה בעל בית נחוש וממוקד ולא נראו דיווידנדים באופק.

-

הכותב הוא מנהל מחלקת המחקר באנליסט. חברות בקבוצה עשויות להחזיק בני"ע המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות כלשהותגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#